Już w najbliższą sobotę radomski Teatr Powszechny po raz XV zaprosi na Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski. Ten wyjątkowy festiwal poświęcony twórczości Witolda Gombrowicza odbywa się od 1993 roku.
Tegoroczna edycja Festiwalu zapowiada się naprawdę ciekawie! W dniach 8-15 października na deskach Teatru Powszechnego w Radomiu zaprezentowane zostaną spektakle z Polski, Argentyny oraz Japonii.
Głównym punktem Festiwalu jest konkurs na najlepszą realizację sceniczną utworu Gombrowicza. Radomski Teatr Powszechny z tej okazji przygotował adaptację „Zbrodni z premedytacją” w reżyserii Błażeja Peszka.
Poza prezentacją inscenizacji przygotowane zostały również wydarzenia towarzyszące, m.in. wernisaż prac zgłoszonych do konkursu na najciekawszy plakat Gombrowiczowski, wystawa rysunków pt. „Iwona, księżniczka Burgunda” autorstwa radomskiej artystki Urszuli Świerczyńskiej, debata literacka oraz spotkania z artystami i twórcami.
Jednym z ważniejszych wydarzeń towarzyszących festiwalowi będzie emisja na kanale TVP Kultura przedstawienia „Ferdydurke” w reżyserii Aliny Moś – Kerger. Spektakl ten zainaugurował XIII MFG w 2018 roku. Po długich staraniach dyrektor Małgorzaty Potockiej Teatr może pochwalić się sukcesem – spektakl „Ferdydurke” został zrealizowany przez Teatr Telewizji! Do obejrzenia 11 października o godz. 20.00 na TVP Kultura.
Teatr Powszechny przypomni również spektakl „Tancerz” w reżyserii Kingi Dębskiej. Przedstawienie powstało z okazji XIV edycji MFG.
Spektakle oceni jury złożone z ludzi działających w świecie teatralnym od lat - krytyków, reżyserów, teatrologów. W tym roku zasiądą w nim: Bożena Sawicka - naczelnik Departamentu Narodowych Instytucji Kultury MKiDN, kulturoznawca i teatrolog, Jacek Wakar – dziennikarz i krytyk teatralny, Tomasz Tyczyński – pisarz, dziennikarz i kierownik Muzeum Witolda Gombrowicza, oddziału Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Łukasz Maciejewski - polski dziennikarz, filmoznawca, krytyk filmowy, krytyk teatralny oraz Lena Frankiewicz – aktorka i reżyserka telewizyjna i teatralna.
Codziennie po prezentacji konkursowego spektaklu w Klubie Festiwalowym odbywać się będą spotkania z twórcami. Poprowadzą je Rafał Turowski – dziennikarz radia Chillizet, recenzent teatralny i Robert Utkowski – dziennikarz, pisarz oraz pracownik Muzeum Gombrowicza we Wsoli.
Podobnie jak dwa lata temu spotkania z artystami transmitowane będą w sieci.
Impreza została zrealizowana dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miasta Radomia oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
PLAN XV MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU GOMBROWICZOWSKIEGO
08.10. sobota
godz. 17.00 – Duża Scena
IWONA, KSIĘŻNICZKA BURGUNDA, Teatr im. W. Siemaszkowej, Rzeszów
Uroczysta inauguracja XV Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego
Otwarcie wystaw towarzyszących XV MFG: pokonkursowej wystawy plakatów gombrowiczowskich oraz wystawy „Iwona, księżniczka Burgunda”
godz. 20.00 – Duża Scena
ZBRODNIA Z PREMEDYTACJĄ, Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu PREMIERA
09.10. niedziela
godz. 14.00 – Scena Kotłownia – impreza towarzysząca
debata literacka "Czy Gombrowicz jest inspiracją młodych pisarzy"
prowadzenie Michał Pabian
godz. 18.00 – Duża Scena
DZIENNIK, Andrzej Seweryn
10.10. poniedziałek
godz. 18.00 – Duża Scena
IWONA, KSIEŻNICZKA BURGUNDA – Teatr Ludowy, Kraków
11.10. wtorek
godz. 18.00 – Duża Scena
TRANS-ATLANTICO, reż. Teatr im. L. Solskiego, Tarnów
12.10. środa
godz. 18.00 – Scena Kameralna
TANCERZ, reż. Kinga Dębska, Teatr Powszechny im. J. Kochanowskiego, Radom
13.10. czwartek
godz.18.00 - Duża Scena
DZIENNIKI – Teatr Bagatela im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego, Kraków
14.10. piątek
godz. 18.00 – Duża Scena
FERDYDURKE – Teatr Culitos, Buenos Aires
godz. 20.00 – Scena Kotłownia – impreza towarzysząca
PAMIĘTNIK STEFANA CZARNECKIEGO – Teatr Resursa, Radom (teatr amatorski)
Reżyseria Robert Stępniewski
15.10. sobota
godz. 17.00 – Duża Scena
DZIENNIKI/DIARY – Jerzy Mączyński, Katarzyna Dębska, Anastasia Valsamaki
Performance muzyczny / w ramach programu „Gombrowicz uniwersalny bez granic”
godz. 19.00 – Scena Kameralna
COSMOS – Simul Theatre, Tokio, Japonia
Ogłoszenie werdyktu jury i zakończenie Festiwalu
Informacje o wszystkich wydarzeniach towarzyszących festiwalowych znajdziecie Państwo na stronie www.teatr.radom.pl