Szanowni Państwo, w imieniu Forum Przyszłości Kultury i Teatru „Maska” w Rzeszowie miło nam poinformowac, że 21 maja w Teatrze „Maska” zodbędzie się spotkanie w ramach Forum Przyszłości Kultury.
Pandemia zmieniła funkcjonowanie osób, instytucji i całego społeczeństwa. Zastanawiamy się obecnie, które z tych zmian okażą się trwałe i wykroczą poza charakter reaktywny. Jednocześnie mierzymy się z wojną tuż za granicami Polski i napływem setek tysięcy uchodźców i uchodźczyń do polskich miast.
Wspólnie z przedstawicielami rzeszowskich środowisk związanych z kulturą chcemy porozmawiać o tym, jak ten długotrwały i głęboki kryzys wpłynie na kulturę w Polsce?
Spotkanie pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeszowa, Konrada Fijołka, będzie okazją do wymiany doświadczeń i poszukiwania rozwiązań dla ważnych problemów, z którymi musi mierzyć się sektor kultury w Polsce. Państwa wiedza, doświadczenie i perspektywa na omawiane zagadnienia będzie bardzo istotna w budowaniu nowoczesnej i odpowiadającej na wyzwania rzeczywistości kultury – zarówno w skali lokalnej, jak i ogólnopolskiej.
Z wyrazami szacunku,
Monika Szela – Dyrektor Teatru „Maska” w Rzeszowie
Paweł Łysak – Dyrektor Teatru Powszechnego w Warszawie
INFORMACJE O WYDARZENIU:
21 maja – Teatr „Maska” w Rzeszowie, ul. Mickiewicza 13
Spotkanie odbędzie się w dwóch etapach:
12:00 – 14:00 – spotkanie w grupach roboczych – omówienie tematów i wymiana doświadczeń.
15:00 – 17:00 – panel, na którym tematy zostaną zaprezentowane i wspólnie zastanowimy się nad możliwością wprowadzenia instytucjonalnych rozwiązań. Wydarzenie streamingowane.
Tematy:
1. Zmiana w funkcjonowaniu instytucji kultury i osób pracujących w tej dziedzinie. Jak zmieniła się sytuacja ekonomiczna, psychiczna, komunikacyjna, twórcza pracownic i pracowników sektora kultury, zarówno zatrudnionych w instytucjach, jak i działających w trzecim sektorze lub na własną rękę? Jak pandemia i kryzys uchodźczy wpływają na funkcjonowanie instytucji – administracyjne, finansowe i programowe? Co i jak zmieniło się w kwestii współpracy pomiędzy różnymi podmiotami? Jakim środowiskiem pracy i twórczości staje się dziedzina kultury?
2. Zmiana w obiegu, wytwarzaniu i odbiorze treści kulturalnych. Streaming, vod, zoom –
w minionych miesiącach przeszliśmy przyspieszony kurs z narzędzi służących do komunikowania się za pomocą sieci oraz do przekazywanie za jej pomocą treści kulturalnych, coraz częściej uwzględnianej też w samej formie artystycznych działań. Czy nowe nawyki zostaną z publicznością, która nie będzie chciała wrócić do bezpośredniego kontaktu ze sztuką? Jak pandemia, a teraz wojna, wpłynęły postrzeganie funkcji kultury
i sztuki, na poczucie misji lub listę zadań stawianych sobie przez osoby i instytucje działające w tej dziedzinie?
3. Zmiana społeczna. Jakim społeczeństwem możemy się stać po pandemii i kryzysie uchodźczym? Z jednej strony powszechne jest poczucie zmęczenia i zniechęcenia, wzmocnieniu ulegają stare lęki i pojawiają się nowe. Od kilku lat stale funkcjonujemy przecież w kryzysie. Z drugiej strony już w czasie pandemii nastąpiła mobilizacja społeczna na dużą skalę, która kulminowała w lutym i marcu tego roku w fali pomocy osobom uciekającym przed wojną w Ukrainie. Samopomoc, samoorganizacja nie są nowymi zjawiskami, ale czy sygnalizują trwałe przekształcenie postaw i emocji społecznych, czy jedynie są masową reakcją na kryzys państwa? Jak te wszystkie procesy dotyczące kultury
i życia społecznego zostaną powiązane z tym, że Polska właśnie przestaje być krajem monoetnicznym i monoreligijnym?
Moderacja:
Iwona Kurz: krytyczka i historyczka kultury, profesorka w Instytucie Kultury Polskiej
na Uniwersytecie Warszawskim. Zajmuje się historią nowoczesnej kultury polskiej w perspektywie wizualnej, pamięcią wizualną.
Paweł Łysak: reżyser teatralny, dyrektor Teatru Powszechnego w Warszawie. Do 2016 był Przewodniczącym Rady ds. Instytucji Artystycznych przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2014 wiceprezes Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów, a od 2017 zastępca przewodniczącego Gildii Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych.
Karolina Kapralska: kuratorka wydarzeń społeczno-artystycznych, pracuje w Dziale literackim Teatru Powszechnego w Warszawie. Aktywistka, działaczka na rzecz praw pracowniczych.
Forum Przyszłości Kultury 2022
Solidarność i troska
Forum Przyszłości Kultury to przestrzeń namysłu nad znaczeniem i perspektywami rozwoju kultury we współczesnej Polsce. W czasie, gdy instytucje ulegają destrukcji, wolność słowa jest ograniczana, a sfera publiczna poddawana zapędom cenzorskim, potrzebna jest nowa wizja kultury promującej postawy krytyczne, różnorodność, otwartość, empatię dla inności
i poszanowanie praw wszystkich obywateli.
Program Forum Przyszłości Kultury, organizowanego przez Teatr Powszechny w Warszawie od 2017 roku, jest odpowiedzią na sytuację społeczną w naszym kraju, skupia się na wspieraniu i prezentowaniu nowych, czasem utopijnych wizji. Kulturę rozumiemy jako szereg czynników, które organizują całość naszego życia.
Aby pokazać tę różnorodność i zastanowić się nad przedefiniowaniem społecznej roli kultury pierwsza część Forum będzie się odbywać, w odróżnieniu do poprzednich edycji, poza Warszawą. Od połowy kwietnia do początku czerwca spotkamy się w 12 różnych miejscach w Polsce – chcemy pokazać zróżnicowanie polskiej kultury i tematów, które są dzisiaj dla niej istotne. W połowie października zaprosimy Państwa do Warszawy, aby zarysować szeroką mapę wyzwań, jakie dziś przed nami stoją.
Więcej: forumprzyszloscikultury.pl/2022/start
NAJBLIŻSZE WYDARZENIA W RAMACH FORUM PRZYSZŁOŚCI KULTURY:
NOWE EKONOMIE TROSKI I WSPÓŁPRACY
20 maja (piątek) / 18:00
prowadzenie: Iwona Kurz i Zuza Karcz
miejsce: Galeria Labirynt w Lublinie
Pandemia czy pomoc uciekającym przed wojną uchodźczyniom i uchodźcom pokazuje Polskę jako kraj zdolny do samoorganizacji na dużą skalę. To nieformalna, sieciowa forma działania wobec kryzysów, na które system państwowy nie umie lub nie chce znaleźć odpowiedzi, przerzucając odpowiedzialność na barki jednostek. Dlaczego włączamy się w taki układ relacji społecznych i pozostajemy w nim? Czy może on być zaczątkiem innej organizacji życia społecznego i państwowego? Jak możemy się wzajemnie wzmacniać w trosce o innych – ale też samych siebie? I wreszcie: czy możemy wzmacniać się i być wzmacniane/ni lepiej, inaczej?
CO ZMIENIŁA PANDEMIA?
21 maja (sobota) / 12.00
prowadzenie: Iwona Kurz i Karolina Kapralska
miejsce: Teatr Maska w Rzeszowie
Pandemia – „jako nowa doktryna szoku" – przeorała nasze życie społeczne i kulturalne, wpłynęła na niemal każdy aspekt naszego funkcjonowania. Jednocześnie (zwłaszcza w początkowej fazie) wobec niewydolności państwa, uruchomiła oddolną organizację całych społeczności. Czy doświadczenie to przyniesie trwałe zmiany w naszych zachowaniach, stylu życia uczestnictwie w życiu kulturalnym, społecznym i politycznym? W końcu; jak to zaangażowanie społeczne może ewoluować? Jakie są możliwe scenariusze dla społeczeństwa i kultury w czasach postpandemicznych?
MIĘDZY POKOLENIAMI - MŁODZI I DZIAŁANIE
24 maja (wtorek)
prowadzenie: Zuza Karcz i Sebastian Słowiński
miejsce: Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej
Gdzie, jeśli w ogóle, mogą spotkać się różne perspektywy i pokolenia społecznego aktywizmu i jaki efekt może przynieść takie spotkanie? Czy możliwy jest intersekcjonalny sojusz w obronie życia na Ziemi lub praw człowieka, a jeśli tak, to jakie istnieje ryzyko związane z tak szeroko zarysowanym frontem? Tym wydarzeniem chcemy rozbudzić dyskusje dotyczące powyższych kwestii i otworzyć dialog dotyczący granic, połączeń czy cięć w zróżnicowanej tkance jaką jest społeczne zaangażowanie oraz oddolny aktywizm, skupiające już nie tylko pewne grupy czy subkultury, ale i całe pokolenie.
SPOŁECZNA INSTYTUCJA KULTURY
25 maja (środa)
prowadzenie: Igor Stokfiszewski
miejsce: Świetlica Krytyki Politycznej w Cieszynie
Idea społecznej instytucji kultury narodziła się w środowisku teatru niezależnego w latach dwutysięcznych. Stała za nią obserwacja, że organizacje artystyczne działające w ramach trzeciego sektora stanowią wyrazisty element pejzażu kulturalnego, dostarczają oferty różnej od oferty instytucji publicznych, odpowiadając na inne potrzeby odbiorców i odbiorczyń kultury, a mimo to ich miejsce i rola w kulturze nie są uznane, brakuje rozwiązań w ramach polityk publicznych, które by je wzmacniały.
NOWA POLITYCZNOŚĆ
3 czerwca (piątek)
prowadzenie: Sebastian Słowiński i Paweł Sztarbowski
miejsce: Teatr Polski w Bydgoszczy
Od kilku lat obserwujemy istotny wzrost zainteresowania tym, co polityczne, ale też wymyślaniem nowych from życia politycznego. Czy nowopowstałe praktyki protestów, samopomocy i działania oddolnego, mają szansę zastąpić centralistyczne struktury państwa narodowego i wyjść poza logikę zglobalizowanego rynku? Czy są one wyłącznie doraźnym działaniem opartym na „tu i teraz" bez możliwości historycznej realizacji i ewolucji w realną alternatywę do społecznych from organizacji? Ruchy te i ich praktyki działają z dwiema siłami: odśrodkową i dośrodkową. Pierwsza z nich ignoruje aparaty państwa, wytwarzając niezależne, lub uniezależniające się od niego sieci wsparcia. Druga siła natomiast artykułuje konieczne do zrealizowania postulaty – niezbędne i podstawowe prawa. A zatem, w jakim miejscu znajduje się ta nowa polityczność rozrywana przez te dwie siły i jaka jest obecna trajektoria?
PLATFORMA VOD
22 619 99 13
vod.powszechny.com
KONTAKT DLA MEDIÓW
Eliza Łukomska
504 187 346 [email protected]
BIURO FORUM
PRZYSZŁOŚCI KULTURY [email protected]