EN

15.10.2020, 20:10 Wersja do druku

Poznań. Rekonstrukcja koncertu sprzed wieku na stulecie Akademii Muzycznej

fot. Facebook / mat. Akademii Muzycznej w Poznaniu

Rekonstrukcja koncertu z 16 października 1920 roku uświetni w piątek inaugurację nowego roku akademickiego w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Dokładnie 100 lat wcześniej uczelnia rozpoczęła działalność jako Państwowa Akademia i Szkoła Muzyczna.

W Auli Nova w Poznaniu zabrzmią utwory Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Ignacego Jana Paderewskiego i Karola Szymanowskiego.

Rzeczniczka Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu Anna Kochnowicz-Kann powiedziała PAP, że koncepcja koncertu nawiązuje bezpośrednio do programu inauguracji sprzed wieku, gdy uczelnia rozpoczęła działalność jako Państwowa Akademia i Szkoła Muzyczna, przemianowana w 1922 roku na Państwowe Konserwatorium Muzyczne.

"Program koncertu z 1920 roku składał się wyłącznie z dzieł kompozytorów polskich, a jego wykonawcami byli wybitni pedagodzy Państwowej Akademii i Szkoły Muzycznej. Także i teraz wystąpią pedagodzy poznańskiej uczelni. Piosenki ludowe wykonane przed stu laty, a których charakter i przekaz wydają się być dziś nieco anachroniczne, znajdą swoje nowe życie w jazzowych parafrazach Katarzyny Stroińskiej-Sierant, która wraz z zespołem wprowadzi nas w klimat folklorystycznych inspiracji" - powiedziała PAP Kochnowicz-Kann.

Przed południem w Auli Nova odbędzie się oficjalna inauguracja nowego roku akademickiego, z nową rektorką uczelni, prof. Hanną Kostrzewską. Uroczystość i towarzyszący jej koncert oraz wieczorny koncert inauguracyjny będzie można śledzić w Internecie.

W tym roku naukę w Akademii Muzycznej w Poznaniu podejmie około 700 studentów. "Nauka odbywać się ma w systemie hybrydowym: wykłady, zajęcia z teorii muzyki online, zajęcia muzyczne - offline, bo - na szczęście - najczęściej w układzie 1:1, mistrz-uczeń" - powiedziała PAP rzeczniczka.

Do tej pory zakażenie koronawirusem stwierdzono u pracownika uczelni i u pięciorga studentów; na kwarantannie przebywa 6 pracowników i 6 studentów.

Akademia Muzyczna w Poznaniu w tym roku, jako jedyna w Polsce, uruchomiła kierunek "historyczne praktyki wykonawcze". Jest też jedyną w kraju uczelnią zajmującą się lutnictwem.

Anna Kochnowicz-Kann podała, że w tym roku zacznie działać Akademicka Scena Operowa. Ruszy też Studium Musicalu, którego absolwenci otrzymają międzynarodowy certyfikat Performance Arts Awards.

Źródło:

PAP