EN

9.07.2021, 16:01 Wersja do druku

Radom. Podsumowanie sezonu artystycznego 2020/2021

Właśnie zakończyliśmy sezon artystyczny 2020/2021. Choć spotkania na żywo z widzami były mocno ograniczone, to nie próżnowaliśmy i wiele się u nas działo – informuje Teatr Powszechny.

Był to dla nas wszystkich niezwykle trudny czas. Mimo przeciwności udało nam się zrealizować i pokazać nowe spektakle.

Sezon rozpoczął się recitalem „Niegłupia, niebrzydka, niebiedna” w reżyserii Jarosława Rabendy- spektaklem podsumowującym 40 lecie pracy artystycznej Danuty Doleckiej.

Z okazji XIV międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego przygotowaliśmy „Pornografię” w reżyserii Jana Hussakowskiego- spektakl inaugurujący to wydarzenie.

fot. M. Franczak

Kolejnym przedstawieniem była planowana na sylwestrową noc „Pomoc domowa” Marca Camoletti wyreżyserowana przez Krzysztofa Dracza. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią premiera odbyła się w lutym.

Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzony 27 marca miała uświetnić premiera „Wstydu” Marka Modzelewskiego w reżyserii Błażeja Peszka. Niestety z oczywistych względów premiera w tym dniu się nie odbyła i została przeniesiona na jesień 2021.

Sezon zakończyły dwie czerwcowe premiery. Pierwsza z nich, „Chłopcy z Placu Broni” w reżyserii Michała Derlatki uświetniła 45 Rocznicę Radomskiego Czerwca’76. Druga premiera to „mJarka się przebrała”. Autorski spektakl Jarosława Rabendy zrealizowany z okazji 30 lecia pracy scenicznej tego aktora.

Na afisz wróciły także znane już tytuły. Ogółem w tym sezonie zagraliśmy 80 spektakli, które obejrzało 9 082 widzów. Największym powodzeniem cieszyły się „Szalone Nożyczki”, „Ryzykowna Forsa” oraz „Pomoc Domowa”.

W wyjątkowo trudnych warunkach udało się zorganizować XIV Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski. Do udziału w tej edycji zaprosiliśmy jedenaście teatrów. Widzowie mieli okazję obejrzeć m.in. „Biesiadę u Hrabiny Kotłubaj”, reż. Magdalena Piekorz (Fundacja Republika Marzeń); „Opętanych” reż. Igor Gorzkowski ( Teatr im. S. Jaracza, Olsztyn) czy „Dialogi Polskie”, reż. Mikołaj Grabowski ( Teatr Bagatela, Kraków).
Główną nagrodę otrzymał węgierski Teatr Maladype za spektakl „Yvonne”. 
Podczas tej edycji działało Studio Festiwalowe, w którym odbywały się rozmowy z organizatorami i twórcami. Całość relacjonowana była w mediach społecznościowych. Widzowie mogli obejrzeć transmisję z inauguracji, ogłoszenia werdyktu oraz brać zdalnie zdalnie udział w spotkaniach z gośćmi Festiwalu.

Festiwal i wydarzenia wokół niego cieszyły się ogromnym zainteresowaniem mediów lokalnych i ogólnopolskich.

Jesienią, w ramach programu „Edukacja Kulturalna” zorganizowaliśmy również warsztaty dla nauczycieli. Wykłady dotyczyły rozbudzania zainteresowania literaturą, kulturą i teatrem wśród uczniów. Zajęcia prowadził dramaturg z Teatru Nowego w Poznaniu, Michał Pabian.

W tym sezonie znaczną część naszej działalności przenieśliśmy do sieci. Jednym z ciekawszych wydarzeń dostępnych online była debata literacka „Młodzi pisarze atakują”, w której udział wzięli m.in. Olga Hund, Joanna Gierak- Onoszko, Anna Cieplak, Ziemowit Szczerek.

W oczekiwaniu na otwarcie Teatru przygotowaliśmy dla Widzów pokazy naszych archiwalnych spektakli : „Niepodobnym obyczajem, „Zemsta”, „Majakowski//Reaktywacja”, „Calineczka”, „W osiem dni dookoła świata”, „Brat naszego Boga” oraz spotkania on-line z aktorami.

Nasi aktorzy pod opieką artystyczną i reżyserską dyrektor Małgorzaty Potockiej nakręcili serial teatralny „Sceny miłosne” emitowany na YouTube. Motywem przewodnim tej produkcji były najpiękniejsze sceny miłosne zaczerpnięte z literatury.

Mikołajkowym prezentem dla najmłodszych była emisja spektaklu „Daszeńka”, która odbyła się 6 grudnia. Przedstawienie to zostało również wyemitowane w internetowym Teatrze TVP dla szkół. Dla młodych widzów przygotowaliśmy także czytanie opowiadań napisanych przez dzieci ze szkół podstawowych zebrane w książce „Zwierzaki mają głos” oraz bajkę „O pastuszkach, co to w nocy, poszli boso o północy”. Z okazji Dnia Dziecka nasz Teatr zrealizował „Niesamowite przygody Szczurka”, bajkę autorstwa Natalii Samojlik.

Miniony Sylwester w Teatrze również odbył się online. Dla widzów przygotowaliśmy nagranie wyśmienitej farsy „Dajcie mi tenora!” w reżyserii Marcina Sławińskiego.

W styczniu Teatr włączył się w organizację 29 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W oczekiwaniu na kolejną edycję Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego rozpoczęliśmy cykl „Czytamy Gombrowicza”. Pierwszym tekstem, z którym zmierzyli się aktorzy pod opieką artystyczną reżysera Jose Iglesiasa Vigila była „Zbrodnia z premedytacją”.

Mimo wakacji, my nie próżnujemy! Koniec sezonu i letnia pora to czas Ulicy Teatralnej. Podczas drugiej edycji tego festiwalu pokażemy „Awanturki osobiste”, czyli sceny konfliktów ze znanych dramatów i powieści.

Nasi aktorzy wraz z dyrektor Małgorzatą Potocką są również obecni podczas Ogólnopolskich Spotkań Filmowych Kameralne Lato.

Na pierwsze spektakle po letniej przerwie zapraszamy we wrześniu! Do zobaczenia!

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne