EN
6.10.2021, 10:41 Wersja do druku

Poznań. Verba Sacra. Księga Przysłów w interpretacji Barbary Bursztynowicz

Październikowa premiera Verba Sacra poświęcona jest Księdze Przysłów. Wybrane fragmenty usłyszymy i zobaczymy w interpretacji popularnej aktorki telewizyjnej Barbary Bursztynowicz w niedzielę 10 października 2021 godz. 16:30 w Bazylice Archikatedralnej w Poznaniu. Planowana jest również transmisja na kanale YouTube/verbasacraonline.

fot. mat. organizatora

Autor komentarza, biblista ks. prof. dr hab. Janusz Nawrot zwraca uwagę na oryginalność księgi.  Polega ona w znakomitej umiejętności przemieszania najróżniejszych rodzajów literackich, począwszy od prostego zbioru zawierającego paralelizmy o szalenie urozmaiconej treści, często ze sobą wprost nie powiązane, po szersze i spójne tematycznie sekwencje, których zadaniem jest przede wszystkim ugruntowanie czytelnika w umiłowaniu mądrości życiowej. Mądrość ta bowiem nie posiada charakteru dywagacji teoretycznej i nie jest schematycznym wydumanym konceptem ludzkich spekulacji. Autorzy, ilukolwiek byśmy ich nie policzyli, cechowali się świetną umiejętnością obserwacji życia, przyrody, ludzkich zachowań.
Tak zebrane dane potrafili następnie powiązać w zależność przyczynowo - skutkową, zauważyć ich wzajemne oddziaływanie, analogię, częstość zachodzenia, warunki pojawianie się, itd. Nie czynili jednak tego na podobieństwo komputerowej analizy rzeczywistości. Otóż – jako członkowie wspólnoty religijnej – potrafili ujrzeć i ocenić je wszystkie w świetle wiary, z obowiązkowym odniesieniem do Boga, jako ich źródła, przyczyny i nienaruszalnego fundamentu ich stabilnego funkcjonowania. W ten sposób obserwują i oceniają przede wszystkim relacje międzyludzkie na różnych płaszczyznach: władca – poddani, rodzice – dzieci, małżonkowie, wychowanie, sprawiedliwość społeczna, bogactwo i ubóstwo, wzajemna pomoc. Poczesne miejsce znajduje także moralna kondycja społeczeństwa, obserwowana i oceniona zwłaszcza w przeciwnych sobie parach: pracowitość – lenistwo, uczciwość – obłuda, pokora – pycha, a także grzechy języka, gniew.


Oprawę muzyczną przygotował Kwartet Improsonus pod kierunkiem Katarzyny Stroińskiej - Sierant. W programie impresje na tematy polskich pieśni maryjnych.

Transmisja na kanale https://www.youtube.com/verbasacraonline

Księga Przysłów to 208 premiera Verba Sacra od stycznia 2000 roku.
www.verbasacra.pl

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne