EN

6.06.2023, 12:09 Wersja do druku

Poznań. „Zielnik” PTT ponownie najlepszy - tym razem w Kanadzie

„Zielnik” Polskiego Teatru Tańca w reżyserii Iwony Pasińskiej otrzymał główną nagrodę w kategorii „krótkometrażowy film tańca” na FASS Forward Film Festival w Kanadzie. To druga główna nagroda dla producji Polskiego Teatru Tańca na tym festiwalu - pierwszy był „Toporzeł”, uhonorowany w 2021 roku.

fot. mat. teatru

Festiwal Filmowy FASS Forward działa pod egidą Festival des Artes de Saint - Sauveur, który przez 31 lat swojego istnienia w prowincji Quebec wyrósł na największego w Kanadzie - pod względem skali widowisk i liczby uczestników - regionalnego gospodarza tanecznych prezentacji.

FASS Forward został powołany dla promocji filmów krótkometrażowych z całego świata, w których taniec jest jednym ze środków ekspresji. Jurorami konkursu są najlepsi kanadyjscy twórcy filmowi i artyści tańca, co odzwierciedla misję festiwalu - stymulowanie innowacyjnych połączeń pomiędzy światem tańca i światem filmu.

Przypomnijmy, że „Zielnik” - baśniowy epizod z życia roślin - od premiery w 2021 roku otrzymał 13 nagród podczas festiwali i konkursów na całym świecie, w tym aż cztery Nagrody Publiczności - na Międzynarodowym Festiwalu Choreograficznym w Blois (2022, Francja), Portland Dance Film Fest (2022, USA), Classical Arts Film Festival w Napa (2022, USA) oraz Moving Body Festival w Warnie (2022, Bułgaria). Otrzymał też główną nagrodę Międzynarodowego Festiwalu Filmowego RIFF: R.E.D w Eina (2022, Norwegia), nagrodę dla najlepszego krótkometrażowego filmu tańca na Door Kinetic Arts Festival w Baileys Harbor (2022, USA), nagrodę główną na International Dance Film Festival w Dżakarcie (2022, Indonezja), nagrodę za najlepszą reżyserię dla Iwony Pasińskiej i wyróżnienie w kategorii „najlepszy film tańca” na XII Encuentro Para Cinéfagos (Festival de CineArte en la Frontera) w San Cristóbal (2022, Wenezuela) oraz pierwszą nagrodę podczas VI Beirut International Women Film Festival w Libanie.

Mieniący się wszystkimi barwami malarskiej palety choreograficzny projekt filmowy „Zielnik”można oglądać bezpłatnie na VIMEO Polskiego Teatru Tańca.

Link do filmu
Więcej o filmie oraz pełna lista nagród
Więcej o festiwalu

Źródło:

Materiał nadesłany