EN

2.03.2020, 12:35 Wersja do druku

Prezydent złożył życzenia Ernestowi Bryllowi z okazji 85. urodzin

Prezydent złożył życzenia Ernestowi Bryllowi z okazji 85. urodzin

Niezmiennej weny twórczej, niesłabnących sił ducha i wszelkiej pomyślności życzył prezydent Andrzej Duda poecie, pisarzowi i dramaturgowi Ernestowi Bryllowi z okazji 85. urodzin. Przypomniał, że artysta pełnił także funkcję ambasadora RP w Irlandii.

"Proszę przyjąć wyrazy wielkiego uznania dla Pana wszechstronnego dorobku artystycznego, a także życzenia satysfakcji z dotychczasowych osiągnięć. Pańska działalność literacka wzbogaca polską kulturę od przeszło sześciu dekad poprzez utwory różnorodne gatunkowo i tematycznie" - napisał w liście do artysty prezydent Duda.

"Jako autor tomów poetyckich, dzieł prozatorskich i dramaturgicznych wypracował Pan osobny styl, w którym tradycja i współczesność znalazły swój znakomity wyraz" - podkreślił.

Poeta, dramaturg i dyplomata Ernest Bryll kończy 85 lat.

Prezydent zauważył, że prawdziwym znakiem rozpoznawczym pisarstwa Brylla stały się oratoria i śpiewogry, w tym tytuły "Na szkle malowane" czy "Po górach, po chmurach", które - jak napisał Andrzej Duda - przybliżały bogactwo i piękno rodzimej sztuki ludowej i folkloru.

"Bliski naszej kulturze zwyczaj kolędowania znalazł swe odbicie w głośnym spektaklu +Kolęda-nocka+, który w aktualnych wówczas aluzjach wyrażał polskie bolączki i ogromne nadzieje wiązane z Sierpniem '80, wzmacniając międzyludzką solidarność" - napisał prezydent.

Przypomniał, że po wprowadzeniu stanu wojennego Bryll publikował poza zasięgiem cenzury, a nowy kontekst społeczno-polityczny dostarczał zagadnień, które zawsze z powodzeniem podejmował i rozwijał. Prezydent zauważył, że poeta w wolnej Polsce nie zaprzestał angażować się w debatę publiczną, a jednocześnie w kolejnych książkach dzielił się swoją wrażliwością i głęboką refleksją nad światem.

"Biografia Pana byłaby niepełna bez wspomnienia o piastowaniu przez Pana godności ambasadora Rzeczypospolitej w Republice Irlandii i popularyzacji na naszym gruncie irlandzkiej kultury, która podobnie jak kultura polska – nigdy nie zatraciła swojej tożsamości" - napisał Andrzej Duda.

"Dziś za te wszystkie dokonania bardzo Panu dziękuję, życząc niezmiennej weny twórczej, niesłabnących sił ducha i wszelkiej pomyślności" - dodał prezydent.

Źródło:

PAP