EN

13.07.2023, 11:50 Wersja do druku

Poznań. Władze miasta gotowe do debaty nt. przyszłości festiwalu Malta

Miasto jest gotowe do debaty nt. przyszłości Malta Festival Poznań; działania na rzecz zachowania jego dorobku będą transparentne – podały władze Poznania w stanowisku ws. sytuacji festiwalu. Miasto zastrzegło, że nie przejmie odpowiedzialności za problemy finansowe Fundacji Malta.

fot. identyfikacja wizualna: Bękarty

W wydanym stanowisku miasto podkreśliło, że nieprawdziwe są doniesienia prasowe na temat rzekomo zaawansowanych rozmów na temat przejęcia przez samorząd marki Malta Festival i związanych z nią praw należących do Fundacji Malta, bądź przekształcenia fundacji w samorządową instytucję kultury.

2 lipca na ostatnim koncercie 33. Malta Festival Poznań dotychczasowy dyrektor tej imprezy Michał Merczyński poinformował, że przestaje nią kierować.

"Wierzę, że w dialogu z władzami Poznania uda nam się znaleźć nową formułę organizacyjną dla festiwalu, który zmienił, zmienia i będzie zmieniał Poznań. Dziś przyszłość festiwalu spoczywa w rękach miasta, z którym rozmowy na ten temat podjąłem trzy lata temu, a wiele miesięcy temu złożyliśmy formalną propozycję przejęcia praw do festiwalu lub utworzenia instytucji kultury Malta na wzór rozwiązań z Krakowa, Gdańska czy Warszawy" - mówił Merczyński.

W wydanym przez miasto stanowisku na temat sytuacji Malta Festival Poznań podkreślono, że władze Poznania są gotowe do publicznej debaty na temat przyszłości festiwalu.

"Nie potwierdzamy natomiast poruszanego w artykułach poświęconych obecnej sytuacji fundacji wątku jakoby zaawansowanych rozmów na temat przejęcia przez miasto marki Malta Festival i związanych z nią praw należących do Fundacji Malta, bądź przekształcenia fundacji w samorządową instytucję kultury" – podkreślono w stanowisku.

Miasto wskazało też, że nie zgadza się na przedstawianie poznańskiego samorządu jako podmiotu, który jest "zobowiązany do przejęcia odpowiedzialności za problemy finansowe Fundacji Malta i rozwiązania ich poprzez wydatkowanie dodatkowych środków publicznych na spłatę jej długu".

"Wszelkie dalsze działania miasta na rzecz zachowania dorobku Malta Festival Poznań będą podejmowane transparentnie, przy zachowaniu najwyższych standardów zarządzania publicznym majątkiem oraz przy uwzględnieniu głosów reprezentujących środowisko poznańskiej kultury i nauki" - podkreślono w stanowisku.

Władze miasta oceniły, że zapowiedź rezygnacji Michała Merczyńskiego z pełnionych funkcji "kończy ważny etap historii poznańskiej kultury".

"Stworzona przez tego zdolnego i ambitnego menedżera kultury impreza stała się pierwszym po przełomie 1989 roku masowym wydarzeniem towarzyszącym przemianom społecznym i kulturowym Poznania. Inicjowanie projektów wzbogacających życie kulturalne miasta jest wielką zasługą Michała Merczyńskiego i współtworzących wraz z nim Festiwal twórców i animatorów kultury" - napisano.

Poznań od początku istnienia festiwalu był jego mecenasem. Na organizację ostatnich dziesięciu odsłon imprezy samorząd miasta wydał 24,2 mln zł.

"Żadne inne wydarzenie festiwalowe organizowane w Poznaniu, ani tym bardziej żadne inne przedsięwzięcie realizowane przez organizacje pozarządowe, nie otrzymywało i nie otrzymuje tak wysokiego dofinansowania" - przypomniano.

Pierwszy festiwal Malta odbył się w Poznaniu w 1991 r. Nazwa pochodzi od Jeziora Maltańskiego, przy którym organizowano plenerowe przedstawienia teatralne.

Impreza zaliczana jest do największych i najważniejszych wydarzeń kulturalnych Europy Środkowo-Wschodniej. Organizatorzy ostatniego, 33. festiwalu przygotowali dla widzów prawie 50 wydarzeń w 13 lokalizacjach na terenie Poznania, z udziałem prawie 200 artystów.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne