EN
3.11.2021, 08:13 Wersja do druku

Poznań. Premiera Verba Sacra – Księga Koheleta i Pieśń nad Pieśniami

W niedzielę 7 listopada o godz. 16:30 odbędzie się w Bazylice Archikatedralnej w Poznaniu trzecia tegoroczna premiera Verba Sacra w ramach cyklu Biblia Trzeciego Tysiąclecia. Księgę Koheleta i Pieśń nad Pieśniami usłyszymy w interpretacji duetu aktorów znanych z telewizji i filmu - Dariusza Kowalskiego i Moniki Buchowiec.

fot. mat. organizatora

Fragmenty Pieśni nad Pieśniami w języku starocerkiewnosłowiańskim opracował ks. prof. dr hab. Jarosław Moskałyk z Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu. Wykona je Monika Buchowiec. Komentator, ks. prof. Krzysztof Bardski tak pisze o Księdze Koheleta: Dziwna jest Księga Eklezjastesa. Nie pasuje do moralnych napomnień proroków, do stateczności mędrców, do świętości Psalmów. Biblia ma tę boczną furtkę przeznaczoną dla ludzi poszukujących, wątpiących, dla tych, którzy zagubili sens życia... Ktoś powiedział, że Księga Koheleta dozwolona jest dla czytelników powyżej czterdziestego roku życia, dla których perspektywa kresu ziemskiego wędrowania nie jest czymś abstrakcyjnym. Współczesny człowiek nie dopuszcza do siebie myśli o śmierci. Co więcej, dzisiejsza cywilizacja sukcesu i kariery stara się eliminować takie słowa, jak klęska, przegrana, fiasko. Kohelet nieubłaganie przypomina nam, że nic na tym świecie nie jest trwałe. Zwraca się do pracoholików, do zaaferowanych biznesmenów, do ludzi sukcesu, żeby podważyć ich pewność siebie, przypomnieć, że każdego czeka moment, gdy gdzieś na dnie serca zrodzi się pytanie: A po co to wszystko? Dokąd ja właściwie zmierzam?

O Pieśni nad Pieśniami mówi tak: Jeden z mędrców, starożytnego Izraela powiedział, że "wszystkie księgi Pisma są święte, ale Pieśń nad Pieśniami - Szir haszirim - jest Święta nad Świętymi". Zarówno starożytni Izraelici, jak i pierwsi chrześcijanie odczytywali poemat jako utwór, w którym Bóg mówi o miłości do swego ludu. Pan, którego imię jest błogosławione, wybrał Izraela, wyprowadził go z Egiptu, by mówić mu do serca i poślubić go wiecznym przymierzem. Jezus Chrystus ukochał Kościół, swoją oblubienicę, i wydał za nią - za każdego z nas - samego siebie na drzewie krzyża. Zatem słowa wypowiadane przez Oblubieńca brzmią w uszach chrześcijan jak słowa samego Chrystusa, słowa zaś oblubienicy - jak miłosna odpowiedź całej wspólnoty wierzących.

Oprawa muzyczna: zespół pod kierownictwem Katarzyny Stroińskiej-Sierant. Wstęp wolny. Planowana jest transmisja na kanale YouTube https://www.youtube.com/verbasacraonline. Warto przypomnieć, że od tych dwóch ksiąg w wykonaniu Gustawa Holoubka w styczniu 2000 roku rozpoczął się legendarny cykl Verba Sacra „Modlitwy Katedr Polskich”.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne