W tegorocznej edycji Konkursu jury w składzie Robert Jarosz, Piotr Morawski, Agnieszka Waligóra, Marzenna Wiśniewska oraz Joanna Żygowska rozpatrywało 183 zgłoszenia. Spośród nich do II etapu Konkursu zakwalifikowano 10 projektów sztuk teatralnych dla dzieci i młodzieży. Poniżej przedstawiamy listę wybranych koncepcji. Organizatorem Konkursu jest Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.
Pierwszy etap Konkursu miał charakter anonimowy. Po zapoznaniu się ze zgłoszeniami, jury Konkursu dokonało selekcji oraz oceny nadesłanych koncepcji sztuk teatralnych, a także próbek tekstów. Po decyzji jury sekretarzyni Konkursu ujawniła imiona i nazwiska osób autorskich.
Do II etapu Konkursu zostały zakwalifikowane następujące koncepcje sztuk teatralnych:
● „DZIEWCZYNEX” Magdaleny Wichrowskiej,
● „DZIEWCZYNA W OGNIU” Andrzeja Błażewicza,
● „Implantowcy. Opowieść o ślimakach, cyborgach i Beethovenie” Katarzyny Matwiejczuk,
● „KTO?CO? CZASOWNIK” Tomasza Daszczuka,
● „Mały atlas katastrof” Mariusza Gołosza,
● „OJCZYZNĘ TRZEBA…?” Szymona Jachimka,
● „POSĄG” Karola Bijaty,
● „Trojaczki” Irminy Młynarczyk,
● „Wychowanie Fizyczne” Moniki Czajkowskiej,
● „X” Marcina Teodorczyka.
Projekty skierowane do II etapu Konkursu w najwyższym stopniu spełniają kryteria wymienione w Regulaminie Konkursu. Cechują się oryginalnością, spójnością koncepcji, dużym potencjałem interpretacyjnym i teatralnym projektu. Ponadto dołączone próbki tekstów wyróżniały się wysoką wartością artystyczną. Wybrane przez jury koncepcje uwzględniają także potrzeby wskazanych przez autorów i autorki grup odbiorczych.
Zgodnie z założeniami Konkursu, osoby zakwalifikowane do udziału w II etapie Konkursu wezmą udział w indywidualnych spotkaniach online z jury. Podczas rozmów szerzej przedstawią zgłoszone koncepcje oraz odpowiedzą na pytania jury dotyczące ich planowanych rozwinięć.
Werdykt jury Konkursu poznamy do 30.03.2023 roku.