EN

9.04.2024, 10:17 Wersja do druku

Poznań. Salon Poezji w Teatrze Muzycznym z „Bietą" Cezarego Harasimowicza

W sobotę, 20 kwietnia o godzinie 11:00, w Teatrze Muzycznym w Poznaniu w ramach Salonów Poezji odbędzie się spotkanie autorskie wokół książki Bieta. Gościć będziemy zarówno jej autora, znanego i nagradzanego pisarza i scenarzystę – Cezarego Harasimowicza, jak i bohaterkę jego najnowszej powieści – Elżbietę Ficowską.

fot. Maciej Zienkiewicz Photography dla Wydawnictwa Lira

Jej wyjątkowo barwny życiorys rozpoczął się niezwykle. Dzięki akcji Ireny Sendlerowej Bieta jako półroczne niemowlę uniknęła śmierci. Została wywieziona z getta warszawskiego do aryjskiej strony miasta w drewnianej skrzynce ukrytej w wozie pełnym cegieł. Fragmenty powieści Bieta przeczyta Radosław Elis, aktor Teatru Muzycznego w Poznaniu. Wyjątkową oprawę muzyczną przygotuje klarnecista Arkadiusz Kowalski.

Opis książki (od Wydawnictwa LIRA)

Uratowana z warszawskiego getta – najmłodsze dziecko ocalone dzięki Irenie Sendlerowej. Córka dwóch matek, żydowskiej i polskiej. Z wykształcenia – pedagog, z wyboru – dusza rogata. Żona poety, Jerzego Ficowskiego. Działaczka antykomunistycznej opozycji. W wolnej Polsce doradczyni i rzeczniczka prasowa ministra Jacka Kuronia.

Oto niepokorna Elżbieta Ficowska (ur. 1942), sportretowana w książce Cezarego Harasimowicza, który ze swoją bohaterką odbył wiele pasjonujących rozmów. Bieta nie jest jednak biografią. Bieta jest powieścią. Powieścią czułą, choć nieckliwą; dramatyczną, ale i dowcipną. Powieścią o kobiecie, w której losie lub przeznaczeniu, jak zwał tak zwał, odciska się historia narodów na wieki ze sobą związanych, żydowskiego i polskiego.

Informacje o autorze (od Wydawnictwa LIRA)

Cezary Harasimowicz – pisarz, scenarzysta, dramaturg. Autor scenariuszy, według których powstało kilkanaście filmów i seriali (m.in.: 300 mil do nieba, Bandyta, Ekstradycja 3, Daleko od okna, Przeprowadzki, Żyć nie umierać). Autor kilkunastu powieści (m.in.: Saga czyli filiżanka, której nie ma, Mirabelka, Była sobie miłość, Tajemnica Iny, Adam, Awantury i przygody Reginy Salomei Pilsztynowej). Laureat wielu nagród, w tym Nagrody Literackiej m.st. Warszawy i amerykańskiej nagrody Hartley-Merrill Award.

Na wydarzenie dostępne są jeszcze ostatnie bilety w cenie 20 zł (w kasie oraz online).

Źródło:

Materiał nadesłany