Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Czytamy Gombrowicza”. Już w najbliższy poniedziałek 8 listopada na scenie Kotłownia odbędzie się czytanie opowiadania „Zdarzenia na brygu Banbury” w reżyserii Błażeja Peszka.
Zewnętrzność jest zwierciadłem, w którym przegląda się wnętrze. Zewnętrzna rzeczywistość załamuje się w każdym z nas odmiennie, im zaś władze psychiczne bardziej zdezelowane, tym większa deformacja. Jest to dramatyczna historia umysłu, opisana za pomocą zdarzeń zewnętrznych. Świętoszek Zantman zwariował, osaczony dowolnością, maniacką monotonią oraz esencjonalną nieprzyzwoitością groteskowych i niedorzecznych zjawisk, przedrzeźniających najskrytsze tajemnice duszy.
Witold Gombrowicz
Opiekę artystyczną czytania obejmie Błażej Peszek, aktor i reżyser teatralny. W latach 1993-2003 występował w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie, od roku 2003 aktor Starego Teatru w Krakowie. Często występuje gościnnie, m.in w Łaźni Nowej, gdzie razem z ojcem wcielili się w postaci Bruce’a i Brandona Lee („Wejście Smoka. Trailer”). Szerokiej publiczności znany jest z seriali TV i kina. Syn aktora Jana Peszka, brat aktorki i piosenkarki Marii Peszek.
Czytać będą: Izabela Brejtkop, Katarzyna Dorosińska, Agnieszka Grębosz, Mateusz Kocięcki, Wojciech Ługowski, Adam Majewski, Łukasz Mazurek.
Po czytaniu zapraszamy na rozmowę o tekście. Wstęp na spotkanie jest wolny.
Zapraszamy: 8 listopada godz. 18.00, Scena Kotłownia.
9 listopada o godz. 18.00 zapraszamy na drugie spotkanie z cyklu „Wielcy Mistrzowie Sceny na deskach Teatru Powszechnego w Radomiu”. Tym razem zaprezentujemy rejestrację spektaklu „Trans – Atlantyk” w reż. Mikołaja Grabowskiego zrealizowanego przez Teatr Telewizji w 1991r.
W przedstawieniu zobaczymy takich mistrzów sceny jak Jan Peszek (Gonzalo), Mikołaj Grabowski (Gombrowicz), Ireneusz Kaskiewicz (Baron), Bogusław Sochnacki (Kosiubicki), Leon Charewicz (Józef), Roman Gancarczyk (Horacio), Janusz Śmiałek.
Poprzez Atlantyk – o Polsce: ojczyźnie, obczyźnie, Polakach, swojakach daleko od kraju. Gombrowicz opisuje swoje przeżycia jak przystało na autora „Ferdydurke”. Śmiech, ironia, prowokacja intelektualna mają służyć burzeniu dogmatów. Ale w „Trans-Atlantyku” nie o odwieczny polski spór idzie. Właściwie nie tylko o ten spór. Bo i Polska, i obczyzna innemu, głębszemu celowi służą: ujawnieniu „międzyludzkiej formy”.
Zachęcamy do obejrzenia dzieła Gombrowicza w wykonaniu wyśmienitych twórców!
Zapraszamy: 9 listopada godz. 18.00 Scena Kameralna
Wstęp 5 zł
Bilety: tel: 48 386 52 67, SMS: 604 56 64 06, mail: [email protected], www.teatr.radom.pl