EN

11.12.2020, 12:25 Wersja do druku

Poznań. Premiera online najnowszego filmu Polskiego Teatru Tańca - 13 grudnia

13 grudnia o godz. 21, w ramach II Festiwalu "1 strona - 1 spojrzenie - 180 sekund", na kanałach Polskiego Teatru Tańca: Vimeo, YouTube i Facebook odbędzie się premiera najnowszego filmu Polskiego Teatru Tańca pt. TA MARA, realizowanego  w koprodukcji z Instytutem Adama Mickiewicza.

fot. Andrzej Grabowski

 Film inspirowany jest twórczością malarki Tamary Łempickiej. Zdjęcia do filmu zostały zrealizowane w Parku Mużakowskim obiekcie wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO zarządzanym przez Narodowy Instytut Dziedzictwa po stronie polskiej i przez Fundację Fürst–Pückler–Park Bad Muskau po stronie niemieckiej.

W filmie Polskiego Teatru Tańca przewijają się dwa bieguny, różne oblicza formujące nieoczywisty obraz kobiety. TA MARA owładnięta artystycznym szałem, który budzi wewnętrznego demona oraz wyciszona, zastygnięta w pozie oczekiwania, spokojna. Te skrajności, podobnie jak dwie strony Mużakowskiego parku tworzą jedność. Ekspresja ciała wykonawczyń projektu odzwierciedla elegancję, precyzję oraz figuralność widoczną na obrazach Łempickiej.

Tamara Łempicka była artystką niezwykłą, tworzyła nowoczesne obrazy o intensywnych barwach. Widać w nich inspiracje kubizmem, neoklasycznymi obrazami Botticellego oraz filmem, które w latach 20. i 30. XX wieku zyskiwało na popularności. Jej styl życia wzbudzał emocje, kojarzył się z obyczajowymi skandalami. Łempicka zmarła w 1980 roku a jej prochy, zgodnie z wolą artystki, zostały rozsypane nad wulkanem El Popo w Meksyku. Obrazy Tamary były i są kupowane przez ikony świata popkultury Madonnę, Barbarę Streisand czy Jacka Nicolsona.

O burzliwym życiu Tamary de Lempickiej powstały spektakle teatralne, cieszące się ogromną popularnością. Tamara Łempicka stała się ikoną, jej sztuka zyskała status ponadczasowej.

W Polsce, w publicznych kolekcjach, znajdują się tylko dwa obrazy Łempickiej: „Martwa natura” w Muzeum Mazowieckim w Płocku oraz  „Lassitude” w Muzeum Narodowym w Warszawie.

TA MARA to czwarty film choreograficzny Polskiego Teatru Tańca w reżyserii Iwony Pasińskiej.

Film TA MARA nie powstałby gdyby nie wsparcie Instytutu Polskiego w Düsseldorfie. 14 grudnia odbędzie się druga premiera filmu na kanałach społecznościowych Instytutu Polskiego w Düsseldorfie.

Realizacja zdjęć do filmu na na terenie Parku Mużakowskiego w Łęknicy oraz Bad-Muskau  była możliwa dzięki Narodowemu Instytutowi  Dziedzictwa i Fundacji „Fürst-Pückler-Park Bad Muskau”.

Koproducentem filmu jest Instytut Adama Mickiewicza.

TA MARA

TRAILER

czas trwania: 9 minut

scenariusz i reżyseria: Iwona Pasińska
zdjęcia: Marek Grabowski
montaż: Edyta Pietrowska
muzyka: Andrzej Rohaczewski,” Canzona a 4”, Paweł Szymański, „Partita III /fragment/”
wystąpiły: Evelyn Blue, Agnieszka Jachym, Julia Hałka, Paulina Jaksim, Katarzyna Kulmińska, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Emily Wong-Adryańczyk

***
Przypomnijmy, że w 2017 roku Polski Teatr Tańca rozpoczął realizację choreograficznych projektów filmowych. Zostały one wielokrotnie wyróżnione i docenione przez jury i międzynarodową publiczność.

INICJACJA wyprodukowana przez Polski Teatr Tańca w 2017 roku, w reżyserii Iwony Pasińskiej, z hipnotyzującą muzyką Jacka Sienkiewicza i ascetyczną scenografią Andrzeja Grabowskiego, w wykonaniu artystów - tancerzy Polskiego Teatru Tańca, otrzymała Nagrodę Lyncha (Lynch Award) dla najlepszego filmu artystycznego Austin Arthouse Film Festival. To kolejne ważne wyróżnienie po nagrodzie głównej Best of Fest na Arts Triangle Dance Film Festival w Dallas, nagrodzie głównej w kategorii „Najlepszy film zagraniczny” w 3. edycji Mexico City Videodance Festival, pierwszej nagrodzie w kategorii video - art podczas 8. edycji On Art Film Festival 2019 oraz 2 nagrodzie w kategorii „Best Dance or Music Related Film” podczas Annual ReelHeART International Film and Screenplay Festival w Toronto.

BRZEMIENIU inspirowanemu obrazem Zofii Stryjeńskiej „Pory roku. Listopad - grudzień (Korowód I – z jeleniem), wyrastającym z fascynacji bajecznie kolorową, polską i huculską kulturą ludową, produkcji z 2018 roku, jury 4. edycji odbywającego się w Norwegii konkursu RIFF: R.E.D. International Film Festival przyznało 2 nagrodę. 9 minutowy film znalazł się także w selekcjach oficjalnych festiwalu filmowego Muestra Movimiento Audiovisual w Guadalajara w Meksyku oraz 6th International Meeting on Video-dance and Video-performance w Walencji. Podczas LA Dance Film Festival 2020 „Brzemię” uzyskało nagrodę StandardVision, którą była trwajaca 3 miesiące ekspozycja na wielkoformatowym ekranie w centrum Los Angeles. W roku 2020 film otrzymał także nagrodę dla najlepszego filmu muzyczno - performatywnego w ramach Fine Arts Film Festival 2020 w Venice, Los Angeles (USA) oraz I nagrodę w kategorii  short professional podczas On Art 2020 - Festiwal Sztuki i Filmu.

Ostatnia, zeszłoroczna produkcja TOPORZEŁ znalazła się w programie oficjalnych selekcji ScreenDance Sztokholm 2020 (w kategorii filmy zagraniczne, EnCore: Dance on Film 2020, Georgia, USA, RED INTERNATIONAL FILM FESTIVAL 2020, Eina, Norwegia, Moovy Tanzfilmfestival 2020 Köln, Konkurs Dances with camera w ramach Short Waves Festival 2020, Festival Quartiers Danses 2020, Montreal, Kanada. Inspiracją do projektu były rzeźby Stanisława Szukalskiego.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne