EN

22.01.2022, 09:50 Wersja do druku

Rybnik. "Sól ziemi czarnej" z Opery Śląskiej w rocznicę urodzin Kazimierza Kutza

W Teatrze Ziemi Rybnickiej będzie można zobaczyć "Sól ziemi czarnej", spektakl baletowy Opery Śląskiej w Bytomiu na kanwie filmu Kazimierza Kutza o tym samym tytule, w reżyserii i choreografii Artura Żymełki.

fot. Krzysztof Bieliński

Wydarzenie zaplanowano 16 lutego, czyli w dniu urodzin Kazimierza Kutza, którego imię nosi plac przed Teatrem Ziemi Rybnickiej. Początek prawie dwugodzinnego przedstawienia o godzinie 18.

"Sól ziemi czarnej"

„Sól ziemi czarnej" to film, który odnosi się do ważnych wydarzeń w historii Polski – powstań śląskich, toczonych w momencie formowania się państwa polskiego.

– Ich znaczenie tak w chwili premiery filmu w 1969 roku, jak i dziś, jest w szerokiej świadomości Polaków marginalizowane. Dlatego ważnym jest, by współczesna sztuka ponownie odniosła się do patriotycznych wystąpień ludności śląskiej, przelewającej przed 100 laty krew za przynależność do Polski – czytamy na temat spektaklu na stronie Opery Śląskiej.

Michał Wojaczek, dyrektor TZR, zapowiada wydarzenie jako wspaniałe widowisko, z wyjątkową muzyką i oprawą realizatorską.

Jak słyszymy, spektakl z powodzeniem przekłada język filmu na potrzeby adaptacji scenicznej, umiejętnie podkreślając znaczenie historycznych kontekstów we współczesnym świecie:

– Sceniczne przetworzenie filmu z pietyzmem odnosi się do pierwowzoru, uwypukla charakterystyczne dla Śląska siłę tradycji, więzów rodzinnych, stanowczość charakterów i głębię poczucia regionalnej tożsamości. Nowoczesny spektakl jest okazaniem szacunku minionym bohaterom oraz szansą na przywrócenie pamięci powstań i polskiej historii kolejnym pokoleniom – informuje Opera Śląska.

Bilety w cenie 60 zł w przedsprzedaży do 31 stycznia i 80 zł od 1 lutego.

Rybnik uczcił Kazimierza Kutza

Oparty na wybitnym dziele polskiej filmografii spektakl, wpisujący się czasowo w obchody 100. rocznicy powstań śląskich, to doskonałe upamiętnienie historii i Kazimierza Kutza. Miejsce spektaklu też nie jest przypadkowe.

W Rybniku powstało pierwsze miejsce w Polsce upamiętniające Kazimierza Kutza. Imię znakomitego reżysera od początku 2021 roku nosi rybnicki plac Teatralny.

- Czujemy się zobowiązani, by pamięć o tym wybitnym Ślązaku kultywować, dlatego w 93. rocznicę urodzin Kutza zapraszamy do rybnickiego teatru na wyjątkowy spektakl baletowy na kanwie filmu „Sól ziemi czarnej". To reżyserskie dzieło Kazimierza Kutza w wielu pokoleniach Ślązaków rozbudzało dumę z pochodzenia, tłumaczyło trudną i wymagającą historię, podkreślało znaczenie śląskiej tradycji i kultury – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Tytuł oryginalny

Rybnik uczci rocznicę urodzin Kazimierza Kutza spektaklem baletowym na kanwie filmu "Sól ziemi czarnej"

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Katowice” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.