EN
8.02.2022, 10:45 Wersja do druku

Poznań. Wicepremier Piotr Gliński złożył życzenia jubileuszowe aktorowi Aleksandrowi Machalicy

Proszę przyjąć najserdeczniejsze życzenia z okazji siedemdziesiątej rocznicy urodzin, a także wyrazy uznania za dotychczasową działalność artystyczną – napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w liście jubileuszowym do Aleksandra Machalicy.

fot. mat. Teatru Nowego w Poznaniu

Jak wyjaśniono na stronie resortu kultury, "wszechstronny aktor, występujący na deskach teatrów lalkowych i dramatycznych, w słuchowiskach radiowych, a także na dużym oraz małym ekranie, 7 lutego obchodził 70. rocznicę urodzin".

Wicepremier wspomniał w liście, że "w jednym z wywiadów Jubilat wyznał, iż pasja i zamiłowanie do sztuki teatralnej towarzyszyły mu od najmłodszych lat, co stanowiło zapowiedź wyboru drogi zawodowej i późniejszej kariery".

"Pańską niebanalną umiejętność ożywiania formy widzowie mogli podziwiać na deskach Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Białej oraz Pleciuga w Szczecinie. Wśród wielu ról z tego okresu niezatarta pozostanie tytułowa postać w Kowalu w reżyserii Jerzego Zitzmana czy pierwszoplanowa rola Dudy w Złotym kluczu w oprawie artystycznej Włodzimierza Dobromilskiego" - przypomniał Gliński.

Podkreślił, że "doskonalony w wymagającej sztuce lalkarskiej kunszt aktorski wzbogacał się na deskach Teatru Dramatycznego w Białymstoku i na stołecznych scenach Teatru Narodowego oraz Powszechnego" - występując jako Alcabon w "Leśmianie", reżyserowanym przez Adama Hanuszkiewicza i Książę Filip w "Iwonie, księżniczce Burgunda" - Zygmunta Hübnera.

"Jednak najdłuższą współpracę podjął Pan z Teatrem Nowym w Poznaniu, gdzie od przeszło trzydziestu lat swoim talentem przydaje Pan blasku najważniejszym spektaklom tej sceny. Spośród dziesiątków przedstawień, w pamięci pozostanie szczególnie Cena w inscenizacji Eugeniusza Korina, w którym grał Pan u boku swojego ojca, Henryka Machalicy, i brata, Piotra" – ocenił Gliński.

"Potwierdzeniem perfekcji rzemiosła i szerokiej skali możliwości warsztatowych Aleksandra Machalicy są istotne role na dużym i małym ekranie, a także w popularnych serialach ostatnich lat, które zwielokrotniły Artyście sympatię i uznanie publiczności" - dodał.

"Wyrazem docenienia Pańskiej aktywności na niwie sztuki aktorskiej oraz znaczącego dorobku było uhonorowanie Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis" – podkreślił wicepremier.

Podziękował Machalicy "za dotychczasowe dokonania artystyczne" i życzył "wszelkiej pomyślności, zdrowia oraz realizacji planów osobistych i zawodowych".

Źródło:

PAP