EN

9.07.2020, 09:27 Wersja do druku

Poznań. Ruszył VIII Festiwal "Teatr w Małym Mieście"

"Czas wilka", Teatr Ewolucji Cienia, fot. Aleksander Knitter

Fundacja Wspierania Twórczości Niezależnej zaprasza do uczestnictwa w VIII edycji wędrującego festiwalu "Teatr w Małym Mieście". Jest to projekt nastawiony na upowszechnianie teatru w miejscach oddalonych od instytucji teatralnych. Pierwszy spektakl odbył się  5 lipca w Szubinie, ostatni zaplanowano na  27 września w Mikstacie.

W tym roku dotrzemy aż  do 19 miast w których zaprosimy mieszkańców do jednodniowych spotkań z teatrem plenerowym.! Będą to: Barcin, Barlinek, Borne Sulinowo,  Gniewkowo,  Golczewo, Granowo, Kleszczewo, Lubasz,  Luboń, Mikstat,  Mogilno, Kłodzko, Pogorzela, Połczyn Zdrój, Siedlisko,  Szprotawa, Szubin,  Tuchola, Złotów.
Naszym celem jest oswajanie z teatrem poprzez udostępnienie bezpłatnego do niego dostępu w otwartej przestrzeni publicznej, a także przekonanie jednostek odpowiedzialnych za sferę kultury, o konieczności wychodzenia poza utarte ramy rozwiązań kulturalnych na ich terenie, a tym samym otwieranie się na sztukę niemasową.
Spektakle prezentowane podczas projektu Teatr w Małym Mieście 2020.
„Czas Wilka” Teatru Ewolucji Cienia jest to spektakl dotykający problemu nakręcającej się spirali nienawiści, ale i wskazujący niezwykle trudną ścieżkę rozwiązania konfliktów, jaką jest oczyszczająca siła przebaczenia. Odwołując się do metafory, sytuując akcję przedstawienia na osi człowiek – wilk, artyści chcą pobudzić do zastanowienia się nad siłami rządzącymi naturą ludzką, a jednocześnie chcą przestrzec przed obudzeniem wilka, który drzemie w każdym z nas. „Czas Wilka” jest więc spektakem widowiskowym, pięknym w obrazie, a zarazem przerażającym w treści, bo dotykającym bolesnej prawdy o człowieku.
--
"Rozpoznani Nierozpoznani" Teatru Ewolucji Cienia to spektakl odwołujący się do dzieła zmarłej w 2017 roku światowej sławy artystki Magdaleny Abakanowicz, mówiący o  wolności i zniewoleniu jednostki ludzkiej, a nawet całych zbiorowości. Ożywiając "Nierozpoznanych" pokazujemy co się stanie, gdy tłum niemal identycznych postaci zacznie zyskiwać indywidualność: odkrywców, manipulatorów, wodzów, zbawców i zbrodniarzy. Pokazujemy jak <<nierozpoznani>> walcząc o indywidualność ulegają prorokom czy ideologom, by po chwili na powrót przypominać zunifikowany i bezkształtny tłum. Ukazując jednostkę na tle zbiorowości zastanawiamy się nad istotą tożsamości człowieka, nad tym co go stymuluje do działania i jakie są skutki tych działań, dochodząc do wniosków, które raczej do optymistycznych nie należą.
--
"Fin Amor - miłość dworna" Teatru Ewolucji Cienia to spektakl zainspirowany dziejami Tristana i Izoldy a także motywem <fin amor> zawartym w literaturze XII w. Opowiada piękną i uniwersalną historię o miłości, odnosząc się do reguł kodeksu rycerskiego. Dzięki kostiumowi i podkreśleniu klimatu średniowiecza uwypuklamy alegoryczność historii naszej pary bohaterów, która równie dobrze może być historią każdego z nas, historią o miłości w ogóle, poza granicami Czasu i zmieniających się epok. Opowiadając historię pary zakochanych ludzi, opowiadamy historię każdego wrażliwego człowieka. Bo któż z nas będąc zakochanym uświadamia sobie siły sprawcze, bądź przewiduje drogi rozwoju prawdziwego uczucia? Czyż Miłość nie zaskakuje nas znienacka? Czy mamy na nią jakikolwiek wpływ? I czym w ogóle jest miłość: ubóstwieniem kochanej osoby, pożądaniem, ofiarą z samego siebie, a może wzrostem duchowym pozwalającym stać się godnym tego wielkiego uczucia? Spektakl oczarowuje zarówno widzów wyrobionych jak i tych, którzy po raz pierwszy spotykają się z teatrem.


"Morskie opowieści", Teatr Łata, fot. Monika Majewska

"Morskie opowieści" Teatru Łata z Poznania. To spektakl utrzymany w konwencji teatru ruchu, o lekkiej formie z wyraźnymi odniesieniami do slapsticku, rodem z niemego kina - uczy i bawi jak filmy z Charlie Chaplinem. Spektakl opowiada historię pary bohaterów, którzy wyruszają w rejs. Choć początkowe relacje między głównymi bohaterami nie należą do najbardziej udanych, to wspólne przygody zacieśniają ich więzi, co w finale kiełkuje prawdziwym uczuciem. Jest to więc spektakl nie tylko o odwiecznym pragnieniu i poszukiwaniu przygód ale i o znalezieniu prawdziwego skarbu jakim jest przyjaźń. Okazuje się bowiem, iż ciągle czegoś szukamy nie dostrzegając , że to, co najcenniejsze jest tuż obok nas.
--
"Podróże dookoła świata" Teatru Łata to interaktywny program teatralny dla dzieci, podczas którego widzowie wraz z aktorami odwiedzają najdalsze zakątki świata. Magiczna podróż zawiedzie ich na Dziki Zachód, do Hiszpanii, do Afryki, do Mroźnej Krainy Eskimosów i do Szkocji. W każdym zakątku świata dzieci poznają specyfikę danego rejonu uczestnicząc w charakterystycznych zabawach i etiudach teatralnych, prowadzonych przy typowej dla danego miejsca muzyce. Jest to dynamiczny spektakl, pełen balonowych niespodzianek, okraszony deszczem wystrzałowych konfetti, w który chętnie włączają się również i dorośli.
--
"Maruczella" w wykonaniu Teatru Nikoli z Krakowa. Spektakl wielokrotnie nagradzany w kraju i poza granicami!
"Maruczella" opowiada o damsko-męskich perypetiach; łącząc w sobie humor, niezwykłą stylistykę niemego kina i filmów Federico Felliniego tworzy niezwykły spektakl, który od pierwszych chwil porywa publiczność. Perfekcyjnie łącząc pantomimę z taneczno - komicznymi scenkami "Maruczella" jest ofertą dla całych rodzin, wzbudzając salwy śmiechu tak u małych jak i dużych widzów.

---
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”,  ze środków Fundacji PZU i Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

***

„Teatr w Małym Mieście” VIII Edycja
5 lipca -  Szubin -   Teatr Łata „Morskie opowieści”, Teatr Nikoli „Maruczella”   
6 lipca – Luboń – Teatr Ewolucji Cienia „Fin Amor” , Teatr Łata „Podróże dookoła świata”
11 lipca – Połczyn Zdrój - Teatr Łata „Morskie opowieści”, „Podróże dookoła świata”
11 lipca – Barlinek - Teatr Ewolucji Cienia „Czas Wilka”, Teatr Łata „Morskie opowieści”
17 lipca – Mogilno - Teatr Ewolucji Cienia „Czas Wilka”, Teatr Łata „Morskie opowieści”
18 lipca – Borne Sulinowo - Teatr Łata „Morskie opowieści”, Teatr Nikoli „Maruczella”
24 lipca – Tuchola - Teatr Łata „Morskie opowieści”, Teatr Nikoli „Maruczella”   
30 lipca – Kłodzko - Teatr Łata „Morskie opowieści”, „Podróże dookoła świata”
01 sierpnia – Gniewkowo - Teatr Łata „Morskie opowieści”, „Podróże dookoła świata”
02 sierpnia – Siedlisko - Teatr Łata „Morskie opowieści”, „Podróże dookoła świata”
07 sierpnia – Lubasz - Teatr Ewolucji Cienia „Fin Amor” , Teatr Łata „Podróże dookoła świata”
21 sierpnia – Złotów - Teatr Ewolucji Cienia „Czas Wilka”
23 sierpnia – Barcin - Teatr Ewolucji Cienia „Fin Amor” , Teatr Łata „Podróże dookoła świata”
28 sierpnia – Golczewo, Kretlewo - Teatr Łata „Morskie opowieści”, „Podróże dookoła świata”
29 sierpnia – Kleszczewo - Teatr Ewolucji Cienia „Fin Amor”
04 września – Granowo - Teatr Ewolucji Cienia „Fin Amor” , Teatr Łata „Podróże dookoła świata”
11 września – Szprotawa - Teatr Ewolucji Cienia „Czas Wilka”, Teatr Łata „Morskie opowieści”
12 września – Pogorzela - Teatr Ewolucji Cienia „Czas Wilka”, Teatr Łata „Morskie opowieści”
 27 września – Mikstat - Teatr Ewolucji Cienia „Rozpoznani Nierozpoznani”

Szczegóły na bieżąco uzupełniane na stronie: https://www.facebook.com/teatrwmalymmiescie/


Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne