EN

23.06.2021, 09:53 Wersja do druku

Radziejowice. XII Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa od niedzieli

Blisko stu wybitnych artystów wystąpi podczas XII Letniego Festiwalu im. Jerzego Waldorffa, który rozpocznie się 27 czerwca w podwarszawskich Radziejowicach. Festiwal potrwa do 4 lipca.

fot. mat. organizatora

"Będzie można tu usłyszeć takich wykonawców, jak Roby Lakatos (skrzypce), Jeno Lisztes (cymbały), Paolo Pandolfo (viola da gamba), Paweł Kowalski (fortepian), Jarosław Żołnierczyk (skrzypce) czy Ewa Leszczyńska (śpiew, fortepian). Przed publicznością wystąpi Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus, Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej, Warsaw Harmony, Piotr Baron Quintet i Jagodziński Trio" - poinformowano na stronie festiwalu.

Zapowiedziano, że "koncerty inaugurujący oraz zamykający festiwal związane są z obchodami Roku Ludwiga van Beethovena, dla uhonorowania 250. rocznicy urodziny kompozytora przypadającej w 2020 r.".

"Podczas ośmiu festiwalowych dni melomani będą mogli usłyszeć muzykę niezwykle zróżnicowaną. Pojawią się utwory Ludwiga van Beethovena, Wolfganga Amadeusa Mozarta, Henryka Wieniawskiego, Stanisława Moniuszki, ale też Emila Młynarskiego, Vincenzo Belliniego, Szymona Laksa czy Mikołaja Góreckiego. Nie zabraknie znanych kompozycji w zupełnie nowych aranżacjach, pojawią się m.in. utwory Zbigniewa Wodeckiego w wersji jazzowej" - czytamy w informacji o wydarzeniu.

Zaznaczono, że jedną z wyjątkowych gwiazd tegorocznego Festiwalu "będzie Roby Lakatos, węgierski skrzypek pochodzenia romskiego, wirtuoz poruszający się biegle w rozmaitych stylistykach, od klasyki po jazz i muzykę ludową". "Gratką dla melomanów będzie także występ Paolo Pandolfo, włoskiego mistrza violi da gamba, który przybliży słuchaczom świat muzyki dawnej. Z kolei Orkiestrę Polskiego Radia Amadeus poprowadzi jej założycielka, Agnieszka Duczmal, znakomita dyrygentka, która występowała na największych scenach świata i koncertowała z wybitnymi muzykami klasycznymi i jazzowymi" - napisano. Dodano, że "na radziejowickiej scenie pojawi się też Andrzej Jagodziński, uznany na całym świecie pianista jazzowy".

Jak wyjaśniono, "program tegorocznego festiwalu został wzbogacony o występy utalentowanych artystów młodego pokolenia, którzy mają już na swoim koncie znaczące osiągnięcia artystyczne w kraju i na świecie". Wystąpią oni m.in. podczas koncertów realizowanych we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca oraz z Akademią Operową Teatru Wielkiego–Opery Narodowej.

Dwanaście koncertów składających się na XII Festiwal będzie można wysłuchać na żywo. "Odbędą się one na terenie kompleksu pałacowo-parkowego, częściowo w Nowym Domu Sztuki, częściowo w specjalnie przygotowanym namiocie festiwalowym" - czytamy w informacji.

Koncerty poprowadzi Jerzy Kisielewski.

Festiwalowi towarzyszyć będą wystawy: "Jerzy Waldorff – fotografie nieznane", na której będą prezentowane prace Andrzeja Świetlika, "Bałkańskie DNA" (cykl zdjęć Artura Pawłowskiego poświęconych Festiwalowi Trąbek Guca, który rokrocznie odbywa się na Bałkanach) oraz "Życie jednego muzyka – Stanisław Wisłocki" (ekspozycja przygotowana w stulecie urodzin artysty).

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny, wymagana jest jednak wcześniejsza rezerwacja miejsc pod adresem mailowym: [email protected].

Więcej informacji na temat wydarzenia na stronie: https://www.palacradziejowice.pl/.

Inauguracja festiwalu - 27 czerwca o godz. 21 w namiocie festiwalowym. Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod dyrekcją Pawła Kos-Nowickiego wykona I Koncert fortepianowy C-dur op. 15 i III Symfonia Es-dur op. 55 Eroica Ludwiga van Beethovena.

Organizatorem XII Letniego Festiwalu im. Jerzego Waldorffa jest Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach.

Źródło:

PAP