Śląski Teatr Impresaryjny im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej zaprasza 23 marca na NOC TEATRU i wspólne świętowanie Międzynarodowego Dnia Teatru, który obchodzony jest co roku 27 marca.
W programie tegorocznej imprezy znajdą się spektakle przygotowane zarówno przez młodych artystów jak i tych nieco starszych, a przewodnikiem po naszym wydarzeniu będzie p. Nina Siwy. Mamy nadzieję, że nasza NOC TEATRU będzie okazją do miłego spędzenia sobotniego popołudnia i wieczoru w ŚTI.
W programie:
godz. 15.00
MOJE MIEJSCE NA ZIEMI - Teatr Wrażliwości pod kierownictwem Małgorzaty Grund-Bismor
To historia pewnej rodziny, która znalazła się w samym środku dramatu tragedii górnośląskiej. To historia o tym, że Nadzieja umiera ostania. To historia o tym, że mimo i wbrew nadziei Miłość i wierność nie upadła. To historia o tym, że Każdy z Nas ma swoje Miejsce na Ziemi.
Scenariusz i reżyseria: Małgorzata Grund-Bismor
W scenariuszu wykorzystane zostały utwory literackie Wisławy Szymborskiej oraz utwór muzyczny ”Bądź dobry tak jak chleb” zespołu Universe
Obsada: Bartek, Emilia, Julia, Alicja, Marissa, Dorota, Kinga, Maja, Julia, Martyna, Weronika, Paulina, Dominika, Alicja, Patryk, Mateusz, Konrad, Hania, Wiktoria.
Czas trwania: 40 min.
- - -
ZGADNIJ, GDZIE JESTEM – Teatr Szarada II pod kierownictwem Małgorzaty Grund-Bismor
Młodzi ludzie „zamknięci” w tajemniczym miejscu, które zarówno Oni jak i Widzowie nie do końca są w stanie określić. Przez zabawność różnych sytuacji, Ci młodzi ludzie próbują poradzić sobie ze wspólnym losem owego „zamknięcia”. Czy im się to uda?
Scenariusz i reżyseria: Małgorzata Grund Bismor
Tekst rapu: Patryk Adamiec
Na podstawie tworzonych podczas zajęć przez młodzież etiud teatralnych.
Obsada: Patryk, Asia, Amelia, Zosia, Basia, Alex, Cameron, Zosia, Maja
Czas trwania: 30 min.
- - - - - - -
godz. 16.30
BALLADYNA na podstawie dramatu Juliusza Słowackiego – Teatr Moklandia pod kierownictwem Teresy Jonas (Dom Kultury w Rudzie Śląskiej-Bielszowicach)
Problematyką sztuki jest dążenie do władzy za wszelką cenę. Balladyna, żeby rządzić, nie boi się poświęcić życie wszystkich, którzy stają jej na drodze. Juliusz Słowacki pisał „Balladynę” w XIX wieku, jednak jej problematyka nadal jest aktualna.
Scenariusz i reżyseria: Teresa Jonas
Czas trwania: 30 min.
- - - - - - -
godz. 17.30
HISTORIA PEWNEGO PRZEDMIOTU - spektakl w reż. Anny Białoń
Głównym bohaterem jest COŚ, który nie wie kim jest, skąd pochodzi, ani do czego służy. COŚ odbywa podróż po różnych miejscach w domu, trafiając m.in. do skrzynki z narzędziami taty, do torebki mamy czy też do kosza z zabawkami. Poznaje inne przedmioty i ich charaktery, poznaje przy tym siebie. Podróż ta jest próbą odnalezienia miejsce, w którym COŚ będzie czuł się dobrze i zostanie zaakceptowany przez innych.
Przesłaniem tego spektaklu jest problem odnalezienia się w świecie, który chce wszystko nazwać i określić. Szukając swojego miejsca, warto jednak pozostać wiernym sobie. Każdy przecież jest cudownie inny.
Reżyseria: Anna Białoń
Czas trwania: 45 min.
- - - - - - -
godz. 18.30
ROZDROŻA - Teatr Nieoetykietkowani z Ogniska Pracy Pozaszkolnej nr 3 w Zabrzu
Wiele o miłości już napisano i powiedziano. Zapisana w człowieczeństwie i obecna w ludzkim życiu i pragnieniach od zawsze nie jest już niczym nowym na stronach książek i deskach teatru. A mimo to nieprzerwanie zachwyca, porywa, wzrusza i inspiruje. Tym bardziej, gdy nie jest jedynie wytworem wyobraźni twórców, a opisuje prawdziwą historię.
"Rozdroża" w scenicznej interpretacji "Teatru Nieoetykietkowani" przenosi w czasie i pozwala dostrzec urok śląskich podwórek lat 30-tych XX wieku, i porywa historią miłości Sofie i Władka.
Reżyseria: Małgorzata Baryła
- - - - - - -
godz. 19.30
IGRASZKI Z DIABŁEM - Teatr „Reduta Śląska” z Chorzowa
„Igraszki z diabłem” są pełną humoru i ironii przypowieścią o walce dobra ze złem, opartą na ludowych, dobrze znanych schematach. Głównym bohaterem jest dobroduszny, powracający z wojny dragon – Marcin Kabat, który nieoczekiwanie zostaje wplątany w walkę o zbawienie dusz dwóch młodych, naiwnych kobiet. To one własną krwią podpisały diabelski cyrograf gwarantujący im pojawienie się wymarzonego kandydata na męża. W ten oto sposób w ziemskie relacje Marcina, Pustelnika, służącej Kasi i królewny wkraczają anioły i diabły, a nawet sam książę ciemności – Belzebub.
Reżyseria: Mirosław Neinert
Scenografia i kostiumy: Kaja Renkas
Muzyka i przygotowanie wokalne: Klaudia Rabiega
Ruch sceniczny: Barbara Ducka,
Teksty piosenek: Iza Mikrut
Tekst piosenki „Sarki farki”: Jurek Grabiańsk
Wykonanie scenografii: Aleksander Hadryś,
Koordynacja pracy artystycznej: Barbara Michalik
- - - - - -
BILETY w cenie: 10 zł (na całą imprezę)
KUP BILET ON-LINE na: www.slaskiteatrimpresaryjny.pl
REZERWACJA - KASA biletowa tel. 32 248 62 40
ZAPRASZAMY!