EN

28.08.2020, 13:49 Wersja do druku

Poznań. Scena pod Pegazem ma już 110 lat. Remont i plany na nowy sezon

fot. mat. teatru

Koncertowe wykonanie opery „Czarodziejski flet" Wolfganga Amadeusza Mozarta zabrzmi w 110. rocznicę istnienia gmachu Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.


To jeden z najbardziej znanych poznańskich budynków. Projekt budowli, autorstwa Maxa Littmanna, powstał w Monachium. Budynek wyrastał w pierwszych latach XX w., równolegle z położonym nieopodal Zamkiem Cesarskim.
Zanim projekt opery został zrealizowany, w Poznaniu przedstawienia wystawiane były w Teatrze Miejskim, który mieścił się w przestarzałym budynku Arkadii.

Dwa początki, jeden gmach

Otwarcie nowo powstałego gmachu Teatru Wielkiego odbyło się w 1910 roku. Na początek widzowie obejrzeli tu właśnie „Czarodziejski flet" Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Po tym wydarzeniu Poznań przez kilka lat pozostawał jednak pod zaborem pruskim. Dopiero po zwycięskim powstaniu wielkopolskim, w 1919 r., budynek przeszedł w ręce polskie. I tu jesteśmy blisko kolejnej rocznicy, bo uroczystość inaugurująca działalność polskiego teatru operowego na scenie pod Pegazem odbyła się 31 sierpnia 1919 r.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Wraca muzyka Mozarta, która zainaugurowała jej istnienie. Scena pod Pegazem ma już 110 lat!

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Poznań” nr 201 / Co jest Grane

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Wątki tematyczne