EN

9.08.2021, 07:36 Wersja do druku

Rzeszów. IX Festiwal „Źródła Pamięci. Szajna-Grotowski–Kantor” - od środy

Festiwal „Źródła Pamięci. Szajna-Grotowski–Kantor”, poświęcony trzem wybitnym postaciom światowego teatru, którzy swój rodowód mają w Rzeszowie i na Podkarpaciu, rozpocznie się w środę w Rzeszowie. Będzie to jego 9. edycja. 

 Organizatorem wydarzenia jest Urząd Miasta Rzeszowa i Teatr Maska w Rzeszowie, zaś współorganizatorem Teatr Przedmieście.

„Dziedzictwo trzech wielkich reformatorów teatru okazuje się wciąż żywe i inspirujące dla kolejnych pokoleń reżyserów, aktorów, teatrologów, a także dramatopisarzy” – przekonuje organizator przedsięwzięcia.

„Źródła pamięci”, poświęcone Jerzemu Grotowskiemu, Józefowi Szajnie i Tadeuszowi Kantorowi, w tym roku odbędą się pod hasłem „Ziemia – Dom – Duch”, który nawiązuje do tytułu ostatniej książki prof. Zbigniewa Osińskiego „Ziemia–duch-Reduta. Rzecz o Mieczysławie Limanowskim”, której promocja odbędzie się podczas festiwalu.

„Żyjemy w czasach kryzysu cywilizacyjnego, stare wartości się zdewaluowały, nowe nie spełniają swoich zadań i powodują rozdarcie w duszy człowieka. Idąc za myślą przewodnią festiwalu zaprosiliśmy spektakle, które w swojej treści lub formie zadają pytania: o miejsce człowieka na ziemi, jego duchową egzystencje i walkę o wewnętrzną wolność” – wyjaśniają organizatorzy festiwalu.

W związku z tym, że w tym roku festiwal odbędzie się w czasie wakacji, a nie jak zazwyczaj jesienią, do programu wprowadzonych zostało więcej wydarzeń plenerowych.

Festiwal w środowy wieczór zainauguruje happening „Gość specjalny”, na który zaprosi grupa Latający Teatr Kantorowi, po którym swój spektakl: „Kiedyś ci opowiem…” zaprezentuje Teatr Przedmieście. Podczas kolejnych festiwalowych wieczorów publiczność będzie miała okazję obejrzeć jeszcze „Gęstość zaludnienia” Teatru Kana ze Szczecina; „Raport panika”, który przedstawi Arti Grabowski; „Warunki zabudowy” duetu Szumski-Grabowski zaś Teatr Brama zaprezentuje spektakl „Ghost dance”, w którym przywoła symbolicznie indiański rytuał w obronie wymierających wartości.

Oprócz spektakli w programie tegorocznego festiwalu znajdzie się jeszcze spacer po Rzeszowie śladami Józefa Szajny, czytanie performatywne dramatu Moniki Siary „Miss o zapachu dymu” oraz spotkania z reżyserami i aktorami.

Wydarzenia festiwalowe odbywać się będą w Teatrze Maska, Teatrze Przedmieście, na pl. Cichociemnych przy Przejściu 2001.Festiwal potrwa do soboty. J

ózef Szajna - wybitny scenograf, reżyser teatralny, scenarzysta, teoretyk teatru, malarz i grafik, urodził się w Rzeszowie 13 marca 1922 r., zmarł w wieku 86 lat w Warszawie 24 czerwca 2008 r.

Jerzy Grotowski - reżyser teatralny, praktyk i teoretyk kultury, jeden z najwybitniejszych reformatorów teatru XX wieku, autor koncepcji „teatru ubogiego” urodził się 11 sierpnia 1933 roku w Rzeszowie; zmarł w Pontederze we Włoszech w styczniu 1999 r.

Tadeusz Kantor - malarz, scenograf, reżyser, założyciel Teatru Cricot 2, który zyskał międzynarodową sławę, autor tekstów teoretycznych na temat malarstwa i teatru, był jednym z największych twórców awangardy XX wieku. Urodził się w 1915 roku na plebanii w Wielopolu (Podkarpackie), gdzie proboszczem był brat przyrodni jego babki, ks. Józef Radoniewicz. Tam też Kantor spędził pierwszych kilka lat życia. Zmarł w 1990 roku w Krakowie.


Źródło:

PAP