EN
26.05.2023, 12:02 Wersja do druku

Rzeszów. Dziś początek 6. Festiwalu „Buda Jarmarczna”

Festiwal rozpoczyna się dziś (26 maja) i potrwa do 28 maja. Spektakle będzie można obejrzeć w Teatrze Przedmieście w Rzeszowie. Wstęp wolny.

fot. mat. organizatora

Festiwal teatralny „Buda Jarmarczna" nawiązuje do idei sztuki Tadeusza Kantora, jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku, reżysera, twórcy happeningów, malarza i scenografa.

- Twórczość Kantora cały czas jest elementem wiążącym nasz festiwal - zapewniają organizatorzy festiwalu. - Stanowi inspirację i motywację do poszukiwań teatralno-plastycznych dla kolejnych pokoleń artystów. Nie koncentrujemy się jednak na samej sztuce mistrza, raczej proponujemy spektakle w duchu występów wędrownych trup teatralnych, inspirowanych ludowością i sztuką jarmarczną, bliską Kantorowi.

26 maja, godz. 19 - Mojry Project „Ceremonia" - performance. To autorski projekt aktorek Teatru Przedmieście: Anety Adamskiej-Szukały i Iwony Błądzińskiej. Dwie artystki połączyły się w jednym doświadczeniu, tą samą opowieścią o stracie i odzyskiwaniu równowagi. W artystycznej wypowiedzi na pograniczu teatru i performansu hipnotyzujące obrazy przenikają się z dynamicznym zapisem wspomnień i fragmentami poezji.

27 maja, godz. 18 - Marta Andrzejczyk „Krople nasercowe" - Autorki scenariusza, Marta Andrzejczyk z Janiną Tomaszewską, zakradają się do snu, który śni podczas swojej ostatniej operacji serca, Halina Poświatowska - poetka, autorka liryków miłosnych. W tym monodramie przypominają o słuszności patrzenia i kierowania się w życiowych wyborach uczuciami.

27 maja, godz. 20 - Teatr Przedmieście „Opowiastki frywolne" (plener). Trzy opowieści z „Dekameronu" Boccaccia, wszystkie pełne wigoru i absurdu scenicznego. Zawile gry miłosne, żarty sceniczne obfitujące w podteksty, gra stów i frywolny humor ukazują nam prawdę o nas samych, o naszych słabościach i pragnieniach.

28 maja, godz. 18 - Teatr Wojtka Kowalskiego „Miłość - uwolnić słowa". Spektakl podejmujący temat tytułowej miłości, zrealizowany na podstawie tekstów Janusza Rudnickiego i Piotra Macierzyńskiego, z piosenkami Janusza Mielczarka. Wojtek Kowalski to częstochowianin, twórca wielu happeningów, konferansjer, instruktor teatralny, polonista.

28 maja, godz. 20.00 - Teatr Nikoli „Księżycowa droga" (plener). Teatr Nikoli łączy w sobie elementy pantomimy, akrobatyki, komedii, tańca współczesnego i sztuki cyrkowej. Wszystkie przedstawienia to pantomimiczne występy, gdzie muzyka, ruch i gest są najważniejsze. Największy nacisk stawiany jest na humor i pozytywną energię, które ułatwiają widzowi swoiste wejście w oglądany spektakl oraz przeżywanie go wspólnie z aktorami. „Księżycowa droga" to zaskakująca wędrówka dwóch oryginalnych postaci. Nie jest to jedynie wyprawa po świecie, ale też podróż w głąb siebie. Podczas spektaklu stajemy się świadkami poruszającej pogoni za marzeniami. I chociaż owe marzenia bywają różne; świadczą o pragnieniu poznawania świata i tego, co wydaje się być nieosiągalne...

Wstęp wolny. Obowiązkowa rezerwacja miejsc - tel. 667 714 730.

Tytuł oryginalny

6. Festiwal Teatralny „Buda Jarmarczna" w Rzeszowie

Źródło:

Nowiny Gazeta Codzienna nr 101

Autor:

Urszula Soból

Data publikacji oryginału:

26.05.2023