EN

21.06.2021, 15:41 Wersja do druku

Poznań. Teatralny początek tygodnia w parku Wieniawskiego. Trwa Malta Festival

Słoneczny weekend za nami, festiwal rozkręcił się już na dobre, a teraz czas na poniedziałkowe aktywności! Dziś m.in. performance Circus Ferus, debata o Jakubie Szeli z udziałem Pawła Demirskiego i Radosława Raka oraz spektakl "Romeos&Julias" Polskiego Teatru Tańca i kolektywu bodytalk z Münster.

fot. mat. organizatora

Dziś rozpoczyna się kolejna rezydencja – twierdzę przejmują Maria Dutkiewicz i Karolina Wajman z projektem Mój dom to mój dół. Nawiązując do kryzysu mieszkaniowego, przez 48 godzin twierdzę zamienią w dom. Będą w niej spać, jeść, żyć. W parku Wieniawskiego stanie również Info Punkt Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów, w którym odwiedzający będą mogli zapoznać się z broszurą zawierającą porady lokatorskie oraz skorzystać z indywidualnej porady prawnej dotyczącej prawa lokatorskiego. Przeczytaj rozmowę z rezydentkami w Gazecie Wyborczej TUTAJ.

Wpadnijcie do parku na powitanie słońca, świętując Międzynarodowy Dzień Jogi. Dzieci zapraszamy na warsztaty konstruktorskie z budowania architektury dla robaków, owadów i wszystkich innych mieszkańców gleby. Uwaga! Projektując przestrzeń, zmienimy nieco perspektywę! W okolicach parku Wieniawskiego i na pozostałych ulicach Poznania możecie spotkać Trenerów Życia Codziennego, którzy pomogą sprawniej i efektywniej radzić sobie z rzeczywistością. Dzisiejsza debata Forum będzie dotyczyć postaci Jakuba Szeli, a rozmawiać będą Radosław Rak, laureat nagrody Nike 2020 za powieść Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli, i Paweł Demirski, autor dramatu W imię Jakuba S., który wystawił wraz z Moniką Strzępką w 2011 r., rozpoczynając w Polsce niewygodną rozmowę o pochodzeniu i klasowości. Jeśli przegapiliście wczoraj taneczny spektakl Romeos & Julias Unplagued. Traumstadt, możecie to jeszcze nadrobić. A na maltańskiej scenie plenerowej ruszamy z cyklem Komuna Warszawa na Malcie. Zagramy dziś Świętą Kluskę – pierwszy na świecie holy-hop-dog musical! Teatr Komuna Warszawa jest, jak mówią jej członkowie, „pogrobowcem i spadkobiercą” Komuny Otwock, jednej z najciekawszych i najwyrazistszych niezależnych grup artystycznych przełomu XX i XXI w., funkcjonującej od 1989 r. na pograniczu sztuki i aktywizmu społecznego. Starsi widzowie Malty mogą pamiętać prezentowany na festiwalu w 1998 r. spektakl muzyczno-wizualny Bez tytułu, który wygrał maltańskiego Offeusza – nagrodę dziennikarzy dla najlepszego spektaklu offowego. Był nią budżet na produkcję nowego spektaklu z premierą w głównym programie kolejnej Malty. W ten sposób powstał spektakl Deklaracja. Komuna przeniosła się do stolicy i zmieniła nazwę, jednak jej działalność wciąż określają myślenie wspólnotowe, wiara w społeczne, oddolne działanie nie dla zysku, lecz dla społecznej korzyści i osobistej satysfakcji oraz pragnienie tworzenia przestrzeni dla niezależnej myśli i ekspresji artystycznej.

fot. Andrzej Grabowski/mat. teatru

Źródło:

Materiał nadesłany