EN
12.01.2022, 12:58 Wersja do druku

Radom. "Duchy Conan Doyle'a" wkrótce w Powszechnym

W Teatrze Powszechnym trwają próby nowej sztuki Mateusza Pakuły "Duchy Conan Doyle'a" w reż. Pawła Świątka. Premiera 21 stycznia.

fot. Bogdan Karczewski

Magik, który ośmiesza magię i twórca najsłynniejszego detektywa w dziejach, który kocha się w zjawiskach paranormalnych!

Opowieść o przyjaźni dwóch niezwykłych postaci początku XX wieku, Harry’ego Houdiniego, magika i mistrza ucieczek oraz Arthura Conan Doyle’a, autora książek o Sherlocku Holmesie. Spektakl opowiada o ich spotkaniu, do którego naprawdę doszło w Nowym Jorku w 1923 roku.

Conan Doyle pomimo swej racjonalnej, analitycznej natury był szczerze zafascynowany spirytyzmem, w czym wtórowała mu jego druga żona, Jean. Houdini zaś zaczął się parać demaskacją seansów spirytystycznych. Tak rozgorzał spór, który w pewnym momencie się upublicznił, co spowodowało, że panowie niegdyś darzący się podziwem i przyjaźnią, zaczęli się mocno nienawidzić. Conan Doyle twierdził, że Houdini sam jest silnym medium i jego rzekome demaskacje mają na celu usunięcie konkurencji. Houdini natomiast słusznie podejrzewał, że za spirytystycznym szaleństwem Conan Doyla kryje się jego ogromne cierpienie po śmierci syna.

Spektakl jest intrygującym punktem startu do rozważań nad duchowymi potrzebami ludzkimi, nad wiarą w duchy i tak zwane życie po życiu. Nad niezgodą na ludzką śmiertelność, poszukiwanie sensu w bezsensie wszechświata.

Serdecznie zapraszamy!

Prapremiera: 21 stycznia 2022 r., godz. 19.00, Scena Kameralna

Kolejne spektakle: 22, 23 stycznia godz. 19.00

Mateusz Pakuła

DUCHY CONAN DOYLE’A

Reżyseria – Paweł Świątek

Dramaturgia – Mateusz Pakuła

Scenografia, kostiumy – Marcin Chlanda

Asystent kostiumologa - Katarzyna Sobolewska

Obsada

Bess Houdini - Maria Gudejko

Jean Conan Doyle - Alicja Kwiatkowska (gościnnie)

Harry Houdini - Piotr Gawron Jedlikowski (gościnnie)

Artur Conan Doyle - Łukasz Mazurek

Mateusz Pakuła – dramatopisarz, dramaturg, reżyser teatralny. Wielokrotnie nagradzany za swoje sztuki, adaptacje i spektakle. Laureat Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej i Nagrody Specjalnej miesięcznika „Teatr”. Wydał sześć książek z dramatami. Jego najważniejsze realizacje teatralne w ostatnim czasie to Lem vs P. K. Dick i Pluton p-brane w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie oraz Wieloryb the Globe, w reżyserii Evy Rysovej. Jako dramaturg i autor adaptacji współtworzył m.in. takie spektakle jak: Śnieg czy Konformista w reżyserii Bartosza Szydłowskiego, oraz Wojna polsko-ruska i Paw królowej w reżyserii Pawła Świątka.

W październiku 2021 roku zadebiutował jako prozaik książką Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję.

Paweł Świątek - Absolwent reżyserii na Wydziale Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST im. L. Solskiego. Od 2010 trzykrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w roku 2013 także Stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Twórca spektakli nagradzanych na branżowych festiwalach m.in. Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, Kontrapunkt w Szczecinie czy OKT w Opolu. Realizuje głównie adaptacje powieści współczesnych i nowe inscenizacje klasyki. Ważniejsze spektakle: m.in. Paw królowej Doroty Masłowskiej (2012 w Teatrze Starym w Krakowie), Książę Niezłomny Juliusza Słowackiego (2015 Teatr Jaracza w Łodzi), Bolesław Śmiały Stanisława Wyspiańskiego (2017 Teatr Słowackiego w Krakowie), Balladyna (2020 Teatr Słowackiego w Krakowie)

Źródło:

Materiał nadesłany