EN

20.11.2023, 18:48 Wersja do druku

Poznań. Zakończenie projektu inkluzywnego „Obecność” w CK Zamek

Dwuletni, międzynarodowy projekt „Obecność”, oddający scenę osobom nienormatywnym, zmierza ku końcowi. 22 listopada odbędzie się panel dyskusyjny podsumowujący działania podjęte w ramach „Obecności” i jednocześnie otwierający na dalsze wyzwania na drodze do inkluzywności w teatrze. Dyskusję poprzedzi spektakl Teatru Klucz „Intermezzo”, który powstał w ramach projektu i zagrany zostanie z tłumaczeniem na PJM i audiodeskrypcją.

„Intermezzo” / fot. Maciej Kaczyński / fot. mat. teatru

Projekt performatywny „Obecność” realizowany jest od 2022 roku przez Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu w partnerstwie z CODA Oslo International Dance Festival oraz warszawskim Teatrem 21. W tym czasie powstało 6 nowych produkcji z udziałem osób nienormatywnych oraz odbyło się kilkadziesiąt prezentacji spektakli współtworzonych przez artystki i artystów często pomijanych przez główny nurt teatralny, wszystkie z tłumaczeniem na PJM, a wybrane z audiodeskrypcją. Ponadto w Poznaniu, Warszawie i Oslo odbywały się warsztaty i dyskusje, które przełamywały powszechnie przyjęte normy i ograniczenia wykluczające z obecności na scenie niektóre grupy twórczyń i twórców. W przygotowaniu jest również publikacja dotycząca inkluzywności w sztukach performatywnych.

Dokąd zmierzamy w teatrze dostępnym?

Dyskusja będzie okazją do przyjrzenia się zmianom, które w ostatnich latach dokonały się w obszarze teatru osób z niepełnosprawnościami w Polsce. W rozmowie prowadzonej przez Justynę Czarnotę wezmą udział: Stine Nielsen – dyrektorka CODA Oslo International Dance Festival w Norwegii, Claire Cunningham – choreografka, performerka, profesorka z Wielkiej Brytanii, Justyna Wielgus – z Teatru 21, Katarzyna Żeglicka – genderqueer, crip aktywistka i niezależna performerka oraz Anna Pawłowska – producentka wydarzeń teatralnych w CK ZAMEK. Wspólnie z panelistkami spróbujemy zdefiniować wyzwania, które stoją przed instytucjami teatralnymi na drodze do inkluzywności i zastanowimy się, które z zagranicznych praktyk mogą być dla nas inspirujące. Przyjrzymy się też marzeniom artystek i artystów. Zastanowimy się, jak powinien wyglądać świat teatru, by osoby z niepełnosprawnością mogły bez przeszkód realizować swoje artystyczne wizje i pragnienia. Ważny będzie w tej dyskusji również głos publiczności.

Prawda czy iluzja na scenie?

Wieczór 22 listopada rozpocznie przedstawienie „Intermezzo”, będące jednym z ostatnich osiągnięć projektu „Obecność”. To drugi spektakl stworzony przez Teatr Klucz im. W. Deneki z Januszem Orlikiem, reżyserem, choreografem i tancerzem. Ich pierwsza wspólna realizacja „Tranquillo” została uhonorowana nagrodą główną w 5. edycji Konkursu na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego „The Best Off”, którego organizatorem jest Fundacja Teatr Nie-Taki.

Najnowszy spektakl – słodko-gorzkie „Intermezzo” pozwala dostrzec rozwój zespołu Teatru Klucz, który coraz śmielej sięga po najróżniejsze środki wyrazu. Reżyser Janusz Orlik odważnie posługuje się humorem, wręcz sarkazmem, zestawiając go z pełnymi symboliki scenami, co może przynosić zróżnicowane reakcje i refleksje.

– Z przymrużeniem oka spektakl „Intermezzo” dedykowany jest wszystkim artystom, a w szczególności tym niespełnionym i mającym nieustanną nadzieję, że „ten następny” może wreszcie będzie ich numerem jeden – opowiada Janusz Orlik.

Teatr Klucz im. Wojciecha Deneki tworzą uczestniczki i uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej „Przylesie” prowadzonego przez Stowarzyszenie Na Tak. Ich przygoda z teatrem zaczęła się w 2006 roku od Pracowni teatralnej prowadzonej przez terapeutkę Hannę Rynowiecką i aktora Wojciecha Denekę. Od kilku lat grupa pracuje w Centrum Kultury ZAMEK.

PROJEKT OBECNOŚĆ / PRESENCE

Spektakl „Intermezzo”, reżyseria i choreografia Janusz Orlik, Teatr Klucz im. W. Deneki
22.11.2023 | g. 18.30 | Sala Wielka | czas trwania: 70’

bilety: 30 zł (n), 20 zł (u)
Prezentowany z audiodeskrypcją oraz tłumaczeniem na j. angielski (napisy) i PJM

Panel dyskusyjny „Obecność – gdzie jesteśmy i dokąd chcemy zdążać?” podsumowujący dwuletni projekt teatralny CK ZAMEK

22.11.2023 | g. 19.45 | Sala Wielka | czas trwania: 75’
udział: Stine Nielsen (NO), Claire Cunningham (UK), Justyna Wielgus, Katarzyna Żeglicka i Anna Pawłowska (PL)
prowadzenie: Justyna Czarnota

tłumaczenie PL-ENG: Szymon Nowak

tłumaczenie PJM: Karina Akseńczuk, Agnieszka Bastrzyk

Wydarzenia realizowane są w ramach projektu performatywnego „Obecność”, przygotowanego przez Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu we współpracy z norweskim CODA Oslo International Dance Festival oraz warszawskim Teatrem 21 dzięki grantowi z Funduszy Norweskich i EOG.

Źródło:

Materiał nadesłany