EN

22.09.2023, 15:30 Wersja do druku

Poznań. Wręczenie nagrody dla Teatru Klucz i spektakl „Intermezzo" Janusza Orlika - jutro

23 września o godz. 19 w Sali Wielkiej ponownie zagramy "Intermezzo" Teatru Klucz w reżyserii i choreografii Janusza Orlika, czyli najnowszy spektakl twórców najlepszego przedstawienia teatru niezależnego w roku 2022! Przed nami jesień wypełniona wydarzeniami teatralnymi odbywającymi się w ramach projektu "Obecność" w którym artyści nienormatywni przypominają o swojej obecności.

fot. mat. teatru

Teatr Klucz wygrał konkurs The Best OFF dzięki swojej poprzedniej sztuce, „Tranquillo”, teraz podbija serca widzów zabawnym, słodko-gorzkim „Intermezzo”! Po spektaklu odbędzie się gala Konkursu na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego „The Best Off”, podczas której laureatom wręczone zostaną nagrody, w tym główna dla Teatru Klucz za ich poprzedni spektakl - „Tranquillo”. Organizatorem konkursu jest Fundacja Teatr Nie-Taki.

„Intermezzo” to spektakl o teatrze – jako przestrzeni, miejscu, ludziach, formie artystycznej. I to ona – forma – tworzy idealną iluzję dla publiczności. Tym razem kulisy teatru będą równie ważne jak sama akcja sceniczna. Wszyscy przychodzimy do teatru pełni oczekiwań, czy uświadamiamy je sobie? Czy potrzebujemy scenografii, kostiumów, świateł czy być może istota prawdziwego teatru to coś innego?

Reżyser spektaklu, Janusz Orlik, opowiadając o przedstawieniu zaczyna od cytatu klasyka:„Ponoć William Shakespeare powiedział: Cały świat to scena, a ludzie na nim to tylko aktorzy. Każdy z nich wchodzi na scenę i znika.

Być może będzie śmiesznie, a możliwe, że jak w prawdziwym, idealnym teatrze – dramatycznie, gdzie w pozornie zgodnym i idyllicznym artystycznym świecie, każdy tylko czeka aż to ktoś inny zapomni tekstu – powinie mu się noga. Wszystko wskazuje na to, że artyści na scenę wejdą, by z niej w końcu zejść. Przypuszczalnie zrobią to o własnych siłach, choć niewykluczone, że ktoś im w tym pomoże lub zostaną wyprowadzeni siłą.Prawdopodobnie tylko artyści zapadną głęboko w pamięć, a ta sztuka przeminie i znajdzie swoje zaszczytne miejsce w najgłębszych otchłaniach teatralnego grzęzawiska, widz zostanie wpuszczony w maliny, a jedyne co zapamięta to wypity kieliszek wina po jego zakończeniu. Z przymrużeniem oka spektakl „Intermezzo” dedykowany jest wszystkim artystom, a w szczególności tym niespełnionym i mającym nieustanną nadzieję, że „ten następny” może wreszcie będzie ich numerem jeden”.

Janusz Orlik

Na przedstawienie zapraszamy widzów nastoletnich i dorosłych (pojedyncze słowa i gesty niecenzuralne). Całość tłumaczona na polski język migowy.

reżyseria, choreografia, scenografia: Janusz Orlik
obsada: Mariusz Józefiak, Jarosław Kubiak, Antek Kurjata, Daniel Laskowski, Lidia Piskorska, Piotr Roszak, Magdalena Szalbierz, Mariusz Sztuba, Arkadiusz Żmijewski
kostiumy: Agnieszka Ostrowska we współpracy z artystami
reżyseria świateł: Janusz Orlik, Arkadiusz Kuczyński, Jacek Raczkowiak
opieka terapeutyczna: Hanna Rynowiecka
tłumaczenie na PJM: Antek Kurjata, Aleksandra Mayer
produkcja: Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu

Spektakl zrealizowany w ramach projektu performatywnego „Obecność”, przygotowanego przez CK ZAMEK we współpracy z norweskim CODA Oslo International Dance Festival oraz warszawskim Teatrem 21 dzięki grantowi z Funduszy Norweskich i EOG.

fot. mat. organizatora

PROJEKT „OBECNOŚĆ" JESIENIĄ W CK zaMEK:

• 23.09, g. 19 – INTERMEZZO Teatru Klucz w reż. i chor. Janusza Orlika
• 13 i 14.10, g. 19 - THANK YOU VERY MUCH Claire Cunningham & National Theatre of Scotland
• 14.11, g. 19 – BIEGNĘ grupy Jest Jak Jest w reż. Grażyny Wydrowskiej
• 20-22.11 - trzydniowe laboratorium choreograficzne dla profesjonalnych tancerzy o różnych ciałach i potrzebach – prowadzenie: Claire Cunningham
• 22.11, g. 18.30 – INTERMEZZO Teatru Klucz w reż. i chor. Janusza Orlika oraz panel dyskusyjny na zakończenie projektu Obecność
• 15.12, g. 19 - UTAJONETeatru pod Fontanną w reż. Janusza Stolarskiego

Bilety: kasa CK ZAMEK, ckzamek.pl, bilety24.pl

„OBECNOŚĆ” poza Centrum Kultury ZAMEK
• 8.12 – „Tranquillo” Teatru Klucz w reż. i chor. Janusza Orlika (Opolska Scena Tańca)
• 17.10 - warsztat choreograficzny "Motion and Emotion: A Path to Equality in Diversity" – prowadzenie: Tatiana Cholewa (CODA Oslo International Dance Festival)
• 18.10 - seminarium "Accessible Artistry: where do we go from here?" z udziałem m.in. Filipa Pawlaka (CODA Oslo International Dance Festival, Norwegia)
• 18.10 - warsztaty choreograficzne – prowadzenie: Claire Cunningham (CODA Oslo International Dance Festival, Norwegia)
• 20 i 21.10 - spektakl "Thank You Very Much" Claire Cunningham & National Theatre of Scotland (CODA Oslo International Dance Festival, Norwegia)
Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne