EN

26.11.2020, 17:02 Wersja do druku

Radio. „Antek Rozpylacz”, Konstanty Ildefons Gałczyński i podróż przez pokolenia w premierowych słuchowiskach Teatru Polskiego Radia

W najbliższą sobotę 28 listopada, tuż po godz. 21.00, Program 1 Polskiego Radia zaprezentuje cztery wcielenia jednego bohatera i dzieje Polski w tle, czyli słuchowisko „20, 40, 60, 80”, autorstwa Krzysztofa Bizio i w reżyserii Waldemara Modestowicza.

Z kolei w niedzielę 29 listopada, tuż po godz. 18.00, w cyklu „Dzieci bliżej historii”, stacja nada opowieść o bohaterskim „Antku Rozpylaczu”, autorstwa i w reżyserii Dobrosławy Bałazy. Następnie, po godz. 21.00, rozpocznie się premiera monodramu „Ba!” Wojciecha Kassa o losach Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w adaptacji, reżyserii i opracowaniu muzycznym Michała Zdunika.

fot. Nagranie słuchowiska „Ostatnia akcja Antka Rozpylacza”, fot. Teatr Polskiego Radia

Hipotetyczne spotkanie czterech wcieleń tego samego mężczyzny stanowi trzon spektaklu 20, 40, 60, 80.Dwudziestolatek, czterdziestolatek, sześćdziesięciolatek i osiemdziesięciolatek oglądają oraz komentują wspólnie zdjęcia ze swojego życia. To wydarzenie rozpocznie wyjątkową podróż, której tło odzwierciedlać będą historyczne i bieżące wydarzenia w kraju. Występują: Jakub Kordas, Piotr Grabowski, Leon Charewicz i Olgierd Łukaszewicz. Realizacja dźwięku: Maciej Kubera, opracowanie muzyczne: Renata Baszun.

Ostatnia akcja Antka Rozpylacza to opowieść, którą artyści Teatru Polskiego Radia zrealizowali na kanwie wspomnień Stefana Godlewskiego, jednego z przyjaciół głównego bohatera. 21-letni uczestnik Powstania Warszawskiego, żołnierz batalionu „Sokół”, już w pierwszych dniach powstania odznaczył się wyjątkową odwagą. Posiadając zrzutowego „rozpylacza”, czyli pistolet maszynowy „STEN”, siał postrach wśród Niemców. I tak, dzięki swemu zaangażowaniu w walce, szybko zyskał miano tytułowego „Antka Rozpylacza”. Obsada:Julia Kołakowska-Bytner, Damian Kulec, Joanna Pach-Żbikowska, Jakub Strach i Mirosław Wieprzewski. Realizacja dźwięku: Maciej Kubera, opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski. 

Słuchowisko Ba!,na podstawie poematu współczesnego poety i eseisty Wojciecha Kassa, to poetycka impresja poświęcona postaci Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. W cyklu krótkich, pełnych emocji scen, bohater (tej roli Łukasz Borkowski) przeprowadza słuchaczy przez dramatyczne, ostatnie dni Gałczyńskiego. Jednocześnie sam – jako poeta – mówi o swoim życiu, które w pewnym momencie staje się tożsame z losami twórcy Zielonej gęsi. Monodram opatrzony został sugestywną, minimalistyczną muzyką i łagodnymi wokalizami. Realizacja dźwięku: Maciej Kubera. 

◆ Więcej informacji: jedynka.polskieradio.pl.

______
„Dzieci bliżej historii” to oryginalne przedsięwzięcie Teatru Polskiego Radia i Polskiej Fundacji Narodowej, 
w ramach którego wybitni autorzy, reżyserzy i aktorzy, przedstawiają najmłodszym odbiorcom najważniejsze wydarzenia narodowe oraz biografie postaci, które odegrały istotną rolę w historii Polski. Projekt ma charakter edukacyjny i powstał w celu kształtowania postaw patriotycznych dzieci i młodzieży. 

Źródło:

Materiał nadesłany