W Polskim Teatrze Tańca rozpoczęły się próby do spektaklu „Walka o ogień”. Reżyser Szymon Kaczmarek, choreograf Mikołaj Karczewski, dramaturg Żelisław Żelisławski, scenografka Kaja Migdałek oraz kompozytor Kamil Tuszyński wraz z zespołem PTT zapraszają na Obóz Ewolucji i Ciekawości Międzygatunkowej – premiera najnowszej produkcji PTT odbędzie się online, 26 i 27 lutego o godz. 19.00.
Na zdj. Szymon Kaczmarek, Mikołaj Karczewski i Żelisław Żelisławski – twórcy spektaklu „Walka o ogień”
Przeprowadzając widzów przez historię ludzkości od czasów prehistorycznych po postapokaliptyczną przyszłość, twórcy pochylają się nad jednym z najważniejszych problemów współczesności - bezwzględnego dążenia przez ludzkość do wzrostu gospodarczego bez oglądania się na degradację środowiska.
W dobie wywołanego pandemią kryzysu gospodarczego, „Walka o ogień” nabiera aktualnego wymiaru jako diagnoza niszczycielskich działań człowieka w imię rozwoju technologicznego, które mogą doprowadzić do zagłady cywilizacji.
Jednocześnie spektakl uniwersalizuje przekaz, stawiając pytanie, czy zjawiska, w których skłonni jesteśmy widzieć patologie późnego kapitalizmu, nie są przypadkiem manifestacją odwiecznych – i niezmiennych - zachowań gatunku ludzkiego.
Autorzy spektaklu przedstawiają swoją wizję w dwóch różnych tonacjach – w sposób ironiczny…
Ej, człowieku? Wszystko w porządku? Paskudnie wyglądasz. Musiałeś się naprawdę mocno walnąć. Kto ci to zrobił? Planeta się na tobie zemściła? Może trzeba było nie palić w piecu tymi skamieniałymi szczątkami paproci z karbonu? Co mówisz, że wynalazłeś? Internet? Bzdury! Grzyby wynalazły Internet. Współpracę wymyśliły bakterie, a empatię myszy, więc nie opowiadaj mi tu o ludzkich odruchach. Trzy czwarte wynalazków powstało przez przypadek, a nie dlatego, że jesteś koroną stworzenia. Przecież ty nie do końca kapujesz jak działają nerki. Zastanawiałeś się kiedyś jak wygląda świat z perspektywy szympansa? Wiewiórki? Pleśni? A chcesz spróbować? Zapraszamy na Obóz Ewolucji i Ciekawości Międzygatunkowej.
…i w sposób katastroficzny, choć z nutką nadziei…
W historii życia na Ziemi zdarzyło się już pięć wielkich wymierań. Obecnie jesteśmy świadkami i współsprawcami szóstego. Umierają lodowce, koralowce, koale i mity o związku ludzkiego szczęścia ze wzrostem produktu krajowego brutto. Czy możemy już tylko bezsilnie patrzeć na zagładę ekosystemów i czekać, aż sami dołączymy do skamielin? Czy może w tej ciemności za oknem tli się jeszcze jakieś światło? Historia ewolucji pokazuje, że życie umie wypełznąć z sytuacji pozornie beznadziejnych. Życie to walka o oddech. Życie to walka o nadzieję. Życie to walka o ogień.
Już niebawem będzie można się przekonać, jak te dwie tonacje uzupełniają się w spektaklu.
Przypomnijmy, że w 2020 roku koncepcja spektaklu zwyciężyła w konkursie na realizację premiery, organizowanym co roku przez Polski Teatr Tańca.
Niebawem więcej szczegółów na stronie internetowej i w mediach społecznościowych Polskiego Teatru Tańca.
Zachęcamy do śledzenia najnowszych wpisów!
Spektakl współorganizowany przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach Programu Zamówienia choreograficzne 2021.