EN

11.05.2023, 12:55 Wersja do druku

Rybnik. Agnieszka Judycka w monodramie o Camille Claudel podczas Nocy Muzeów

Aktorka Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie już 19 maja wystąpi w  Edukatorium Juliusz w Rybniku ocalając od zapomnienia jedną z największych artystek i jej dojmującą historię życia.

fot. Robert Siwek/mat. teatru

Mówi się o niej, że jest jedną z najbardziej znanych rzeźbiarek XIX wieku. Mało kto jednak zna przejmującą historię stojącą za każdą z jej prac.

To, co w Camille najbardziej fascynujące jest tym, co w jej historii najbardziej tragiczne. Czy tak wybitna artystka musiała skończyć w ten sposób? Czy naprawdę zasłużyła na to co ją spotkało? Jak do tego doszło? To pytania, które nierozerwalnie wiążą się z jej osobą i na które nigdy nie będzie łatwych odpowiedzi. Rysując jej portret badamy, gdzie rozpina się na skali pasji i obsesji, miłości i bólu, geniuszu i szaleństwa, kobiety i artystki. Wierzę, że dziś jej historia mogłaby mieć zupełnie inne zakończenie. Może też dlatego trzeba ją opowiadać, mówi aktorka Agnieszka Judycka.

„Znów czuję zapach mokrej gliny, unoszący się w powietrzu gipsowy pył, rozkoszne ciepło rozchodzące się po naszych ciałach. Wtedy pękam na miliony kawałków, i zamiast płaczu dobywa się ze mnie skowyt.”

Autorem tekstu „Posągowej” jest Grzegorz Górny, którego dramat „Ojcze mój” znalazł się pośród 40 tytułów zakwalifikowanych do drugiego etapu tegorocznej Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Odkrywanie Camille Claudel to w pierwszym kroku oswojenie się z ogromem cierpienia, towarzyszącym jej już na długo przed przymusową hospitalizacją. Dalej, jawi nam się wspaniała, bezkompromisowa artystka, której postawa zadziwia, a może nawet zawstydza, nas, żyjących w epoce taniego showbiznesu i bezrefleksyjnych mediów społecznościowych (…) Jako autor monodramu, starałem się oddać tragizm i piękno Camille Claudel emocjonalną poetyką języka, jedyną która wydała mi się właściwa i godna tej postaci, zaznacza Górny.

Między pasją i obsesją, miłością a bólem, geniuszem i szaleństwem, kobietą i artystką

Spektakl powstaje na specjalne zamówienie Edukatorium Juliusz w Rybniku, które mieści się w kompleksie dawnego zespołu szpitalnego „Juliusz”. Historia tego miejsca zaczęła się 4 lata po narodzinach samej Camille Claudel, w 1868 roku, kiedy to zostały rozpoczęte prace nad zespołem szpitalnym.

Twórcy przedstawienia sprowadzą widzów na premierowe pokazy do szpitalnych podziemi, by jeszcze bardziej oddać dramat ostatnich lat Claudel spędzonych na samym dnie.
 
Grzegorz Górny
„Posągowa”

Reżyseria: Sławomir Szczurek
W roli Camille Claudel: Agnieszka Judycka
Premiera: 19 maja 2023, godz. 20:00 i 22:00, Edukatorium Juliusz w Rybniku
Bilety dostępne na stronie internetowej: juliusz.eu

Źródło:

Materiał nadesłany