EN

25.11.2024, 10:31 Wersja do druku

Poznań. Premiera „Nic nie wiemy na pewno…” na jubileusz 60-lecia Teatru Ósmego Dnia

Trwa Sezon Jubileuszowy Teatru Ósmego Dnia. 6 i 7 grudnia swoją premierę będzie mieć spektakl „Nic nie wiemy na pewno…”. Będzie to wydarzenie pełne impresji i reminiscencji z ostatnich kilkudziesięciu lat twórczej drogi Teatru Ósmego Dnia.

fot. mat. teatru

Nic nie wiemy na pewno…

To będzie podróż. „Wszystkim mniejszym domowym bogom zbierze się na płacz, lecz ty wypowiedz pożegnanie, postoju poniechaj, wypłyń w morze, niezłomny wędrowiec” (Wystan Hugh Auden „Atlantyda”)

Podróż, która pojawia się w niemal każdym naszym spektaklu.
Podróż rozumiana jako wolność. Wolność jako podróż w przestrzeni i w czasie, wolność jako prawo do ingerencji w świat, wolność jako bunt przeciw zastanemu światu.

Także wolność jako odmowa uczestniczenia w wyścigach, modach, trendach w celebrach…. Wolność do tego także aby się śmiać – również z siebie.

Będzie więc to podróż przez dawne przedstawienia, przez wątki i postacie, które zostały z nami na zawsze i mamy nadzieję zostały też z naszymi widzami.

Choć pamiętamy - podróż bywa też ucieczką.

Zacytujemy sceny z najważniejszych przedstawień, już nie granych - jednak w kontekście współczesności.

Wrócimy do tych wątków, które w naszej opinii są wciąż aktualne. Podejmiemy pewien dialog z nimi i spróbujemy rozliczyć się z naszymi duchowymi patronami. Będzie więc rozmowa z duchami Europy i duchami  Rosji. Będzie więc o pryncypiach, o ideach, będzie też o współczuciu i marzeniach ,Będzie przeciw władzy i przeciw wojnie. Każdej wojnie.

***

Sezon Jubileuszowy Teatru Ósmego Dnia

Pierwszą premierę pokazali w grudniu 1964 roku.
Teatr Ósmego Dnia sześćdziesiątą rocznicę powstania świętować będzie cały rok. Przed nami nowe spektakle, ważne spotkania a także… premiera książki.

Choć w swojej działalności nie posługujemy się nazwą „sezon” to przełom 2024 i 2025 roku będzie swoistym „sezonem jubileuszowym”.

Zaczęliśmy go w październiku od pokazania salowych spektakli Teatru: „Teczki” (4-5 października), „Paragraf 196 kk (ćwiczenia z terroru)” (11-12 października), „Do władzy wielkiej i sprawiedliwej” (18-19 października) i „Allegro Agitate (utwór, który musi być wykonywany z niespokojną, udręczoną miną)” (25-26 października). Te przedstawienia cieszą się od lat niesłabnącym zainteresowaniem widzów, i choć od premiery niektórych z nich minęło prawie 20 lat, to nie tracą one na aktualności, a na widowni dostrzegamy wciąż nowe twarze. Kolejne pokolenie widzów zawitało do nas szczególnie na spektakle „Teczki” i „Do władzy…”, które były prezentowane również dla uczniów poznańskich szkół.

W listopadzie zobaczymy efekty pracy grup warsztatowych działających przy naszym teatrze. Od poniedziałku do środy popołudniami siedziba Ósemek wypełniona jest ludźmi pragnącymi zaangażować się w działalność teatralną, pracować z ciałem, głosem i gestem. Odkrywają oni siebie samych, swoje słabości i mocne strony, a także zacieśniają relacje w grupie i budują na ich bazie własne teatralne etiudy. W kolejne weekendy listopada swoje przedstawienia prezentować będą grupy młodzieżowe oraz złożone z dorosłych. Wyjątkowo wzruszająco zapowiada się też czytanie performatywne osobistych listów, które nasi aktorzy pisali do siebie w czasie przymusowej emigracji części zespołu w latach 80. Premiera 15 listopada.

Szczególnie czekamy na grudzień. 6 i 7 grudnia swoją premierę będzie mieć spektakl „Nic nie wiemy na pewno…”. Będzie to wydarzenie pełne impresji i reminiscencji z ostatnich kilkudziesięciu lat twórczej drogi Teatru Ósmego Dnia.

W nowym roku będziemy kontynuować prezentacje pracy twórczej Teatru Ósmego Dnia, ale też zaproszonych zaprzyjaźnionych grup teatralnych. Zwieńczy go przegląd alternatywnych teatrów plenerowych na ulicach Poznania.

Na początku roku  odsłonimy okolicznościowy mural w budynku Arkadii, którego autorką jest Nina Budzyńska, poznańska artystka od dwóch lat tworząca nasze afisze.

W kwietniu 2025 roku będziemy mieli również okazję do zapoznania się z historią Teatru w autorskiej wersji. Dzięki książce, którą przygotowujemy do wydania wraz z Wydawnictwem Miejskim Posnania spojrzymy na drogę, którą przebyła w Teatrze Ósmego Dnia Ewa Wójciak, widzianą z jej perspektywy.

Będziemy w tym roku nie tylko przypominać osiągnięcia Ósemek, ale też proponować nowe formy obecności widza w Teatrze, szczególnie dla społeczności naszego miasta. Nasza siedziba będzie otwierać swoje drzwi nie tylko na wydarzenia programowe. Będzie to całoroczne święto: dla artystów, ich przyjaciół i naszych widzów – bo Teatr Ósmego Dnia to teatr dla ludzi.

Źródło:

Materiał nadesłany