EN

18.11.2020, 15:48 Wersja do druku

Poznań. Performatywne czytanie "Niewidzialnych kobiet" w Ósemkach - online

Teatr Ósmego Dnia zaprasza na czytanie performatywne książki  „Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn”  Caroline Criado Perez, które dostępne będzie w dniach 27-30 listopada  na platformie live.bilety24.pl.

   

Czytanie performatywne, będące jednym z teatralnych środków pozwalającym zwrócić uwagę na istotne problemy, jest pewną droga do spektaklu,  ale też świadectwem występujących w nim kobiet.

Sam pomysł tego wydarzenia powstał już w momencie premiery książki Criado – Perez. Rzeczywistość, a właściwie politycy w Polsce dopisali do niego kolejne mocne konteksty. Masowe protesty Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, po skandalicznym wyroku Trybunału Konstytucyjnego pokazały, jak wiele w kwestii równouprawnienia kobiet nasze społeczeństwo ma  jeszcze do zrobienia.

Janusz Stolarski, reżyser wydarzenia, wpadł także na pomysł, by pokazać te kobiety, pracujące w Teatrze Ósmego Dnia, których na co dzień nie widzimy.  To one opowiedzą o doświadczeniach „niewidzialnych kobiet” z całego świata. Do tego do tworzenia muzyki zaproszona została wiolonczelistka – Agnieszka KOVA Kowalczyk. Prace kobiet wsparli w tym projekcie mężczyźni: Maciej Bogunia, tworzący wizualizacje i rejestrujący przedsięwzięcia na video, akustyk – Jakub Staśkowiak i odpowiedzialny za światła i video Piotr Najrzał.

 - „Na co dzień nie dostrzegamy nierówności i problemów, z którymi borykają się kobiety. Nasze czytanie performatywne będzie jak lustro, w którym się przeglądamy. W trakcie pracy zauważyłem już kilka takich reakcji - poznając te opowieści z całego świata ktoś zaczyna je odnosić do siebie, do tego co pamięta. i, rzeczywistości w której żyje. Nagle to co wydarzyło się w fawelach w Brazylii czy w Wiedniu w Austrii wydarzyło się też w Poznaniu na Dębcu. Opowiadamy oczywiście z perspektywy autorki książki i oddajemy jej głos, ale szukamy tego, co może być jakimś tematem dla nas, czegoś uniwersalnego – mówi Janusz Stolarski

Czytane będą fragmenty książki Caroline Criado Perez „Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn”. To pierwsza książka, która na taką skalę analizuje seksistowski charakter świata, w którym żyjemy – od dostępności usług publicznych po projektowanie dóbr luksusowych. Caroline Criado Perez na setkach przykładów pokazuje, że domyślnym użytkownikiem większości dóbr i usług jest wciąż mężczyzna i pisze o tym, w jaki sposób wpływa to na codzienne życie połowy ludzkości. Brak istniejących danych na temat kobiet – ich potrzeb, zdrowia, sposobów korzystania z infrastruktury i usług publicznych, funkcjonowania na rynku pracy etc. prowadzi do ich systematycznej dyskryminacji we wszystkich dziedzinach życia, od języka, poprzez system edukacji czy ochrony zdrowia (np. diagnostyka i leczenie niektórych chorób), normy obowiązujące w miejscach pracy, system ochrony pracy po system podatkowy i zarządzanie, nie mówiąc już o (nie)obecności kobiet na kartach historii.

Przedsięwzięcie Caroline Criado Perez jest imponujące przede wszystkim ze względu na ilość materiału, jaki poddała analizie, i fakt, że objęła nią obszar od Norwegii po Argentynę i RPA i od Stanów Zjednoczonych po Japonię.

Czytanie performatywne będzie można zobaczyć na platformie live.bilety24.plw dniach 27-30 listopada. Po wykupieniu biletu w cenie 10 zł do rejestracji będzie można wracać przez 48 godzin.

Reżyseria: Janusz Stolarski
Czytają: Małgorzata Grupińska-Bis, Jagoda Gruszczyńska, Agnieszka KOVA Kowalczyk, Urszula Orchowicz, Renata Stolarska, Ewa Wójciak, Anna Zbroszczyk
Oprawa muzyczna: Agnieszka KOVA Kowalczyk
Wizualizacje i rejestracja video: Maciej Bogunia
Akustyk: Jakub Staśkowiak
Oświetleniowiec: Piotr Najrzał
Ewę Wójciak nagrał: Jacek Chmaj

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne