EN

10.10.2020, 13:00 Wersja do druku

Poznań. Ukraina idiomem XIII Spotkań Teatralnych Bliscy Nieznajomi

Ukraina będzie głównym idiomem tegorocznych XIII Spotkań Teatralnych Bliscy Nieznajomi w Teatrze Polskim w Poznaniu. W wydarzeniu wezmą udział artyści z Polski, Ukrainy i Białorusi.

fot. Dominik Werner

Wydarzenie rozpocznie się 22 października. Ze względu na epidemię koronawirusa i stwierdzone zakażenie u jednego z pracowników teatru, do 18 października odwołane są spektakle. Teatr Polski zapewnił, że nie zakłóca to przygotowań do Spotkań Teatralnych. Już wiadomo, że część wydarzeń odbywać się będzie również online.

XIII Spotkania Teatralne Bliscy Nieznajomi: Ukraina odbywają się pod hasłem: "Jeśli nie ty, to kto?".

"Tegoroczną edycję Bliskich Nieznajomych wyznaczają pytania. Jedno z nich wybrzmiewało w czasie rewolucji na Majdanie: +Jeśli nie ty, to kto?+, pozostałe postawimy w trakcie festiwalu: Kto ma dawać nadzieję?, Kto ma budować wspólnotę?, Kto ma mówić o tym, co bolesne?, Kto ma ufać?, Kto ma +robić miłość, a nie wojnę?+" - poinformowali organizatorzy wydarzenia.

Dyrektorka artystyczna festiwalu i kuratorka: Agata Siwiak oraz kuratorka Joanna Wichowska podkreśliły, że we współczesnej Polsce, także w Poznaniu, "żyjemy w jednej wspólnocie z Ukraińcami".

"Po raz pierwszy od czasów powojennych stajemy się społeczeństwem wielokulturowym. Pytanie jednak, czy wiemy o sobie wystarczająco dużo, czy raczej powtarzamy stereotypy. Z tego też powodu Spotkania Teatralne Bliscy Nieznajomi - w ostatnich latach prezentujące jedynie polski teatr i sztukę - poszerzyły formułę i od zeszłego roku można zobaczyć w ramach festiwalu także spektakle oraz projekty artystek i artystów ukraińskich" - podały twórczynie Spotkań.

W ramach festiwalu zaprezentowane zostanie przedstawienie "Więzi" Teatru Wybrzeże w Gdańsku, na podstawie tekstu i w reżyserii Oleny Apczel, dla którego punktem wyjścia jest Majdan i rewolucja godności. Temat wojny wybrzmi także w czytaniu performatywnym tekstu "Przysposobienie obronne" autorstwa Dimy Levytsky'ego i charkowskiego kolektywu teatralnego Piękne Kwiaty.

"Reżyser Jakub Skrzywanek, zaproszona do współpracy ukraińska aktorka Vera Popova i zespół aktorski Teatru Współczesnego w Szczecinie spróbują odpowiedzieć na pytanie, kto i w jaki sposób ma prawo mówić o dramatycznych wydarzeniach wojny, która jest prowadzona za naszymi granicami" - podali organizatorzy wydarzenia.

fot. mat. organizatora

Jednym z założeń tegorocznej edycji festiwalu było zainicjowanie współpracy artystycznej pomiędzy ukraińskimi i polskimi artystami, także tymi mieszkającymi w Poznaniu. Wśród wyprodukowanych w ramach festiwalu projektów będzie "Ten spacer", zainicjowany przez kolektyw teatralny z Kijowa Pic Pic.

"Głównym medium, z którym pracują artyści jest spacer performatywny, audio-walk: publiczność podąża za przewodnikami słuchając jednocześnie narratora przez słuchawki. Użycie takiego medium sprawia, że codzienne przestrzenie, oswojone i zdefiniowane miejsca, odkrywają inne znaczenia - ukryte, zatarte, wymazywane, niewygodne. Tematem, który artyści będą badać i opracowywać artystycznie w ramach festiwalu jest doświadczanie miasta przez kobiety" - podała rzeczniczka Teatru Polskiego Katarzyna Kamińska.

W ramach tego projektu powstanie także film dokumentalny w reżyserii Magdaleny Mosiewicz oraz odbędzie się debata o sytuacji i prawach kobiet w Polsce i w Poznaniu.

Druga festiwalowa premiera to wykład performatywny "Republika Głuchych", który opierać się będzie na poetyckiej opowieści "Deaf Republic" Ilii Kaminskiego. Wykład zawierać będzie fragmenty wierszy prezentowane przez głuchego artystę Daniela Kotowskiego, aktorkę Martynę Zarembę-Mąćkowiak, oryginalne nagrania poety oraz komentarze Anny Łazar - tłumaczki i krytyczki, przywołujące wybrane wątki z kultury współczesnej Europy Wschodniej.

Zaplanowano też multimedialną instalację "Koincydencja" mieszkającego w Poznaniu ukraińsko-polskiego małżeństwa artystów Yulii Andriichuk i Patryka Lichoty.

Jak podali organizatorzy festiwalu, choć głównym idiomem tegorocznych Bliskich Nieznajomych jest Ukraina, bardzo ważne jest także wyrażenie solidarności z Białorusią.

"Dlatego naszym gościem będzie jeden z najważniejszych artystów młodego pokolenia z tego kraju, mieszkający od niedawna w Poznaniu Sergey Shabohin. Twórca stworzy instalację dedykowaną białoruskiej rewolucji" - podano.

Organizatorami wydarzenia są Teatr Polski w Poznaniu i Fundacja Reszka, współorganizatorami Miasto Poznań, Instytut Ukraiński w Kijowie, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne