EN

20.03.2023, 12:50 Wersja do druku

Poznań. Salon Poezji z Weroniką Asińską 15 kwietnia w Teatrze Muzycznym

Gościnią 81. odsłony Salonu Poezji będzie aktorka teatralna, filmowa i serialowa, Weronika Asińska, która przeczyta teksty Mirona Białoszewskiego i Jadwigi Stańczakowej. O oprawę muzyczną zadba Mateusz Wesołowski, puzonista orkiestry Teatru Muzycznego w Poznaniu.

fot. mat. teatru

Weronika Asińska jest absolwentką Wydziału Aktorskiego PWSFTViT w Łodzi. Na scenie teatralnej zadebiutowała w 2018 roku w spektaklu Seksmisja w reżyserii Joanny Drozdy w Teatrze Miejskim w Lesznie. Rok później zagrała Mary Lee w Fantazji polskiej w reżyserii Macieja Wojtyszki w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Za tę rolę, w telewizyjnej wersji przedstawienia, otrzymała nagrodę ZASP za debiut w Teatrze Telewizji Polskiej. W 2020 roku w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku odbyła się premiera Hotelu Westminster w reżyserii Jerzego Bończaka, gdzie gościnnie wcieliła się w postać Recepcjonistki – Pokojówki. Od 2021 roku jest w zespole Teatru Nowego w Poznaniu. Obecnie można ją oglądać w spektaklach: Maria (reż. A. Hübner-Ochodlo), Alte Hajm / Stary dom (reż. M. Wierzchowski) i Wesele (reż. M. Grabowski). W marcu 2023 roku na afiszu pojawi się kolejny tytuł z jej udziałem – Woyzeck (reż. Z. Pszczołowska) – słynny, nieukończony dramat Georga Büchnera, pokazywany na wielu scenach w Polsce i za granicą. Na dużym ekranie zadebiutowała już w 2006 roku w Jasnych błękitnych oknach w reżyserii Bogusława Lindy. Następnie wystąpiła w takich tytułach jak m.in.: Wenecja (reż. J. J. Kolski), Monument (reż. J. Szelc), Listy do M 4 (reż. P. Yoka), Wesele (reż. W. Smarzowski). Szerokiej publiczności znana jest przede wszystkim z serialu BrzydUla. Na małym ekranie wystąpiła również w produkcjach: Klan, M jak miłość, Samo życie, Czas honoru. Powstanie, Wojenne dziewczyny, Stulecie winnych czy Bunt!.

Salon Poezji z Weroniką Asińską odbędzie się również w Zamku w Kórniku 18 marca o godz. 17:00. Wstęp tylko z zaproszeniami. W sprawie miejsc prosimy o kontakt z Biblioteką Kórnicką.

Krakowskie Salony Poezji w Teatrze Muzycznym w Poznaniu dofinansowywane są przez Fundację Zakłady Kórnickie. Wydarzenie organizowane jest we współpracy z poznańskim Oddziałem Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza. Opiekę merytoryczną nad Salonem obejmuje wiceprezes Oddziału, prof. UAM dr hab. Wiesław Ratajczak z UAM w Poznaniu.

Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza zostało założone w 1886 roku we Lwowie. Jego zadaniem było gromadzenie, dokumentowanie i upowszechnianie materiałów dotyczących życia i twórczości Adama Mickiewicza. Dziś jest jednym z najstarszych towarzystw naukowych w Polsce. Skupia badaczy literatury, nauczycieli-polonistów, bibliotekarzy, literatów i miłośników literatury, zapewniając integrację środowiska polonistycznego. Organizuje odczyty naukowe i konferencje historycznoliterackie, wydaje „Rocznik Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza”.

Bilety w cenie 10 zł dostępne są w kasie oraz na stronie internetowej Teatru. Rezerwacje pod nr tel. 511 433 616 oraz pod adresem [email protected].

Źródło:

Materiał nadesłany