EN

13.04.2022, 16:10 Wersja do druku

Poznań. Premiera „Prawa wyboru" w Teatrze Nowym

Myślisz, że masz prawo wyboru? To pytanie, przed którym postawi Państwa najnowszy spektakl Teatru Nowego w Poznaniu: wyreżyserowane przez Piotra Kruszczyńskiego PRAWO WYBORU. Polska prapremiera na podstawie głośnego tekstu BÓG autorstwa Ferdinanda von Schiracha, dramatopisarza nazywanego literackim "sumieniem ludzkości", odbędzie się już 23 kwietnia 2022, na Dużej Scenie przy Dąbrowskiego 5.

fot. mat. teatru

Odpowiedzi razem z Widzami poszuka sceniczna Komisja Etyki w składzie: Maria Rybarczyk, Daniela Popławska, Małgorzata Łodej-Stachowiak, Bożena Borowska-Kropielnicka, Antonina Choroszy, Agnieszka Różańska i Marta Herman. Ich argumenty, dylematy etyczne, medyczne i teologiczne staną się jednocześnie kartami przetargowymi w „wyborze” koncepcji wolności, prawa do życia, człowieczeństwa...

Czy główny bohater - w tej roli Aleksander Machalica - ma prawo decydować nie tylko o swoim życiu, ale i o śmierci? Jak godnie umrzeć? I po której stronie opowiecie się Państwo w tym sporze?

Co warto wiedzieć, idąc na ten spektakl?

PRAWO WYBORU, oprócz wyśmienitego aktorstwa, doskonałej oprawy wizualnej i muzycznej (zadbają o to: Mirek Kaczmarek, Bartosz Chajdecki, Paweł Dampc i Przemysław "Śledziuha" Śledź), to przede wszystkim ważny głos w sprawie, która już niebawem stanie się istotnym elementem debaty w naszym kraju: czy będziemy mogli legalnie i samodzielnie podejmować decyzję o tym, by odejść z tego świata na własnych warunkach.

Ze względu na szczególną tematykę prapremiery Teatr Nowy podjął współpracę z Instytutem Dobrej Śmierci - inicjatywą tworzącą nową jakość edukacji i wsparcia dla osób umierających, osób w żałobie i tych, którzy im towarzyszą. Z tego powodu już 20 kwietnia na profilach Teatru i Instytutu znajdą Państwo zaproszenie do udziału w szczególnej debacie: UMIERANIE NA WŁASNYCH WARUNKACH? (https://fb.me/e/1yhqnCNBR)

Widzom, którzy wybiorą się na PRAWO WYBORU, damy też - być może jedyną w ich życiu - szansę, by na własne oczy zobaczyć wyjątkowy obiekt, do tej pory prezentowany w trzech miejscach w Europie:  SARCO  - kontrowersyjną kapsułę, która w przyszłości może stać się nowoczesną trumną, narzędziem do "samobójstwa wspomaganego", a zarazem - doskonały pretekst do zabrania głosu w dyskusji, czy człowiek ma prawo do eutanazji rodem z drukarki 3D?

Więcej informacji o :
Spektaklu https://teatrnowy.pl/spektakle/prawo-wyboru/
Instytucie Dobrej Śmierci https://instytutdobrejsmierci.pl/
Sarco https://www.exitinternational.net/sarco/

Po wszelkie informacje dotyczące biletów i zaproszeń, niezmiennie prosimy kierować się do Biura Obsługi Widzów, czynnego od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-16.00 (numery telefonu: 61 847 24 40 • 61 847 86 24; adresy e-mail: [email protected] , [email protected] , [email protected]

Źródło:

Materiał nadesłany