Twórcy ludowi z ziemi radomskiej przygotowują rzeźby do drewnianej szopki, która pojawi się w okresie Bożego Narodzenie w zabytkowym kościele pw. św. Doroty z Wolanowa. Drewniana świątynia znajduje się na terenie Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu.
Każdego roku w okresie Świąt Bożego Narodzenia w radomskim skansenie prezentowane były szopki ze zbiorów muzeum. W tym roku muzeum postanowiło stworzyć własną drewnianą kompozycję świąteczną.
Figury Świętej Rodziny, Trzech Króli, aniołów, pasterzy i zwierząt wyrzeźbią w drewnie artyści ludowi z ziemi radomskiej. "W tym roku zaprosiliśmy do współpracy twórców ludowych: Józefa Kondeję, Adama Sobienia, Stanisława Grudnia i Jacka Pożyczkę" – powiedziała PAP dyr. Muzeum Wsi Radomskiej Ilona Jaroszek. Dodała, że każdy z nich ma swój indywidualny styl i ludowy charakter. "Prostota formy, ludowość to elementy, które zapewne będą świadczyć o wyjątkowości dzieła" – zauważyła dyr. skansenu.
Szopka zostanie umieszczona w prezbiterium kościoła pw. św. Doroty z Wolanowa. Po raz pierwszy zostanie zaprezentowana 15 grudnia. Tego dnia zaplanowano także spotkanie bożonarodzeniowe z udziałem społeczności katolickiej, ewangelicko-augsburskiej oraz prawosławnej. Szopkę będzie można oglądać do 2 lutego.
Kościół pod wezwaniem św. Doroty z Wolanowa jest jednym z nielicznych starych, drewnianych kościołów zachowanych na Mazowszu. Ocalały w nim trzy drewniane późnobarokowe ołtarze i ambona. Cennym wykończeniem ołtarzy jest ażurowa snycerka, złocona, o motywach winorośli i anielskich skrzydeł. W ołtarzach bocznych umieszczone są cenne XVII-wieczne obrazy olejne, które przedstawiają Opatrzność Bożą i świętą Teklę.
Fundatorką kościoła była Anna z Janickich Kwaśniewska, właścicielka leżących w pobliżu Wolanowa wsi Kowala-Duszocina i Strzałków. Świątynię wzniesiono prawdopodobnie w miejscu starszej, wcześniej rozebranej. Na przestrzeni 150 lat kościół przechodził kilkanaście remontów i drobniejszych napraw. Obecny kształt kościoła prezentowany na terenie skansenu odpowiada jego wyglądowi z przełomu XVIII i XIX w. Kościół zbudowany został w konstrukcji węgłowej z bali modrzewiowych. Ściany nawy i prezbiterium są z zewnątrz pokryte gontem. Dach gontowy zwieńczony jest nad ścianą tęczową barokową wieżyczką z sygnaturką.
Na terenie Muzeum Wsi Radomskiej znajduje się ponad 60 obiektów dawnego budownictwa wiejskiego – drewniane chałupy, dwory, kościół, budynki gospodarcze, kuźnie i wiatraki.
Skansen posiada również 16 tys. eksponatów ruchomych. To m.in. kolekcje starych maszyn rolniczych, narzędzi, przedmiotów codziennego użytku i sztuki ludowej.