EN

13.06.2024, 13:53 Wersja do druku

Poznań. W lipcu Festiwal „Off: Premiery/Prezentacje” na placach Wolności i Kolegiackim

Teatr plenerowy znów zawładnie Poznaniem! W samym sercu miasta, na placu Wolności i placu Kolegiackim zobaczymy aż 6 spektakli ulicznych, zarówno młodych zespołów, jak i doświadczonych twórców.

fot. mat. teatru

3 laureatów konkursu Teatru Ósmego Dnia „OFF: Premiery / Prezentacje” zaprezentuje nowe produkcje: będą to spektakle grupy Modern Duo - „Pod gruszą”, Trupy Santa Mony „TEKKK-Ło spada na Ziemię” oraz Grupy Pomarańcze „W nicość”. W dniu otwarcia festiwalu zobaczymy spektakl „Arcadia” krakowskiego Teatru KTO, w drugim dniu odbędzie się premiera spektaklu Teatru Ósmego Dnia – „Stracony sen”, a w trzecim dniu na plac Wolności wypłynie „Arka”.

Motywem przewodnim Festiwalu jest hasło „Bestia spada na ziemię”. Będziemy mogli przyjrzeć się temu, co jest bestią we współczesnym świecie, czego się boimy, na co czekamy i czego spodziewamy się w najbliższej przyszłości.

3 LIPCA, g. 19:30

„Pod gruszą” / MODERN DUO

Plac Wolności

Na pierwszy rzut oka spektakl „Pod gruszą” może wydawać się sentymentalną podróżą w przeszłość – wszak w niedalekiej przeszłości pracownik wraz z rodziną co roku otrzymywał dotację do wyjazdu na urlop z funduszu socjalnego zakładu pracy. „Pod gruszą” jest historią dwóch ludzi (przyjaciół, kochanków, wrogów, nieznajomych połączonych zrządzeniem losu?), próbujących uciec od otaczającej rzeczywistości w wyimaginowany świat. Udają się na permanentny urlop od życia.

Przyczepa Niewiadów symbolizuje tymczasowość, zmienność, dobrą zabawę i beztroskę. Odcięcie się i ucieczkę od spraw bieżących, od przytłaczającej i powtarzalnej codzienności, od problemów, od dramatów, od traum. Może być również ucieczką od rzeczywistości trudnej, dramatycznej, wojennej, zagrażającej życiu. Jednak na dłuższą metę życie „pod gruszą” jest iluzją. Owe „wakacje od życia” mają charakter eskapistyczny, są protezą prawdziwego życia tu i teraz. Są stanem tymczasowym, z tymczasowymi marzenia i tymczasowymi nadziejami. Czy zatem „wyjazd pod gruszę” może stać się niechybnie ich sposobem na życie? Czy życie w pół-świecie, w oparciu o półśrodki i pół-relacje, jest życiem?

Scenariusz i reżyseria: Dominik Złotkowski, Łukasz Kowalski

Scenografia: Piotr Najrzał, Łukasz Kowalski, Dominik Złotkowski

Kostiumy: Justyna Paluszyńska

Muzyka: Artur Sosen Klimaszewski

Pomoc operacyjna: Agnieszka Mikulska

3 LIPCA, g. 21:00

„ARCADIA” / TEATR KTO

Plac Wolności

W „ARCADII” osnową i tematem zasadniczym przedstawienia jest lament po śmierci bohatera, pokazujący jego dobre i złe uczynki. Życie współczesnego Everymana (od narodzin po śmierć) jawi się jako w szalonym tempie odtańczony rytuał przemijania. Nieodparte poczucie tęsknoty – za światem, za sztuką, za sobą samym – towarzyszy nam od pierwszej do ostatniej sceny spektaklu. Komicznym i tragikomicznym obrazom towarzyszy melancholijny dystans wobec upływającego czasu. W spektaklu nie spotykamy goryczy ni żalu za tym co bezpowrotnie mija. W ich miejsce pojawiają się za to dziecięca radość, śpiew i zabawa. W nich ukryty jest raj. Zoń tym przedstawianiem powraca do najpiękniejszych obrazów ze wszystkich swoich dotychczasowych sztuk. Tka arkadyjski pejzaż z wszystkiego, co najpiękniejsze i najokrutniejsze w ziemskim życiu. W seansie Teatru KTO bierze udział dziesięcioro aktorów, a dominującym elementem scenografii jest ławka, a właściwie… dziesięć ławek. To one, w różnych konfiguracjach, budują przestrzeń spektaklu, są tworzywem uniwersalnym i ponadczasowym. Przypominają nam o życiu przedmiotów, często wielokroć dłuższym niż ludzka egzystencja.

Scenariusz, reżyseria, opracowanie muzyczne: Jerzy Zoń

Ruch sceniczny, choreografia: Eryk Makohon

Scenografia: Marek Braun, Jerzy Zoń

Kostiumy: Jolanta Łagowska-Braun, Elżbieta Kwasek

Kompozycja utworu „Viva la arcadia”: Michał Warmusz

Aranżacja utworu „Rezerwa”: Janusz Grzywacz

Występują: Magdalena Dymsza / Karolina Daniec-Franczyk, Paulina Lasyk, Grażyna Srebrny-Rosa, Marta Zoń, Sławomir Bendykowski, Bartek Cieniawa, Krzysztof Cybulski / Paweł Monsiel, Tomasz Łukawski, Franciszek Muła, Mieszko Syc

4 LIPCA, g. 21:00

„TEKKK-Ło spada na Ziemię” / TRUPA SANTA MONY

Spektakl plenerowy „TEKKK-Ło spada na Ziemię" - to opowieść / baśń o władzy, miłości, filozoficzno-psychologiczno-fizycznych przemianach i ...

Jest rok 2076, Ziemia.

Wszędzie tylko beton, kable, nicość.

Na naszej planecie pozostały już tylko dwa plemiona: pierwsze podłączone pod Wielkiego X'a - totalitarnego władcę, który wysysa z ludzi życiową energię, w zamian dając nieograniczony dostęp do wszelkiej elektroniki.

Drugie dziko żyjące, którym pozostała tylko Nadzieja - ostatnia szamanka, jeszcze oddychająca.

W jej wizjach pojawia się ktoś, coś, czysta, kosmiczna energia - TEKKK-Ło - która, który, które spada na Ziemię, by pomóc jeszcze żyjącym ocalić Ziemię.

Spektakl jest okraszony niesamowitymi wizualizacjami grupy Liquidacje oraz muzyką zespołu Kakofonikt.

Na scenie pojawią się performerki i performerzy oraz trenerzy i młodzież z Klubu AZS Taekwondo Poznań.

Scenariusz i reżyseria: Monika Wińczyk

Wystąpią: TRUPA SANTA MONY

Tekkk-Ło: ruch - Jakub Czerski i Marek Zawadka, głos - Monika Wińczyk

Szamanka: ruch - Wiktoria Sobota, głos Magdalena Przybylska

Wielki X: ruch - Uladzislau Halizin, Patryk Lichota - syntezatory ruchu, głos - Hubert Wińczyk

Namo - narratorka: ruch: Daria Nowicka, głos Monika Wińczyk

Androidka: Magdalena Przybylska

Plemię dzikich: Paulina Pilarczyk, Jakub Czerski, Wiktoria Sobota, Daria Nowicka, Aleksandra Wielińska

Plemię podłączonych: Jacek Wieliński, Antoni Fabiszewski, Ignacy Zawadka, Miro Wińczyk

Muzyka: ZESPÓŁ KAKOFONIKT / Michał Joniec, Patryk Lichota/ Hubert Wińczyk /

Wizualizacje: GRUPA LIQUIDACJE / Marcin Wieczorkiewicz, Dorota Popiel, Wojtek Jopek /

Światło: Arkadiusz Dobrychłop

Kostiumy: Monika Wińczyk

Oprawa graficzna: Mikołaj Wolgetan

Współpraca i wsparcie: AZS Taekwondo Poznań

Produkcja: Da Winczyx Foundation

4 LIPCA, g. 22:00

PREMIERA

„Stracony sen” / TEATR ÓSMEGO DNIA

Nasz spektakl poświęcamy wszystkim głodomorom świata, istotom niegodnym życia, ludzkim śmieciom, zbędnym balastom zdrowego społeczeństwa.

Chcemy w nim przywołać i wyprowadzić na ulice charaktery i sytuacje z utworów literackich i zapisków Franza Kafki. Odczuć wspólnie z widownią, często przypadkową, napięcia, lęki i groźby przywoływane w „Kolonii karnej, „Przemianie”, „Procesie”, czy innych mniej znanych utworach. Chcemy skonfrontować je z naszymi odbiorcami i udowodnić, że światy Kafki nie są hermetyczne i nie są dostępne tylko dla zamkniętych kręgów intelektualistów, ale dotyczą sytuacji uniwersalnych, ważnych dla każdej i każdego z nas, również dla przypadkowych przechodniów, którzy rzadko bywają w teatrze.

Głodomory wszystkich krajów łączcie się!

Kreacja zespołowa

Występuje Zespół Teatru Ósmego Dnia w składzie: Adam Borowski, Tadeusz Janiszewski, Marcin Kęszycki, Marek Kościółek, Janusz Stolarski

Gościnnie występują: Lena Witkowska, Szymon Stolarski

oraz Przemysław Mosiężny i Piotr Najrzał i uczestnicy warsztatów teatralnych organizowanych w Teatrze Ósmego Dnia

Kostiumy i rekwizyty: Idalia Mantas

Muzyka: Sebastian Dembski

Video: Tomasz Jarosz

Scenografia: Tomasz Ryszczyński

Reżyseria świateł: Arkadiusz Kuczyński

Akustyka: Piotr Wiśniewski

Konsultacje literackie: Łukasz Musiał

5 LIPCA, g. 21:00

„W nicość” / GRUPA POMARAŃCZE

Czy nadal żyjemy w jednym świecie, a może już od dawna w wielu światach?

Jeśli te światy od czasu do czasu się przenikają, to co wnosimy w nie od siebie? Mogą to być idee, wartości i emocje, które otrzymaliśmy, i które możemy zabrać ze sobą opuszczając jeden świat i wchodząc w równoległy, w który znów zapomnieliśmy zabrać ze sobą równość.

Człowiek wciąż zapętlony jest w błędach historii, w której niepokojąco często zakłada na siebie maskę „bestii”. Pozostaje niepewny tego, co już wie oraz tego, czego wciąż musi się nauczyć o świecie.

Jednak w naturze ludzkiej wciąż pozostaje potrzeba budowania hierarchii. Ktoś rządzi kimś, jedni są najeźdźcami, inni zostają podbici. Tylko że bycie u władzy to bycie odpowiedzialnym, a rezygnacja z tej odpowiedzialności może równać się utracie kontroli nad sobą, nad własnym losem i nad światem, który próbujemy zbudować. Światem, o którym nie wiemy już sami, czy nadaje się do zamieszkania. Stajemy się cieniami bohaterów, którymi byliśmy w naszych bajkach.

Może pora przeprowadzić rewolucję i wywrócić świat do góry nogami? Tylko czyj – nasz, czy ich? A może jedynym ratunkiem dla „tego” świata jest porzucenie go na rzecz innego, stworzonego od nowa? My wpuścimy Was do naszego świata, ale czy Wy zrobicie to samo?

Osoby tworzące: Adam Karol Drozdowski, Asia Urbańska, Dima Cherkaskyi, Dominik Nyczak, Karol Barcki, Kuba Kapral, Maciek Ratajczyk, Magdalena Tomaszewska, Marcin Jabłoński, Marcin Salwin, Milena Hościłło, Paweł Jaguś, Paweł Nykowski, Piotr Śnieguła, Weronika Giżycka, Wojciech Rosiński

5 LIPCA, g. 22:00

„Arka” / TEATR ÓSMEGO DNIA

Arka wciąż przypomina nam, że żyjemy w epoce uciekinierów, tułaczy i koczowników, którzy przemierzają kontynenty i tęsknią za utraconym domem. Jego symbolem w spektaklu jest wielki uskrzydlony statek. Dla bohaterów spektaklu, wędrowców, jest na przemian domem, gdzie ożywają wspomnienia, świątynią, gdzie każdy zwraca się do swego Boga, miejscem święta, tańca i radości. Ożywiony obecnością aktorów, lśniący metalowymi żaglami, statek przesuwa się wśród publiczności.

Widowisko było pokazywane w wielu miejscach w Polsce i za granicą, podczas międzynarodowych tournée zespołu, m.in. w Hiszpanii na Festiwalu Teatrów Ulicznych w Valladolid, Szkocji, Anglii, Holandii, Niemczech, Portugalii, Francji, Czechach oraz podczas Festival Internationales Cervantino w meksykańskim Guanajuanto.

Scenariusz i reżyseria: zespół Teatru Ósmego Dnia

Scenografia: Jacek Chmaj

Muzyka: Arnold Dąbrowski

Kostiumy: zespół przy współpracy Izabeli Rudzkiej

Występują: Marhryta Pronczenko, Karolina Pawełska, Tadeusz Janiszewski, Marcin Kęszycki, Adam Borowski, Janusz Stolarski, Szymon Stolarski, Dominik Złotkowski, Przemysław Mosiężny, Piotr Najrzał, Jakub Staśkowiak, Jacek Nowaczyk, Andrzej Majos

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne