EN

4.05.2021, 14:13 Wersja do druku

Poznań. Teatr Wielki z szansą na operowego Oscara

International Opera Awards, najważniejsza międzynarodowa nagroda środowiska muzycznego, zwana operowym Oscarem, może trafić do poznańskiego Teatru Wielkiego. Opera Poznańska została dostrzeżona aż w trzech kategoriach: „dzieło odkryte na nowo” (Paria), „najlepszy reżyser” (Graham Vick) oraz „objawienie” (Dariusz Przybylski).

fot. Bartek Barczyk

Ze względu na pandemię uroczysta Gala ogłoszenia wyników nie mogła odbyć się w 2020 roku. Organizatorzy International Opera Awards wyznaczyli nowy termin – rozdanie nagród odbędzie się już w poniedziałek 10 maja 2021 r. w formie wydarzenia online. Wieczór poprowadzi Petroc Trelawny (BBC Radio 3 Breakfast, komentator, gospodarz wydarzeń na żywo) wraz z gośćmi specjalnymi.

Paria Stanisława Moniuszki, pod kierownictwem muzycznym zmarłego w listopadzie 2020 r. Gabriela Chmury i w reżyserii wizjonera teatru operowego Grahama Vicka jest jednym z najważniejszych spektakli Teatru Wielkiego w Poznaniu zrealizowanych w ciągu ostatnich lat. Oprócz nominacji do Operowych Oscarów, spektakl został wyróżniony czterema nagrodami środowiska muzycznego im. Jana Kiepury za rok 2019, a także został uznany za jedno z najważniejszych wydarzeń Roku Moniuszki.

Trailer spektaklu: https://www.youtube.com/watch?v=6PAYm1VI_x8

fot. Bartek Barczyk

Dariusz Przybylski – kompozytor opery Anhelli  – otrzymał nominację w kategorii Objawienie. Światowa premiera Anhellego, opery stworzonej na zamówienie Teatru Wielkiego w Poznaniu, odbyła się 6 grudnia 2019 roku. Dzieło młodego kompozytora na podstawie poematu Juliusza Słowackiego inscenizowała łotewska reżyserka Margo Zālīte, kierownictwo muzyczne objął Grzegorz Wierus. Anhelli został również nominowany do nagrody na Festiwalu Scenografii i Kostiumów oraz zebrał bardzo przychylne recenzje wśród krytyków teatralnych.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne