EN
10.08.2022, 10:34 Wersja do druku

Poznań. Spektakl teatru tańca „Pieśni żałobne” na finał festiwalu OFF Opera

Stowarzyszenia Młodych Animatorów Kultury zaprasza na finał festiwalu OFF Opera, czyli spektakl teatru tańca Pieśni żałobne. Wydarzenie odbędzie się 13 sierpnia o godz. 21.00 w amfiteatrze Bramy Poznania przy ul. Gdańskiej 2 w Poznaniu.

fot. Michiyo Yanagihara/mat. organizatora

powracam w rzekę, co matką mą była
teraz mnie strawi, niedawno żywiła
będę z tobą rzeko, pożycie dzieliła,
będę się na wiosnę, z tobą niebieściła

Taniec jest wehikułem doświadczania świata i jego piękna. Pozwala uważnie śledzić splątania pomiędzy ciałem a naturą, celebrować obecność w siatce kosmicznych współzależności, zatrzymać się i wsłuchać w pulsujące życie umierającej rzeki.

Monika Błaszczak w swojej najnowszej pracy site-specific, prowadzi dialog z dziedzictwem przyrodniczym rzeki Cybiny otaczającej historyczne centrum Poznania. Choreografka wykorzystuje autorską praktykę ruchową Solilokwium — łączącą somatykę, hauntologię oraz poszukiwanie doświadczenia żałoby w ciele. Swoją refleksję nad przemijaniem tworzy w oparciu o indywidualną, zbiorową i międzypokoleniową pamięć, a także pamięć ciała, miejsc, lasów, ziemi, roślin, wody i krajobrazu.

Tańcząc z rzeką Cybiną, która z roku na rok wysycha na skutek zmian klimatycznych, Błaszczak snuje opowieść o relacji współczesnego człowieka z Ziemią. Artystka zwraca się ku zmysłom, przygląda się temu, jak w naszych ciałach żyje przeszłość, przyszłość oraz teraźniejszość. Daje impuls do transformacji naszego poruszania się w świecie bliskim zagłady ekologicznej, ale też pokazuje, że opłakiwanie straty może stać się procesem afirmacji życia.

***
Tkanką muzyczną spektaklu są tradycyjne pieśni żałobne w wykonaniu poznańskiego chóru Pogłosy pod kierownictwem Joanny Sykulskiej — laureata Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia Nowa Tradycja. Kompozytor Karol Nepelski i dramaturżka Patrycja Kowańska sięgają do historycznego materiału źródłowego, poszukując w nim motywów związanych z naturą, przemijaniem i ludowymi obrzędami. Ważnym punktem odniesienia jest tu III Symfonia Pieśni Żałosnych H. M. Góreckiego. Nepelski — podobnie jak Górecki — łączy tradycję ze współczesnością, a głos ludzki zestawia z brzmieniem elektronicznym. Tworzy utwór minimalistyczny, o tonalnym i zakorzenionym w średniowiecznej modalności charakterze, z formotwórczą rolą melodii o szerokich strukturach brzmieniowych.

***
Przed spektaklem o godzinie 19.00 w kawiarni Bramy Poznania odbędzie się panel dyskusyjny dotyczący zjawiska żałoby klimatycznej. Gośćmi i gościniami rozmowy będą: Marta Tarnowska (Instytut Dobrej Śmierci) oraz Kajetan Nowak (Młodzieżowy Strajk Klimatyczny). Panel poprowadzi Joanna Bednarek.

***
Premiera Pieśni Żałobnych odbędzie się 13 sierpnia 2022 r. w amfiteatrze Bramy Poznania nad rzeką Cybiną. Spektakl jest wydarzeniem towarzyszącym festiwalowi sztuk społecznych OFF Opera. Tegoroczny idiom festiwalu — Romantyczny nurt to opowieść o wyobraźni, sile sprawczej jednostki i potrzebie bliskości człowieka z naturą. Spektakl poprzedzi cykl otwartych warsztatów teatru tańca. Uczestnicy i uczestniczki warsztatowego procesu staną się współtwórcami przedstawienia.

fot. mat. organizatora

Twórcy i twórczynie:

choreografia | Monika Błaszczak
dramaturgia | Patrycja Kowańska
muzyka | Karol Nepelski
kierownictwo muzyczne | Joanna Sykulska
kostiumy | Wiktor Krajcer
światło | Arkadiusz Kuczyński

Występują:
Momoko Den, Paulina Jaksim, Filip Kijowski, Ramat S. Musa, Daria Nowak, Krystyna „Lama” Szydłowska
oraz
uczestnicy i uczestniczki otwartych warsztatów  

***
Bilety na spektakl w cenie 30 PLN dostępne w kasach Poznańskiego Centrum Dziedzictwa oraz na stronie https://bilety.pcd.poznan.pl/.

Udział w panelu dyskusyjnym jest bezpłatny.

Pieśni żałobne
spektakl teatru tańca


13 sierpnia 2022
godz. 19:00 — Żałoba klimatyczna — panel dyskusyjny
kawiarnia Bramy Poznania

godz. 21:00 — spektakl teatru tańca w choreografii Moniki Błaszczak
Amfiteatr Bramy Poznania
ul. Gdańska 2, Poznań

***
Pieśni żałobne — premiera spektaklu w choreografii Moniki Błaszczak jest dofinansowana przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego Zamówienia choreograficzne 2022, finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środków budżetowych miasta Poznania. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury. Współorganizatorem spektaklu jest Poznańskie Centrum Dziedzictwa oraz ICHOT Brama Poznania.
Nurt ciała — otwarty warsztat teatru tańca jest dofinansowany ze środków budżetowych miasta Poznania w ramach zadania Romantyczny nurt — program artystyczny OFF Opera 2022.

Źródło:

Materiał nadesłany