Premierowy pokaz spektaklu baletowego pt. "Exodus" Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" odbędzie się w niedzielę w internecie. Prapremierowe prezentacje widowiska odbyły się w tym miesiącu podczas Festiwalu Polskiego w Japonii - podała rzeczniczka zespołu.
Agnieszka Kukuła poinformowała, że spektakl będzie można obejrzeć na oficjalnym profilu Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" na Facebooku oraz na kanale YouTube.
Twórcą spektaklu jest choreograf i kierownik baletu Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" Michał Zubkow, który - opierając się na treściach i emocjach zawartych w muzyce Wojciecha Kilara - ukazał świat i życie jako podróż w poszukiwaniu szczęścia, zaspokojenia własnych pragnień i bliskości drugiego człowieka. W spektaklu wykorzystano efekty sztuk wizualnych, podkreślające dramaturgię widowiska.
Zdjęcia do filmowego nagrania "Exodusu" realizowano na przełomie sierpnia i września tego roku m.in. w Teatrze Rozbark w Bytomiu i na Pustyni Błędowskiej.
W 2019 r. minęła setna rocznica ustanowienia stosunków dyplomatycznych z Japonią. Inspiracją
spektaklu była historia japońskiego konsula na Litwie Chiune Sugihary, który - wielokrotnie łamiąc
państwowe instrukcje - wydał ponad 4000 wiz Żydom, głównie pochodzącym z Polski. Wielu z tych Żydów trafiło do Japonii przez port w Tsurudze. Pierwszy pokaz spektaklu "Exodus" w Japonii odbył się właśnie w tym mieście, 3 listopada, w Port of Humanity Tsuruga Museum.
Inspiracją dla twórców "Exodusu" były też wydarzenia sprzed stu lat związane z udziałem ministra spraw zagranicznych Japonii i Japońskiego Czerwonego Krzyża w ratowaniu polskich sierot w latach 1920-1922, na ogarniętej wojną domową Syberii. Dzięki japońskiej pomocy ponad 800 polskich sierot trafiło przez porty w Tsurudze i Osace do Japonii, gdzie otrzymały wszechstronną opiekę. W tym roku mija setna rocznica rocznica przyjazdu dzieci syberyjskich do Japonii i Tsurugi.
Spektakl został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zrealizowano go w ramach projektu "Taniec natchniony - od folkloru do współczesności". Projekt ten zakładał pierwotnie prezentację spektaklu podczas koncertów w Japonii. Pandemia uniemożliwiła artystom podróż, ale dzięki zmianie formuły projektu jego realizacja jest możliwa w przestrzeni wirtualnej. Przy wsparciu japońskich partnerów zorganizowane zostały w listopadzie prapremierowe pokazy widowiska z udziałem publiczności w Tsurudze (3 listopada), Tokio (9 listopada), Sapporo (21 listopada). Ostatnie odbędą się 29 listopada w Osace i Setouchi. Integralną częścią projektu w Japonii są - zarejestrowane w siedzibie Zespołu "Śląsk" - warsztaty poloneza, krakowiaka i trojaka, które służą pogłębianiu wiedzy na temat polskich tańców ludowych i narodowych oraz przybliżają specyfikę polskiego tańca ludowego.