EN

21.10.2020, 11:49 Wersja do druku

Rzeszów. Inauguracja projektu Przestrzenie Sztuki oraz premiera "Kwiatu paproci"

24 października, w Teatrze im. Siemaszkowej odbędzie się inauguracja rzeszowskiej części projektu Przestrzenie Sztuki!

O godz. 18:00 w Szajna Galerii odbędzie się oficjalne otwarcie projektu z udziałem dziennikarzy I zaproszonych gości. Tuż po tym o godz. 19:00 na Dużej Scenie czeka nas premiera spektaklu “Kwiat paproci” dedykowanego przede wszystkim młodej publiczności. Spektakl, w którym u boku zawodowych aktorów występują tancerzy z Zespołu Pieśni i Tańca Rudki, powstał w ramach właśnie tego ogólnopolskiego programu, którego celem jest powołanie interdyscyplinarnych centrów kultury promienujących na cały region.

“Kwiat paproci” w reżyserii Martyny Łyko rzeszowska publiczność miała okazję zobaczyć w formie widowiska plenerowego już dwa lata temu podczas I MFS TRANS/MISJE. Od przyszłej soboty współczesną interpretację słowiańskiej baśni będzie można podziwiać na Dużej Scenie, a także podczas występów gościnnych w ośrodkach kultury innych podkarpackich miast.

KWIAT PAPROCI

Czy kwiat może dać szczęście? Czy zasługujemy na coś, na co nie zapracowaliśmy?

Nasz Kwiat paproci to stara słowiańska baśń i współczesna historia ujęta w konwencji realizmu magicznego. Protagonista, Jacuś, nie chce żyć według przyjętych norm, wybiera więc własną drogę. A jest to droga na skróty, która wiedzie przez ciemny, gęsty las. Tancerze zaproszeni do pracy metodą „damage” wychodzą naprzeciw własnym ograniczeniom. Aktorzy prowadzą opowieść, a aranżacje dźwiękowe i wizualne tworzą świat, w którym widz ma prawo się zanurzyć. Prowadzi nas rytualność.

Interpretujemy dawne zwyczaje, przyrównując je do naszych, dzisiejszych. Tworząc, wychodzimy od gotowych form, jakimi są: baśń, oraz pieśni i tańce pochodzące z repertuaru zespołu ludowego i zastanawiamy się nad formami teatru teraźniejszego jak i przyszłego.

Łączymy to co znamy, z tym co w przyszłości będzie wprawiać nas w ruch. Wychodzimy ze strefy komfortu, badamy obrany materiał, poddajemy go interpretacji i w pełnym zaufaniu, w nowej formie, oddajemy go w ręce widowni. Wierzymy, że wspólne przeżycie zaprowadzi nas dalej.

Martyna Łyko

Scenariusz: Michał Szymaniak

Reżyseria: Martyna Łyko

Scenografia i kostiumy: Anna Maria Karczmarska

Choreografia: Tobiasz Sebastian Berg

Muzyka: Kamil Tuszyński

Oprawa wizualna: Anastassia Vorobiova

Obsada: Barbara Napieraj/Justyna Król, Mateusz Marczydło, Anna Demczuk, Paweł Gładyś

Oraz tancerze z Zespołu Pieśni i Tańca RUDKI

Premiera: 24 października 2020, Duża Scena

Czas trwania: 75 min

Do zobaczenia w Teatrze!

Projekt Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Źródło:

Materiał nadesłany