Na początku grudnia tego roku odbędzie się inauguracja pierwszej własnej siedziby Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu. Obecnie w kamienicy, która adaptowana jest na potrzeby PTT prowadzone są prace wykończeniowe; inwestycja jest zrealizowana w 80 proc.
Jak tłumaczyła dyrektor Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu Iwona Pasińska, prace budowlane w kamienicy przy ul. Taczaka przebiegają zgodnie z harmonogramem. Inwestycja jest już niemal ukończona; obecnie trwają prace wykończeniowe.
"Dom Tancerza, czyli pokoje gościnne dla współpracowników Teatru są gotowe, czekają jedynie na umeblowanie i wyposażenie kuchni. Na klatce schodowej prowadzone są prace wykończeniowe i konserwatorskie. Gotowa jest zrewitalizowana, w kształcie i formie z okresu budowy XIX-wiecznej kamienicy, elewacja od strony ul. Taczaka" - wskazała.
Prace wykończeniowe prowadzone są również w nowo wybudowanej części kompleksu architektonicznego, w którym zlokalizowano podstawowe funkcje teatralne, w tym salę studyjno-widowiskową z możliwością oglądania spektakli przez ok. 150 widzów oraz powierzchnię ekspozycyjno-performatywną.
Inauguracji pierwszej własnej siedziby Polskiego Teatru Tańca ma nastąpić na początku grudnia tego roku.
Budżet inwestycji wynosi ponad 21 mln zł, z czego ponad 8 mln zł stanowią środki unijne. Pozostała kwota pochodzi z budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz środków własnych PTT.
Polski Teatr Tańca - Balet Poznański powstał w 1973 roku z inicjatywy władz miejskich i środowiska artystycznego Poznania. Funkcję dyrektora PTT powierzono wybitnemu tancerzowi i choreografowi Conradowi Drzewieckiemu. Przez blisko 15 lat dzięki zaangażowaniu Drzewieckiego i tworzeniu prekursorskich przedsięwzięć artystycznych, PTT zespół poznański usytuowany został w gronie najlepszych kompanii europejskich, czego dowodem były m.in. liczne zaproszenia na międzynarodowe festiwale baletowe.
W latach 1988-2016 dyrektorem naczelnym i artystycznym Polskiego Teatru Tańca była prof. Ewa Wycichowska, wieloletnia primabalerina Teatru Wielkiego w Łodzi, choreograf i pedagog, profesor sztuk muzycznych, jedna z największych indywidualności artystycznych w historii polskiej sztuki tańca.
W latach 1999-2016 w Polskim Teatrze Tańca działało Atelier - scena poszukiwań i debiutów. Tworzyła je grupa tancerzy Polskiego Teatru Tańca, poszukująca nowych dróg aktywności artystycznej. Atelier wyłoniło nowe pokolenie twórców, którzy w znaczący sposób zaznaczają swoja obecność na współczesnej mapie sztuki tańca, m.in. Iwonę Pasińską, Paulinę Wycichowską, Andrzeja Adamczaka i Daniela Stryjeckiego.
Od września 2016 funkcję dyrektora PTT pełni tancerka, choreograf, pedagog, doktor teatrologii, wieloletnia pierwsza solistka PTT Iwona Pasińska.