EN

29.07.2021, 12:27 Wersja do druku

Poznań. Zbliża się 4. Festiwal na Wolnym Powietrzu

W dniach 6-8 sierpnia odbędzie się, organizowany przez Teatr Biuro Podróży, 4. Festiwal na Wolnym Powietrzu. W programie m.in. polska premiera spektaklu „Kaspar” w ramach projektu europejskiego „Maszyna Kaspar”, z udziałem aktorów z Grecji, Włoch, Rumunii i Polski.

fot. mat. teatru

4 Festiwal na Wolnym Powietrzu
Poznań 6-7- 8 sierpnia 2021

6 sierpnia, g. 21.00, Koziegłowy, boisko Szkoły Podstawowej
Projekt Kaspar
(Włochy - Teatro Dei Venti, Grecja - Teatr Labillusions, Rumunia - Fusion of Arts, Polska - Teatr Biuro Podróży)

„Kaspar”

Polska premiera spektaklu „Kaspar” w ramach projektu europejskiego „Maszyna Kaspar”, z udziałem aktorów z Grecji, Włoch, Rumunii i Polski.

Kaspar Hauser to postać historyczna. Nazywany był sierotą Europy.  „Wilcze dziecko” wychowywane było bez kontaktu z ludźmi. Dzieciństwo spędził w samotności, zamknięty w małym pomieszczeniu. Jego jedyną zabawką był konik. Gdy, pewnego popołudnia, ku zaskoczeniu mieszkańców pojawia się niespodziewanie na placu w Norymberdze, powiedzieć potrafi tylko słowo „koń”. Potrafi się jeszcze podpisać.

Kaspar nie wie kim jest, nie zna ludzi, nic nie umie. Jest zdany na dobrą lub złą wolę społeczności, w której się pojawił. Czy mieszkańcy Norymbergi ulitują się nad znajdą? Jakie będą jego losy. Czy uda mu się przetrwać w społecznej strukturze?  

Reżyseria: Paweł Szkotak
Obsada: Francesco Bocchi, Bartosz Borowski,  Marzia D'Angeli, Angeliki Deligianni, Bianca Diaconu, Giulia Sarah Gibbon, Łukasz Kowalski, Nemanja Miric, Maja Osińska, Paweł Stachowczyk, Marta Strzałko, Karolina Wensierska, Tomasz Wrzalik,   

Scenariusz: Paweł Szkotak i zespół Teatru Biuro Podróży
Scenografia: Paweł Szkotak
współpraca scenograficzna: Joanna Sapkowska Pieprzyk
Kostiumy: Natalia Kołodziej
Muzyka: Jan Sebastian Bach – wykonanie Maciej Bator (Passacaglia w Bazylice w Bardzie Śląskim, inne utwory w Kościele Pokoju).

Spektakl współfinansowany ze środków Programu Kreatywna Europa

fot. mat. teatru

7 sierpnia, g. 21.00, Stara Rzeźnia, ul. Garbary 101
Teatr KTO (Kraków)
„Zapach czasu”  

Jedna z najbardziej spektakularnych plenerowych inscenizacji Jerzego Zonia, przywołująca zaczarowany, wypełniony nadziejami i lękami świat dzieciństwa, inspirowana biografią reżysera oraz twórczością Gabriela Garcii Márqueza, Hugo Clausa i Emila Zegadłowicza.
Prezentowany na ponad 60 festiwalach w 15 krajach m. in. w Brazylii, Meksyku, Korei Południowej, Iranie, Austrii, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Francji, Rumunii, we Włoszech I na Litwie.

Dziennik Polski:
„Oto ogromna klatka, a w klatce mały Zoń. Świat jeszcze pachnie bezpieczeństwem, ale już korci. Stada pierzastych strachów już przerażają, inne ptasie towarzystwo mami pięknem świergotu. Mały Zoń da się skusić. Wyjdzie z klatki, zacznie z wolna smakować życie. (…) Bo wokół wciąż nowe zapachy. Zapach plebanii, sutanny księdza proboszcza, zapach kredy, tablic, katedry  i pierwszych szkolnych brewerii. Zapach ułanów, koni i prawdziwej męskości. Potem zapach zasadniczych sercowych uniesień. Wreszcie zapach dnia dzisiejszego (…). Kto wie, może duży Zoń postanowił przyjrzeć się małemu Zoniowi, który nawet nie śnił o teatrze? W końcu dla artysty czas dzieciństwa to czas o znaczeniu fundamentalnym.”

Scenariusz i reżyseria
Jerzy Zoń
Konsultacja
Zbigniew Sułkowski
Muzyka
Piotr Czajkowski
Opracowanie muzyczne
Jan Poprawa, Jerzy Zoń
Aranżacja utworów na harmonijkę ustną
Paweł Ostafil
Ruch sceniczny
Krzysztof Jędrysek, Aleksander Kopański
Scenografia i kostiumy
Krzysztof Tyszkiewicz, Joanna Jaśko-Sroka
Pomysły scenograficzne
Jerzy Zoń
Wykonanie dekoracji
Robert Calikowski
Obsada
Aleksandra Deka, Karolina Kamińska, Paulina Lasyk, Justyna Orzechowska, Grażyna Srebrny-Rosa, Barbara Wysoczańska, Marta Zoń, Zofia Zoń, Sławomir Bendykowski, Bartek Cieniawa/Jacek Joniec, Marek Gierat, Tytus Grochal, Aleksander Kopański, Michał Orzyłowski, Adam Plewiński, Karol Śmiałek, Krzysztof Tyszko.

fot. Klaudyna Schubert

8 sierpnia, g. 21.00, Stara Rzeźnia, ul. Garbary 101
Teatr Biuro Podróży
"Eurydyka"

Najnowszy spektakl TBP powstał w czasie pandemii. Jest artystyczną reakcją na zagrożenie rozłąką, odejściem bliskiej osoby. Niepokój i konieczność mierzenia się z tym, stały się nieoczekiwanie powszechnym doświadczeniem.

W przedstawieniu przywołane zostają losy dwojga ponadczasowych bohaterów: Orfeusza
i Eurydyki. Ich miłość jest silniejsza niż śmierć. Orfeusz nie mogąc się pogodzić z utratą swojej ukochanej postanawia ją odnaleźć. Wyobrażenie tego, co znajduje się po drugiej stronie życia miesza się tu z rzeczywistością. Dociera on do piekła pełnego szczurów, musi mierzyć się ze swoimi  wspomnieniami i rozterkami. Co jest prawdziwe, a co jest ułudą? Jak zakończy się ta wędrówka?

Pandemia stała się naszym pierwszym, wspólnym, globalnym doświadczeniem, które w sposób mniej lub bardziej dramatyczny dotknęło każdego człowieka na Ziemi. Wkrótce będziemy odbudowywać  nasze życie. Wyjdziemy z domu i tak jak nasi bohaterowie, będziemy potrzebować miłości i odwagi.

reżyseria: Paweł Szkotak
muzyka: Łukasz Matuszyk
scenografia: Teatr Biuro Podróży oraz Natalia Kołodziej, Joanna Sapkowska Pieprzyk, Michał Wielopolski
aktorzy: Bartosz Borowski, Łukasz Kowalski, Maja Osińska, Paweł Stachowczyk, Marta Strzałko, Tomasz Wrzalik, Maciej Zakrzewski
technika: Adam Mikołajczak / Jevgenii Shapoval

Spektakl dofinansowany z Funduszu Wsparcia Kultury oraz Festiwalu Malta Poznań 2021

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne