EN

15.05.2024, 08:21 Wersja do druku

Poznań. „Traumaland. Polacy w cieniu przeszłości”. Spotkanie wokół książki Michała Bilewicza w Teatrze Polskim

15 maja w Malarni Teatru Polskiego kolejne spotkanie z cyklu „Nasze obce. Rozmowy o wnętrzu i zewnętrzu polskości”. Tym razem wokół książki „Traumaland. Polacy w cieniu przeszłości” Michała Bilewicza. Rozmowę z autorem poprowadzi prof. Przemysław Czapliński.

fot. mat. teatru

Michał Bilewicz - Badań nad Uprzedzeniami na Wydziale Psychologii. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na problematyce pojednania po ludobójstwie, traumy zbiorowej, mowy nienawiści i uprzedzeń.

Pracował w nowojorskiej New School for Social Research (jako stypendysta Fulbrighta), na Uniwersytecie w Jenie (jako stypendysta DAAD) oraz na Uniwersytecie w Lipsku. Przez wiele lat był afiliowanym profesorem na Uniwersytecie Delaware. Jego publikacje naukowe ukazywały się m.in. na łamach ”Journal of Personality” and ”Social Psychology”, ”Aggressive Behavior” i ”Political Psychology”. Pisywał też teksty popularnonaukowe i publicystyczne, m.in. dla ”Washington Post”, „Gazety Wyborczej” oraz ”Haaretz”. W 2021 został laureatem nagrody im. Nevitta Sanforda Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Politycznej (ISPP).

W marcu 2024 wydał książkę „Traumaland. Polacy w cieniu przeszłości” o psychologicznych konsekwencjach traumy historycznej w Polsce.

Przemysław Czapliński - Profesor zwyczajny; historyk literatury polskiej i europejskiej XX i XXI wieku, eseista, tłumacz, krytyk; współtwórca Centrum Humanistyki Otwartej (UAM) zajmującego się związkami między prawem i literaturoznawstwem; członek redakcji czasopisma „Teksty Drugie”.

Ostatnie jego publikacje to: „Poruszona mapa” (2016), „Literatura i jej natury” (współautorzy: Joanna B. Bednarek, Dawid Gostyński, 2017), „O jeden las za daleko. Demokracja, kapitalizm i nieposłuszeństwo ekologiczne w Polsce” (współredakcja: J. B. Bednarek, D. Gostyński; 2019), „Tożsamość po pogromie. Świadectwa i interpretacje Marca ’68” (współred.: Alina Molisak, 2019); „To wróci. Przeszłość i przyszłość pandemii” (współred. J.B. Bednarek, Warszawa 2022).

Laureat nagród: im. Ludwika Frydego (1997), Fundacji im. Kościelskich (1998), im. Kazimierza Wyki (2004), im. Jana Długosza (2017), Marszałka Województwa Wielkopolskiego (2019).
Przedmiotem jego badań jest literatura (polska) i problemy późnej nowoczesności.

Nasze obce. Rozmowy o wnętrzu i zewnętrzu polskości

15.05.2024 |
g. 19.00 |
Malarnia

Wejściówki w cenie 15 zł dostępne na stronie www.bilety.teatr-polski.pl oraz w kasie biletowej.

W sprawie rezerwacji prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Widzów:
[email protected]
• +48 61 8520541
• +48 61 8525628

Źródło:

Materiał nadesłany