Nowa „Balladyna'
OD 7 LUTEGO Kraków
POD PATRONATEM CO JEST GRANE 24
Teatr im. Słowackiego w Krakowie zaprasza na inscenizację najbardziej znanej sztuki swojego patrona. Reżyser Paweł Świątek, który w ubiegłym sezonie zachwycił widzów błyskotliwą inscenizacją „Wojny polsko-ruskiej..." Doroty Masłowskiej, na tej samej scenie w Małopolskim Ogrodzie Sztuki przygotowuje spektakl według „Balladyny" Słowackiego. Ma to być opowieść o „przejęciu władzy w obliczu końca świata, kiedy jest zbyt późno na zaprowadzenie nowego porządku... i o kobietach, które doszły do głosu w epoce, w której na wszystko jest już zbyt późno". Premiera 7 lutego.
Festiwal Danuty Szaflarskiej
5-9 LUTEGO Lublin
W Lublinie odbędzie się Festiwal Danuty Szaflarskiej „Śleboda/Danutka" połączony z wręczeniem nagrody Gong Danutki. To druga edycja imprezy, której pomysłodawczynią jest Karolina Rozwód, dyrektorka Teatru Starego w Lublinie, a dyrektorem programowym Michał Merczyński. Przyznawaną podczas festiwalu nagrodę Gong Danutki w zeszłym roku odebrał Janusz Gajos, w tym roku laureatką będzie Krystyna Janda. Janda pokaże w Lublinie „Białą bluzkę" według Agnieszki Osieckiej (reż. Magda Umer) - spektakl Och-Teatru z Warszawy. W programie festiwalu nie zabraknie też premierowych wydarzeń. Jednym z nich będzie koncert przygotowany przez Marcina Maseckiego pt. „Zakazane piosenki".
„Dzieci widzą duchy"
OD 22 LUTEGO Łódź
W Teatrze im. Jaracza w Łodzi trwają próby nowego spektaklu Mariusza Grzegorzka pt. „Dzieci widzą duchy". Teatr zapowiada „kolażową, muzyczno-ruchowo-dramatyczną, częściowo improwizowaną próbę odpowiedzi na pytanie: co to znaczy być prawdziwie dorosłym". Utworami literackimi, które zainspirowały twórców, były m.in.: poemat Edgara Allana Poe „Cień" oraz baśń braci Grimm „Krzak jałowca". Reżyseria, dramaturgia, scenografia: Mariusz Grzegorzek, kostiumy: Tomasz Armada. Występują:
Mikołaj Chroboczek, Mateusz Czwartosz, Marek Nędza, Agnieszka Skrzypczak, Paulina Walendziak, Mateusz Więcławek, Elżbieta Zajko. Premiera 22 lutego.
Festiwal Nowe Epifanie
26 LUTEGO - 5 KWIETNIA Warszawa
POD PATRONATEM CO JEST GRANE 24
Spektakle teatralne, koncerty muzyki dawnej i współczesnej. 26 lutego rozpocznie się festiwal Nowe Epifanie, który co roku organizuje w Warszawie Centrum Myśli Jana Pawła II. Tytułowa epifania to niezwykłe doznanie, olśnienie, a w religii - objawienie. Zaś festiwal stawia sobie za cel poszukiwanie nowych współczesnych epifanii piękna oraz inicjowanie dialogu artystów z tradycyjną sztuką religijną.
Club 27 Symphony
21 MAJA Wrocław
POD PATRONATEM CO JEST GRANE 24
Piosenki Amy Winehouse, Jimiego Hendrixa, Jima Morrisona, Kurta Cobaina, Janis Joplin w wykonaniu m.in. Kayah, Beaty Kozidrak, Kasi Kowalskiej, Małgorzaty Ostrowskiej czy Wojtka Cugowskiego. Za aranżacje utworów odpowiada Jean-Claude Hauptmann, a piosenkarzom towarzyszyć będzie orkiestra Artis. Cały koncert poprowadzi Krzysztof Skiba. Club 27 Symphony - 21 maja. Hala Stulecia, Wrocław. Godz. 20. Bilety od 85 zł.
Fisz Emade
POD PATRONATEM CO JEST GRANE 24
Zaczynali od hip-hopu, zawędrowali jednak dość daleko od rapowej sceny. Ich muzyka ma w sobie i elektronikę, i rocka, i pop, i bardzo wysokich lotów piosenkowosc. W marcu 2019 roku ukazała się płyta Bartosza i Piotra Waglewskich „Radar" - dojrzała i młodzieńcza jednocześnie. Dojrzała, bo bracia doświadczyli już sporo jako artyści, jako ludzie. Młodzieńcza, bo nie tylko w muzyce, ale też tekstach naznaczonych bliznami codziennego życia jest też wiara, nadzieja. „Radar" jest azylem dla tych, którzy są zmęczeni otaczającą rzeczywistością, album słuchany w samotności zapewnia schronienie, przeżywany koncertowo porywa do wspólnotowej zabawy. A okazji do wspólnotowego przeżywania płyty będzie wiosną sporo. Fisz Emade wyruszają w trasę koncertową, wystąpią m.in. w Bielsku-Białej (9.02), Katowicach (15.02), Gdańsku (21.02), Łodzi (22.02), Poznaniu (7.03), Wrocławiu (14.03).