EN

15.06.2021, 15:50 Wersja do druku

Poznań. Publikacja „Historie naturalne” ze Złotym Medalem

Publikacja „Historie naturalne”, wydawnictwo Polskiego Teatru Tańca z 2020 roku, została nagrodzona Złotym Medalem w kategorii „katalogi artystyczne” w konkursie European Design Awards 2021.

fot. Andrzej Grabowski

Publikacja opowiada - słowem i obrazem - o organicznych związkach człowieka z naturą.

Autorką koncepcji jest Iwona Pasińska, projekt stworzył Ryszard Bienert, zdjęcia wykonał Andrzej Grabowski. 

Do fotografii pozowali artyści Polskiego Teatru oraz zwierzęta - rezydenci poznańskiego ZOO. 

Nagrody European Design Awards przyznawane są za wybitne osiągnięcia w dziedzinie projektowania graficznego i komunikacji. Przedstawiciele najważniejszych europejskich instytucji i magazynów o designie (m.in. Novum, Eye, Étapes, polskie 2+3D) jako jury ED-Awards przyznają nagrody w 34 kategoriach.

Monografia jubileuszowa Polskiego Teatru Tańca otrzymała Srebrny Medal w konkursie European Design Awards w 2019 roku.

Więcej o publikacji:

Album „Historie naturalne” opowiada o organicznych związkach człowieka z naturą. Portretując zwierzęta i ludzi, zadaje pytania o zanikającą bioróżnorodność, rolę gatunku ludzkiego w metamorfozach natury w epoce antropocenu oraz tożsamość człowieka, rozpiętą pomiędzy biegunami natury i kultury. Pokazuje - i opisuje w 5 popularnonaukowych tekstach w języku polskim i angielskim - motorykę zwierząt i ludzi, ruch jako naturalne narzędzie komunikacji, a przede wszystkim, jak wiele pierwotnych zachowań, zakorzenionych w anatomii i biologii, wspólnych jest zwierzętom i ludziom.

Autorem zdjęć jest Andrzej Grabowski, fotograf teatralny, scenograf i portrecista. Szatę graficzno - edytorską stworzył Ryszard Bieniert, grafik, autor identyfikacji wizualnych, książek, albumów artystycznych i fotograficznych, laureat głównej nagrody w konkursie Polish Graphic Design Awards w kategorii wydawnictwa za monografię „Polski Teatr Tańca 1973 - 2108”, uhonorowany tytułem Projektant Roku 2018. Artykuły do publikacji przygotowali: Dariusz Gzyra, filozof, publicysta i działacz społeczny, Anna Koczorowska, teatrolog, filozof prof. Jan Woleński wraz z Magdaleną Woleńską, dr Ewa Zgrabczyńska, dyrektor Nowego Zoo w Poznaniu oraz prof. Joanna Ziomek, zoolog. 

Fotografie zderzające wizerunki zwierząt i ludzi oraz teksty znakomitych ekspertów spaja wspólne przesłanie - tworzenia przyjaznej przestrzeni współistnienia zwierząt i ludzi w przekazie artystycznym, równouprawnienia ich wizerunku, a także pokazania cech wspólnych, konstytuujących międzygatunkową wspólnotę.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne