EN
9.02.2022, 10:38 Wersja do druku

Poznań. Trwa 33. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży

Zapraszamy do udziału w trwającej 33. edycji Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Na teksty dramatyczne skierowane do młodej widowni czekamy do 9 marca 2022 roku. Wydarzenie jest organizowane przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

fot. mat. CSD

Do zgłaszania tekstów zachęcamy wszystkie osoby pełnoletnie, zainteresowane współczesną dramaturgią dla dzieci i młodzieży. Laureatkom oraz laureatom Konkursu zostaną przyznane nagrody pieniężne (maksymalnie pięć), których pula wynosi 25 000 zł.

- Poszukujemy tekstów nowych i nowatorskich - zarówno pod względem treści jak i formy - które są skierowane do dzieci lub do młodzieży. W tym roku regulamin określa górną granicę wieku projektowanych odbiorców i odbiorczyń sztuk - jest to 16 lat. Konkurs nie premiuje tekstów dla konkretnych grup wiekowych, choć w minionych edycjach zdarzały się werdykty, w których dominowały np. utwory dla starszych dzieci czy młodzieży. Liczą się jednak przede wszystkim względy artystyczne. Byłabym bardzo szczęśliwa, gdyby w tym roku pojawiło się więcej świetnych sztuk dla młodszej widowni, których w ostatnich latach było mniej, a jest nimi spore zainteresowanie ze strony teatrów, reżyserów i reżyserek -  podkreśla Joanna Żygowska, kierowniczka Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Nabór tekstów trwa do 9 marca 2022 roku, można je nadsyłać wyłącznie drogą elektroniczną na adres: [email protected]

Sztuki zgłaszane są w sposób zapewniający zachowanie anonimowości autorów oraz autorek do czasu rozstrzygnięcia Konkursu. Pliki z danymi zostają otwarte dopiero, gdy jury ustali werdykt.

- Często dostajemy pytania, jak długa powinna być dobra sztuka. Nie ma tu jednak reguły. Bardziej niż liczba stron liczy się pomysł, estetyczne walory języka, pamięć o przyszłych odbiorcach, a przede wszystkim teatralność dramatu. Mam tu na myśli świadomość związaną z okolicznościami wykorzystania tekstu, który będzie wypowiadany przez aktorów i aktorki, osoba reżyserująca potrzebuje przestrzeni, by wypełnić ją własnymi interpretacjami, a także fakt, że spektakl dla dzieci raczej nie trwa czterech godzin - dodaje Joanna Żygowska.

Werdykt jury poznamy nie później niż 23 maja 2022 roku.

Pierwszy Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży został ogłoszony w 1986 roku.

- Trzydzieści sześć lat temu, Ogólnopolski Ośrodek Sztuki dla Dzieci i Młodzieży (obecnie Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu) po raz pierwszy ogłosił Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Pierwsze cztery edycje miały charakter zamknięty, potem został otwarty dla wszystkich zainteresowanych. W konkursie brały udział wspaniałe postaci polskiej dramaturgii dziecięcej, takie jak Maciej Wojtyszko, Joanna Kulmowa, Andrzej Maleszka, Anna Onichimowska, Liliana Bardijewska, Marta Guśniowska czy Malina Prześluga i wiele innych, ale także dziesiątki pisarzy debiutujących i młodych, którzy tą drogą trafiali na sceny. Naszą ambicją, a zarazem głównym celem było i nadal pozostaje inspirowanie twórców do pisania dla bardzo konkretnego, a zarazem niełatwego odbiorcy, dzieci i młodszej młodzieży, a jednocześnie dostarczanie ciekawych pozycji repertuarowych teatrom. Przede wszystkim zawodowym, jednak nie tylko: wiele z konkursowych sztuk trafia także do zespołów amatorskich i szkolnych. Uważam, że pisanie dla najmłodszych może być wspaniałą przygodą z wyobraźnią, a powstające teksty w najlepszym wydaniu ani trochę nie ustępują wybitnym dramatom dla dorosłych. Co nasz konkurs dobrze udowadnia -  mówi  Jerzy Moszkowicz, dyrektor Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Jury Konkursu tworzą w pierwszym etapie: Katarzyna Grajewska i Joanna Żygowska, w drugim - Michał Buszewicz, Justyna Czarnota, Joanna Krakowska, Halina Waszkiel i Joanna Żygowska.

Szczegółowe informacje znajdują się w REGULAMINIE KONKURSU.

Kontakt:
Na pytania związane z trwającą edycją Konkursu odpowiada Aleksandra Łozowska:
[email protected]
tel.: 791 571 521

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne