EN
24.01.2023, 14:02 Wersja do druku

Poznań. Rusza 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży

Ogłaszamy 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży! Jego nowe założenia zostały wypracowane na bazie wniosków płynących z raportu „Teatr dla dzieci i młodzieży – zmiana paradygmatu?”. Nagrodzone osoby autorskie wezmą udział w programie pisarskim, którego celem jest wsparcie procesu twórczego i pomoc w dotarciu do publiczności. Nabór zgłoszeń trwa do 28.02.2023 roku.

fot. mat. organizatora

Wspieranie rozwoju dramaturgii dla dzieci i młodzieży stanowi ważny obszar działalności Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Od 1986 roku w Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży łącznie nagrodzonych oraz wyróżnionych zostało ponad 200 autorek i autorów. Mając na uwadze przemiany w teatrze dla młodej widowni oraz miejsce współczesnego dramatu na deskach teatralnych, odświeżamy formułę Konkursu i dodajemy do niego istotny element wspierający osoby autorskie w procesie tworzenia tekstu.

Wszystkie osoby zainteresowane pisaniem tekstów dramatycznych dla młodej widowni zapraszamy do udziału w 34. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, który zyskuje nowy komponent: program pisarski.

Przygotowując nowy model Konkursu, kierowaliśmy się m.in. wnioskami z raportu „Teatr dla dzieci i młodzieży – zmiana paradygmatu?”, związanymi z procesem pisania, w szczególności potrzebami dotyczącymi niezbędnego czasu na autorefleksję. W badaniu osoby twórcze doceniały również możliwość wglądu w kolejne etapy pracy nad realizacją sceniczną tekstów oraz otrzymania konstruktywnej informacji zwrotnej od osób reżyserujących i zarządzających teatrami.

Niezmiennie celem Konkursu jest pozyskanie nowych, wartościowych sztuk teatralnych, kierowanych do dzieci i młodzieży (do 16. roku życia). Przeznaczeniem tekstów jest ich sceniczna realizacja. Tym razem jednak od zgłaszających oczekujemy nadesłania koncepcji utworu i próbki tekstu niekoniecznie dramatycznego.

Najważniejsze założenia Konkursu:

1) Laureaci lub laureatki Konkursu wezmą udział w pięciomiesięcznym programie pisarskim (kwiecień-wrzesień 2023), którego celem jest zapewnienie możliwości kompleksowego rozwoju pisarskiego. W ramach programu pisarskiego każda osoba autorska zyska możliwość pracy z opiekunem procesu twórczego oraz redaktorem, a także udziału w warsztacie z reżyserem oraz konsultacji z ekspertem.

2) W ramach programu pisarskiego nagrodzone koncepcje zostaną rozwinięte w teksty dramatyczne, które zostaną zaprezentowane w formie czytania performatywnego podczas ogólnopolskiego wydarzenia, którego widownią będzie środowisko branżowe.

3) Wynagrodzenie za udział w programie oraz stworzenie gotowego tekstu wynosi 6000 zł netto.

4) Konkurs składa się z II etapów, z których pierwszy jest anonimowy. W drugim etapie dziesięcioro zakwalifikowanych autorów i autorek spotka się indywidualnie z jury. Spośród osób biorących udział w spotkaniach, jury wyłoni laureatów oraz laureatki Konkursu.

W jury 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży zasiądą Robert Jarosz, Piotr Morawski, Agnieszka Waligóra, Marzenna Wiśniewska, Joanna Żygowska.

Zgłoszenia do Konkursu

Na zgłoszenia czekamy do 28.02.2023 roku, można je nadsyłać wyłącznie drogą elektroniczną na adres mailowy: [email protected]

Zgłoszenie powinno zawierać formularz wraz z niezbędnymi załącznikami (plik do pobrania).

Wyniki I etapu Konkursu zostaną ogłoszone do 15.03.2022 r., natomiast rozstrzygnięcie Konkursu nastąpi do 30.03.2023.

Wszystkie szczegóły Konkursu wraz z opisem programu pisarskiego i wzorem umowy znajdują się w REGULAMINIE KONKURSU.

Kontakt:

Na pytania związane z trwającą edycją Konkursu odpowiada Aleksandra Łozowska:

[email protected]

tel.: 791 571 521

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne