EN

8.09.2022, 09:10 Wersja do druku

Radom. Jubileuszowy XV Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski w dniach 8-15 października

Jubileuszowy XV Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski, czyli platforma wymiany myśli, doświadczeń, interpretacji Gombrowicza odbędzie się między 8 a 15 października w radomskim Teatrze Powszechnym. 

fot. mat. teatru

MFG to impreza, która od początku swojego istnienia ma charakter interdyscyplinarny, łączący teatr, naukę, krytykę, sztuki plastyczne, muzykę, film. Na nowo stawia także problem czytania i odczytania dzieła Gombrowicza w zmieniającej się rzeczywistości. Począwszy od VIII edycji MFG ma formę konkursu, w którym spektakle ocenia jury złożone z ludzi teatru – krytyków, reżyserów, teatrologów. W tegorocznym jury zasiądą Bożena Sawicka, Jacek Wakar, Łukasz Maciejewski i Tomasz Tyczyński. 

XV MFG to okazja by zobaczyć wystawienia Gombrowicza z całej Polski, m.in. w reżyserii Kingi Dębskiej, Mikołaja Grabowskiego, Andrzeja Seweryna, ale również by spojrzeć na twórczość autora w interpretacji Teatru Buenos Aires z Argentyny oraz Simul Theatre z Tokio w Japonii. 

Wybór miejsca, w którym co dwa lata odbywa się festiwal poświęcony twórczości Witolda Gombrowicza, jest nieprzypadkowy. Okolice Radomia to rodzinne tereny pisarza. W nieodległych Małoszycach mieścił się majątek Gombrowiczów, w którym Witold przyszedł na świat; w pałacyku w podradomskiej Wsoli, gdzie dziś ma swoją siedzibę Muzeum Gombrowicza, w latach 1924-1939 mieszkał jego brat Jerzy, u którego autor „Ferdydurke" spędzał po kilka tygodni niemal każdego lata. Tutaj rodziły się pierwsze literackie pomysły. Szereg miejscowości położonych w pobliżu Radomia zostało uwiecznionych na kartach jego powieści. Na tych ziemiach spoczywa niemal cała jego najbliższa rodzina.

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1993 roku. Tegoroczne wydarzenie realizowane jest dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miasta Radomia, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury. Organizatorem Festiwalu jest Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, pod dyrekcją Małgorzaty Potockiej. 

Źródło:

Materiał nadesłany