CK Zamek zaprasza 13 maja na premierę spektaklu „Biegnę" Grupy Teatralnej Jest Jak Jest, w reż. Grażyny Wydrowskiej.
Żywy język teatru jest silnie obecny w Zamku. To w nim wyrażamy opowieść o świecie i naszej tożsamości, dostrzegając aktualne tematy społeczne. Od 2016 roku realizujemy autorski program, podkreślający uniwersalność tego medium sztuki – języka teatru. Odrzucamy normy, obalamy stereotypy. Włączamy, nie wykluczamy.
Dwuletni projekt „Obecność” przygotowaliśmy we współpracy z norweskim CODA Oslo International Dance Festival oraz warszawskim Teatrem 21, by podjąć dyskusję o normatywności w teatrze. Na program składają się premiery i spektakle trzech zamkowych grup, gościnne przedstawienia czołowych światowych kolektywów, spotkania z wybitnymi twórcami, warsztaty, taneczne laboratoria, panele dyskusyjne i publikacja wywiadów z uczestnikami „Obecności”. Dwa lata to kilkadziesiąt wydarzeń, trzech partnerów, dwa kraje, kilka miast.
„Obecność” to święto teatru, to zachwyt nad artystą i jego możliwościami, to ukazanie piękna różnorodności.Artyści nienormatywni zaznaczają swą Obecność!
Wielkimi krokami zbliża się następna premiera w ramach projektu "Obecność". Grupa teatralna Jest Jak Jest pod opieką Grażyny Wydrowskiej stworzyła spektakl "Biegnę":
„…biegnij, biegnij, tyle twojego co zakłuje w piersiach” – K . Miłobędzka
Spektakl „Biegnę” jest kontynuacją rozważań dotyczących kształtowania się tożsamości dorosłych osób z niepełnosprawnościami, podjętych już w przedstawieniu „Boję się Twoich coraz większych butów”, wystawianym w 2022 roku. Badając obszar pomiędzy nienasyconą dorosłością a możliwościami jej realizacji, aktorzy:
‒ zadają pytania:
Jak biec, kiedy ciążą coraz większe buty?
Jak pogodzić się ze śmiercią przyjaciela?
Jak poradzić sobie ze złością?
‒ proszą:
nie obgaduj
przytul
‒ wykrzykują
Chcę założyć rodzinę!
Chcę decydować!
Chcę!
Natalia śpiewa: „Boję się Moich coraz większych butów”
Magda mówi: „Lalka daje się bujać wszystkim w każdą stronę. Ja nie pozwolę, by mną tak bujali. Lalka nie ma prawa do swojego zdania. Przykre, że nie może zadecydować czy chce być bujana czy zaopiekowana”.
Inspiracją dla Twórców spektaklu, poza własnymi doświadczeniami, były także wiersze Krystyny Miłobędzkiej.
PROJEKT OBECNOŚĆ / PRESENCE
Premiera spektaklu „Biegnę”, reż. Grażyna Wydrowska, grupa teatralna Jest Jak Jest
13.05 i 14.05
Sala Wielka CK ZAMEK | g.19
Spektakl tłumaczony na polski język migowy i język ukraiński
bilety: 30 zł (n), 20 zł (u)
reżyseria: Grażyna Wydrowska
muzyka: Joanna Sykulska
scenografia i kostiumy: Jarosław Szelest
choreografia: Artur Bieńkowski
oprawa wizualna: Bartłomiej Wąsiel
wykonawcy: Piotr Bartoszewski, Alicja Bochniak, Magdalena Gombowska, Natalia Jaskowska, Patryk Krauze, Krystyna Morawska, Rafał Różański, Jakub Ruciński, Artur Warchoł, Alicja Zacharczuk
tłumaczenie na PJM: Karina Akseńczuk
produkcja: Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu
Grupę teatralną Jest Jak Jest tworzą członkowie poznańskich wspólnot stworzonych dla osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Są wśród nich mieszkańcy dwóch domów prowadzonych przez Fundację L’Arche Polska oraz uczestnicy i uczestniczki Warsztatów Terapii Zajęciowej działających w ramach Stowarzyszenia NA TAK, podopieczni i podopieczne Stowarzyszenia na rzecz Osób Niepełnosprawnych ISKRA czy Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego. Kilkoro aktorów radzi sobie z barierami dnia codziennego samodzielnie. Grupa od 2019 roku pracuje w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, od 2022 roku w jej artystyczne działania zaangażowani są także opiekunowie aktorów. Artystyczną pieczę nad całością sprawuje Grażyna Wydrowska.
Grażyna Wydrowska – aktorka, reżyserka, pedagożka teatralna. Współzałożycielka legendarnego Teatru Wierzbak. Prowadzi warsztaty i szkolenia oraz tworzy międzypokoleniowe projekty o charakterze artystyczno-społecznym. Laureatka Nagrody Artystycznej Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego, Nagrody Artystycznej im. Jana Dormana i Nagrody Rady Ministrów. Za działalność na rzecz kultury otrzymała tytuł „Jednej ze stu obywatelek Wielkopolski” w ramach projektu „Czas obywatelek”. Prowadzi zajęcia z profesjonalnymi artystami i amatorami – dziećmi, dorosłymi i seniorami.
Spektakl zrealizowany i prezentowany w ramach projektu performatywnego „Obecność”, przygotowanego przez CK ZAMEK w Poznaniu we współpracy z norweskim CODA Oslo International Dance Festival oraz warszawskim Teatrem 21 dzięki grantowi z Funduszy Norweskich i EOG.