Wczoraj rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal CLASH! Hybryda modeli tanecznych – między klasyką a współczesnością, poświęcony różnym formom "zderzania" klasycznych i współczesnych form tańca. Dziś gospodarzem jest Polski Teatr Tańca.
Dzień 2 | 9 grudnia 2020 roku – kurator: Polski Teatr Tańca (Polska)
Transmisja o godz. 18.00, www.clashproject.eu oraz Facebook Polskiego Teatru Tańca
Prezentacja w języku angielskim z tłumaczeniem na język polski.
Temat: Optymalne szkolenie dla współczesnego tancerza i zaangażowanie publiczności w codzienne życie tancerza.
Czy technika tańca klasycznego jest naprawdę niezbędnym elementem treningu współczesnego tancerza? W jaki sposób tancerz baletowy może poprawić swoje umiejętności w zakresie tańca współczesnego? Oto niektóre z kwestii, które Polski Teatr Tańca omówi ze swoimi gośćmi, koncentrując się na podstawowych elementach treningu współczesnego tancerza, które mają za zadanie uczynić go wszechstronnym. Kładąc szczególny nacisk na rozwój publiczności, eksperci i prelegenci będą dyskutować o praktykach stosowanych przez instytucje w celu zaangażowania publiczności w codzienne życie tancerza. Kluczowym aspektem, który zostanie poruszony, będzie edukacja publiczności: w jakim wieku najlepiej jest angażować publiczność w taniec? Jakie metody temu służą? Czy nadal istnieje jakiś sposób, aby przyciągnąć osoby dorosłe?
Program:
Prezentacja dnia Festiwalu przez Agnieszkę Jachym, tancerkę i koordynatorkę Projektu CLASH!
Portret Polskiego Teatru Tańca - Iwona Pasińska, dyrektor Polskiego Teatru Tańca
Okrągły stół: „Rozmowy choreografów o optymalnym treningu współczesnego tancerza i praktykach związanych z rozwojem publiczności”.
Choreografowie Yoshiko Waki (Niemcy), Václav Kuneš (Czechy) i Maciej Kuźmiński (Polska) wspólnie zastanowią się, jakie techniki i metody mogą wspierać współczesny trening tancerzy. Co więcej, omówią praktyki, jak dotrzeć do szerszej publiczności i zaangażować jej członków w taniec.
Spektakl online (screendance performance) Polskiego Teatru Tańca: Find the love in the dark
Utwór powstał w ramach Projektu CLASH!. Wizyta włoskiego choreografa Davide Valrosso w Poznaniu była częścią wymiany twórczej Polskiego Teatru Tańca z Balletto di Roma. Choreografia zgłębia temat miłości i „zderzenia” pomiędzy tym, co dobre i trudne. Centralnym punktem struktury spektaklu jest kolor czerwony, który symbolizuje zarówno pasję, jak i niebezpieczeństwo.
Autorzy i realizatorzy:
Artyści-tancerze Polskiego Teatru Tańca: Agnieszka Jachym, Jerzy Kaźmierczak, Zbigniew Kocięba; Choreografia: Davide Valrosso; Muzyka: Zbigniew Kozub; Zdjęcia: Marek Grabowski; Montaż: Edyta Pietrowska.
Sesja pytań i odpowiedzi z udziałem gości.
Instytucje wspierające:
Ministerstwo Kultury, Sportu i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Prezydent Miasta Poznania, Stowarzyszenie Polskich Artystów Scenicznych, bodytalk, E-teatr.pl, Taniec POLSKA, TVP Kultura
Zobacz program całego festiwalu
Projekt CLASH! Projekt
Festiwal „CLASH! Kiedy taniec klasyczny i współczesny spotykają się i powstają nowe formy” jest ostatnią częścią projektu Clash!, którego partnerami są Balletto di Roma (lider projektu), Uniwersytet La Sapienza w Rzymie (Włochy), 420PEOPLE (Czechy), Companhia de Dança de Almada (Portugalia), Derida Dance Centre / Art Link Foundation (Bułgaria) oraz Polski Teatr Tańca (Polska). Projekt CLASH! ma na celu wspieranie zespołów tanecznych z Europy Południowej i Wschodniej, tradycyjnie bardziej aktywnych w obszarze szkoleń i produkcji klasycznej, w rozwoju nakierowanym na produkcje związane z tańcem współczesnym, który obecnie wymaga nowych narzędzi szkoleniowych, nowego wewnętrznego zarządzania i nowych strategii rozwoju publiczności. CLASH! wspiera również cel, jakim jest promowanie wymiany i obiegu utworów i artystów na poziomie europejskim.
Wydarzenie odbywają się w ramach projektu CLASH! When Classic And Contemporary Dance Collide And New Forms Emerge, współfinansowanego z unijnego programu Kreatywna Europa (Grant Agreement No 2018-2032/001-001).