EN

5.08.2021, 08:15 Wersja do druku

Poznań. Warsztaty tańca współczesnego w Polskim Teatrze Tańca

Polski Teatr Tańca zaprasza do udziału w autorskich warsztatach tańca współczesnego, prowadzonych przez tancerki Teatru Tańca Zawirowania z Warszawy - Ilonę Gumowską i Aleksandrę Krajewską.

Warsztaty Physical Dance z Aleksandrą Krajewską odbędą się 6 sierpnia w godz. 18.00 - 19.30 w Polskim Teatrze Tańca przy ul. Taczaka 8 w Poznaniu. Podczas zajęć skupimy się na pracy z podłogą, zrozumieniu mechanizmów ruchu oraz na kultywowaniu świadomego ruchu zarówno przy wyuczonych kombinacjach i improwizacji solo, jak i w grupie. Zastanowimy się, jak nasze taneczne decyzje kreują wyraz artystyczny i jak rozwijać swój język ruchowy. Skupimy się także na recyclingu energii - jakie strategie pomogą nam przy ruchu trwającym non-stop, jak efektywnie korzystać z własnej energii, jak tańczyć dłużej i mniej się zmęczyć.

Aleksandra Krajewska jest absolwentką Salzburg Experimental Academy of Dance (SEAD) w Austrii, gdzie miała przyjemność pracować z renomowanymi nauczycielami i choreografami. Kontynuuje swoją edukację na studiach magisterskich w kierunku Movement Research, gdzie rozwija swój język ruchowy, współpracując równocześnie przy wielu projektach na terenie Europy. Pracowała między innymi z takimi artystami jak Alleyne Dance, Jukstapoz, Jos Baker, Iratxe Ansa i Igor Bacovich, B’cause Dance Company i Teatr Tańca Zawirowania. Stworzyła też swoją pierwszą pracę solową „Lullaby for the Restless”, nagrodzoną na Festiwalu Miniatur Choreograficznych w Belgradzie, którą 7 lipca tego roku o godz. 20.00. w ramach Polskiej Sieci Tańca zobaczymy na scenie Polskiego Teatru Tańca przy ul. Taczaka 8w Poznaniu.

***

Warsztat „Obecność w ruchu” z Iloną Gumowską - 7 sierpnia w godz. 12.00 - 13.30 w siedzibie Polskiego Teatru Tańca - zakłada zgłębianie tematu obecności w intensywnym treningu fizycznym, opartym na ruchu w kontakcie z podłogą i drugą osobą. Bazę warsztatu stanowi świadome korzystanie z sił fizyki w tańcu, praca na kontinuum napięcia i rozluźnienia oraz synchronizacja ruchu z oddechem. Poprzez improwizację na zadaniach i liczne wizualizacje uczestnicy warsztatu odkrywają istotę przepływu ruchu, świadomego przenoszenia ciężaru ciała, opozycji, zawieszenia i gradacji. Założeniem warsztatu jest balansowanie pomiędzy pełną kontrolą i momentami jej całkowitej utraty, a poprzez to odnajdywanie szczerej obecności będącej wynikiem naturalnego poruszania się ciała w przestrzeni.

Ilona Maria Gumowska – tancerka, choreografka, pedagożka tańca, psycholożka. Jest absolwentką Instytutu Choreografii i Technik Tańca Akademii Muzycznej w Łodzi, gdzie obecnie jest nauczycielem akademickim. Jako tancerka współpracowała z takimi twórcami jak Daniel Abreu, Roberto Olivan, Marcin Wrona, Tomasz Wygoda, Mariusz Treliński, Natasha Gilmore, Abhilash Ningappa, Jacek Owczarek, Kaya Kołodziejczyk, Jacek Gębura, Karolina Kroczak, Ashley Lobo, Michał Walczak, Jacek Przybyłowicz. Występowała na wielu polskich i zagranicznych scenach, m.in. w Teatrze Rozbark w Bytomiu, Royal Opera House w Bombaju, w belgijskiej operze La Monnaie, Theater an der Wien w Wiedniu, Królewskiej Operze w Sztokholmie. Obecnie współpracuje z Teatrem Tańca Zawirowania w Warszawie i Teatrem Wielkim - Operą Narodową w Warszawie oraz zespołem Barrowland Ballet w Glasgow. Jest członkiem kolektywu United Limbs - zespołu niezależnych polskich artystów tańca, którzy wspólnie organizują wielowymiarowe warsztaty ruchowe, jamy muzyczno-taneczne oraz tworzą własne spektakle i projekty wideo we współpracy z twórcami różnych dziedzin sztuki. W ramach działalności pedagogicznej prowadzi warsztaty w Polsce i za granicą z zakresu tańca współczesnego, improwizacji, kompozycji i floorworku z elementami akrobatyki. W tańcu przejawia fascynację silną fizycznością i pogłębioną obecnością. Poszukuje pośród cielesnych ekstremów oraz balansuje na granicy tego, co znane i komfortowe z tym, co ryzykowne i jeszcze nieodkryte.

Warsztaty realizowane są w ramach letniego cyklu Laboratoriów Twórczych - tańczyMY na Taczaka!, którego organizatorem jest Polski Teatr Tańca.

Cechą wspólną wszystkich zajęć będzie pobudzanie kreatywności i inwencji ruchowej, wierzymy bowiem, że twórczy pierwiastek obecny jest zawsze, kiedy człowiek tańczy lub świadomie się porusza.

Bilety na warsztaty w cenie 30 zł można zakupić za pośrednictwem serwisu bilety24.pl lub na miejscu w siedzibie Polskiego Teatru Tańca.

Zapraszamy też na spektakl Teatru Tańca ZAWIROWANIA!


Źródło:

Materiał nadesłany